Höstens Klassiska 577

1741 föremål
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Gusten Lindberg, "Eko".
152. Gusten Lindberg, "Eko".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
141. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1149. Herman Dreijer (Stockholm 1709 - 1741). Silver. Ø 51 mm.
Klubbat pris
44 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1232. SEMIANTIK KIRMAN. 261,5 x 162 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
830. BRUDKRONA, av Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1851.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1749.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1257. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 216,5 x 145 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1233. SEMIANTIK/OLD KIRMAN. 227 x 145,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
912. BROSCH med gammal- och åttkantslipade diamanter totalt ca 2.20 ct.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
392. POTTSKÅP, ett par. Sengustavianska, 1700-talet slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. BÄGARE, av Jakob Lampa, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. HALSBAND med diamanter samt odlade pärlor i carmosé form. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1161. Patek Philippe- Golden Ellipse. Manschettknappar.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
156. Arvid Knöppel, Smygande lodjur.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
756. BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1145. Cartier. Guld. Manuell. Ø 31 mm. ca 1978.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
127. Carl Larsson, Grisar.
127. Carl Larsson, Grisar.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
144. Carl Eldh, Kvinna med solfjäder.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. JOHAN FREDRIK MARTIN, konturetsning med akvatint, utgiven 1805.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. ANTIK TÄBRIS. 334 x 238 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
35. Ernst Josephson, Riddare i landskap.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
315. Adolf Ulrik Wertmüller, Ammande kvinna.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
970. RING, Cartier, Serieniummer: BS8042.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
458. BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1011. RING med rosenslipade diamanter infattade i silver, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1026. Vaser/bordslampor, ett par, ge-glasyr, porslin. Qingdynastin.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
3 000

ditt bud
Aktuellt bud:
3 000 SEK