Moderna 578

71 föremål
741. HENRY FUGÈRE (1872-1944), "Salome", Frankrike ca 1925.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
742. EMILE GALLÉ, bord, Art Nouveau, Frankrike ca 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
743. LOUIS MAJORELLE, étagere, Art Nouveau, Frankrike ca 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
745. ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
746. IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
751. MATTS ERIKSSON (Matts i Taserud), appliquer, ett par, Swedish Grace.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
755. OKÄND FORMGIVARE, plafond, sannolikt Sverige, 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
756. SWEDISH GRACE, spegel, daterad 1930.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
757. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
758. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
759. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
760. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
761. ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
762. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
763. C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
764. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman 1925-26.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
765. FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk ca 1925.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
766. FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
769. AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
770. AXEL EINAR HJORTH, vilstol, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
771. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
773. AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
774. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. CARL-OSCAR AVÉN, fontänskulptur, Näfveqvarns Bruk, ca 1930.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
778. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
780. JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
781. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. KARL WOJTECH, spegel, nysilver, 1930-40-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
783. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
784. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
786. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
787. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Library", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
789. SKÅP, Axel Bäck, Eksjö, 1949.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
791. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
792. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
793. CARL MALMSTEN, sideboard, Stockholm, 1935.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
795. CARL MALMSTEN, byrå, Hjalmar Jackson, Stockholm 1934.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
796. CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1935.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
798. CARL MALMSTEN, golvur, "Tidlösa", Sverige.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
801. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
803. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1922.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
804. CARL-EINAR BORGSTRÖM, bokstöd, ett par, Ystad metall, Art Déco.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
805. ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
806. OKÄND FORMGIVARE, serveringsvagn, 1940-50-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
807. OKÄND FORMGIVARE, spegel, sannolikt Sverige.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
808. OTTO SCHULZ, soffa, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK