Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
491. AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
515. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
515. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
465. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
465. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
620. Riddarhuset i Stockholm 1731.
620. Riddarhuset i Stockholm 1731.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
623. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
623. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
490. AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.
490. AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
262. ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad.
262. ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
252. Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva.
252. Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
840. HÄNGE med onyx samt gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
840. HÄNGE med onyx samt gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
265. LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.
265. LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1129. COLLIER med naturliga pärlor Ø 2 - 6.5 mm. Lås med svart opal.
1129. COLLIER med naturliga pärlor Ø 2 - 6.5 mm. Lås med svart opal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
322. Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen".
322. Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
253. Blomsterstilleben.
253. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
943. COLLIER med diamanter samt naturliga pärlor. Ca 1910.
943. COLLIER med diamanter samt naturliga pärlor. Ca 1910.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
13. Robert Thegerström, Reflexer i dammen.
13. Robert Thegerström, Reflexer i dammen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
344. Albrecht Dürer, Fem motiv ur: "Das Marienleben".
344. Albrecht Dürer, Fem motiv ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Ruth Milles, "Bellman".
145. Ruth Milles, "Bellman".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. John Bauer, Pojke och två troll.
102. John Bauer, Pojke och två troll.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
410. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
410. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1244. SEMIANTIK TEHERAN möjligen. 301,5 x 219,5 cm.
1244. SEMIANTIK TEHERAN möjligen. 301,5 x 219,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1127. COLLIER med odlade saltvattenspärlor, treradigt.
1127. COLLIER med odlade saltvattenspärlor, treradigt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
330. Bergslandskap med byggnader vid en flod. Växtstudie a tergo.
330. Bergslandskap med byggnader vid en flod. Växtstudie a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
442. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
421. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
421. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
119. Anders Zorn, "Oscar II".
119. Anders Zorn, "Oscar II".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118A. ANDERS ZORN, Etsning, 1897, signerad med blyerts.
118A. ANDERS ZORN, Etsning, 1897, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
30. Wilhelm von Gegerfelt, Båtar till havs i skymning.
30. Wilhelm von Gegerfelt, Båtar till havs i skymning.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1026. RING med rubiner, totalt ca 2.00 ct.
1026. RING med rubiner, totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1040. RING med topas 6.48 ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.32 ct.
1040. RING med topas 6.48 ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.32 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1068. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 0.85 ct.
1068. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. ÖRHÄNGEN med turkoser och gammalslipade diamanter totalt ca 0.50 ct.
874. ÖRHÄNGEN med turkoser och gammalslipade diamanter totalt ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1003. ARMBAND med turkoser och pärlor.
1003. ARMBAND med turkoser och pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
963. RING, Cartier 1997, Serienummer H70740.
963. RING, Cartier 1997, Serienummer H70740.
Klubbat pris 
15 615 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
390. KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal.
390. KABINETTSKÅP. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
962. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co.
962. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1220. SEMIANTIK KESHAN. 224 x 134,5 cm.
1220. SEMIANTIK KESHAN. 224 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
819. DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft.
819. DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
76. Gerhard Henning, Prinsessa mot blå fond.
76. Gerhard Henning, Prinsessa mot blå fond.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
995. RING med akvamarin, onyx och diamanter.
995. RING med akvamarin, onyx och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
67. Anna Palm de Rosa, "Kastellholmen, Stockholm".
67. Anna Palm de Rosa, "Kastellholmen, Stockholm".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
288. JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå.
288. JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca  0.68 ct.
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
108. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
108. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
822. VINAIGRETTE, guld 18K och emalj, av Nymansson och Cimmerdahl, Stockholm 1812.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
825. SNUSDOSA, guld 14K, ostämplad, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
826. DOSA, guld 14K, Wien 1840.
826. DOSA, guld 14K, Wien 1840.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK