Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
78. Oskar Bergman, Solnedgång över havet.
78. Oskar Bergman, Solnedgång över havet.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
223. Gustaf Brusewitz, Ugolino med sina barn och barnbarn i hungertornet.
223. Gustaf Brusewitz, Ugolino med sina barn och barnbarn i hungertornet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
150. Axel Ebbe, "Harmoni i hushåled".
150. Axel Ebbe, "Harmoni i hushåled".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
230. Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden.
230. Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägande äppelträd".
129. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägande äppelträd".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
327. CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad.
327. CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
131. Carl Larsson, "Lektyr".
131. Carl Larsson, "Lektyr".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
444. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
444. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
437. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
437. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
403. BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800.
403. BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
457. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
457. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1203. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 214,5 x 151 cm.
1203. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 214,5 x 151 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1157. Baume & Mercier. Guld. Quartz. Ø 32 mm. 2000.
1157. Baume & Mercier. Guld. Quartz. Ø 32 mm. 2000.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1009. HÄNGE i form av en fjäril med smaragder, rubiner, safir och diamanter.
1009. HÄNGE i form av en fjäril med smaragder, rubiner, safir och diamanter.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1081. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter. Troligen 1800 tal.
1081. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter. Troligen 1800 tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1240. SEMIANTIK SAROUK FERAGHAN sannolikt. 205,5 x 128,5 cm.
1240. SEMIANTIK SAROUK FERAGHAN sannolikt. 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1209. OLD ISFAHAN FIGURAL. 172 x 105 cm.
1209. OLD ISFAHAN FIGURAL. 172 x 105 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. Valdemar Nyström, Månskenspromenad på Skagen.
88. Valdemar Nyström, Månskenspromenad på Skagen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
517. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
617. Konungahusets ära och lycka 1723.
617. Konungahusets ära och lycka 1723.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
244. Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling.
244. Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
903. BROSCH med briljant- samt åttkantslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
903. BROSCH med briljant- samt åttkantslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1025. HÄNGE/BROSCH med troligtvis orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
1025. HÄNGE/BROSCH med troligtvis orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1136. ÖRHÄNGEN, "Mesh scarf", Elsa Peretti för Tiffany & co.
1136. ÖRHÄNGEN, "Mesh scarf", Elsa Peretti för Tiffany & co.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
158. Auguste Cain, "Faisan et ses petits".
158. Auguste Cain, "Faisan et ses petits".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1012. BROSCH med opaler och demantoidgranater.
1012. BROSCH med opaler och demantoidgranater.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
148. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
148. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK