Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
828. DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Helmer Osslund, Vårlandskap.
6. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Jean-Baptiste Perroneau Hans art, Porträtt av dam i blå klänning.
243. Jean-Baptiste Perroneau Hans art, Porträtt av dam i blå klänning.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. Carl Johansson, Hamnmotiv från Härnösand.
9. Carl Johansson, Hamnmotiv från Härnösand.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1033. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct  i form av en fjäril.
1033. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct i form av en fjäril.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. BROSCH med diamanter totalt ca 3.50 ct. Franska stämplar.
1060. BROSCH med diamanter totalt ca 3.50 ct. Franska stämplar.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Katedral och tempel stiger upp ur djupen".
75. Carl Fredrik Hill, "Katedral och tempel stiger upp ur djupen".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
401. BORD. Barock, omkring år 1700.
401. BORD. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
159. Jean Antonin Marius Mercié, "David vainqueur".
159. Jean Antonin Marius Mercié, "David vainqueur".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Erik Wedelin, Segelbåt vid stranden.
29. Erik Wedelin, Segelbåt vid stranden.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
399. BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
107. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
107. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
120. Anders Zorn, "Systrarna".
120. Anders Zorn, "Systrarna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
121. Anders Zorn, "Kajuta".
121. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Helmer Osslund, Oväder i antågande.
50. Helmer Osslund, Oväder i antågande.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
463. SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
463. SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
409. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
409. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.
472. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
291. Jan Victors Hans efterföljd, Frukt och grönsakshandel.
291. Jan Victors Hans efterföljd, Frukt och grönsakshandel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
231. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
231. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1696. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Axel Lindman, Bondgård i Normandie, motiv från Villerville.
61. Axel Lindman, Bondgård i Normandie, motiv från Villerville.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1167. Omega - Constellation "C". Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1960-tal.
1167. Omega - Constellation "C". Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1242. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN sannolikt. 191,5 x 125 cm.
1242. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN sannolikt. 191,5 x 125 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. Elisabeth Warling, Porträtt av konstnärinnan Eva Bonnier.
89. Elisabeth Warling, Porträtt av konstnärinnan Eva Bonnier.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1227. SEMIANTIK KINA, troligen Beijing. 351,5 x 276 cm.
1227. SEMIANTIK KINA, troligen Beijing. 351,5 x 276 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1194. SEMIANTIK BIDJAR. 364 x 266 cm.
1194. SEMIANTIK BIDJAR. 364 x 266 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
310. Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss.
310. Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1254. ANTIK TÄBRIS. 427 x 344 cm.
1254. ANTIK TÄBRIS. 427 x 344 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1691. KANNA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1691. KANNA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1732. TESERVIS, nio delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1732. TESERVIS, nio delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1219. SEMIANTIK KESHAN DABIR. 158 x 108 cm.
1219. SEMIANTIK KESHAN DABIR. 158 x 108 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
164. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
137. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
137. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86. Elisabeth Warling, Bärplockande barn.
86. Elisabeth Warling, Bärplockande barn.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
87. Wilhelm Smith, Metande flicka.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12.
305. JOHAN TOBIAS SERGEL, tillskriven. Tuschlavering. Märkt 12.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1160. ARMBANDSUR, dam, Piaget. 18k guld. Vikt ca57g.
1160. ARMBANDSUR, dam, Piaget. 18k guld. Vikt ca57g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
376. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
376. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1299. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Skeppsholmen".
65. Anna Palm de Rosa, "Stockholm från Skeppsholmen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
821. DOSA, guld 18K, av Nils Carlén, Stockholm 1809.
821. DOSA, guld 18K, av Nils Carlén, Stockholm 1809.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
151. Nils Möllerberg, "Salome".
151. Nils Möllerberg, "Salome".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK