Moderna 578

98 föremål
827. VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
829. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 34 x 41 cm. Signerad AB MMF AML.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
830. VÄVNAD. "Brokiga fåglar". Gobelängvariant. 54,5 x 54 cm. Signerad MR.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
833. DRAPERI. "Skära tulpaner". Rölakan. 249,5 x 163,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
835. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
836. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
839. BRODERI, på sammet. 76 x 101 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
845. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
850. MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
857. MATTA. "Ängarna". Flossa. 206,5 x 154,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
859. MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
860. MATTA. "Örtagården". Flossa. 309 x 208 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
862. MATTA. Reliefflossa. 185 x 124,5 cm. Sverige omkring 1930.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
863. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
866. MATTA. Reliefflossa. 219 x 142 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
869. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 242 x 183 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
870. MATTA. Rölakan. 355 x 206,5 cm. Sverige omkring 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
871. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
872. MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 186,5 x 121,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
873. MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
874. MATTA. Rölakan. 429 x 149 cm. Sverige omkring 1930. Art deco.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
875. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
879. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
881. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
882. MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
883. MATTA. Rölakan. 228,5 x 144 cm. Signerad LJ. Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
888. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
890. MATTA. "Viggen". Rölakan. 292 x 210,5 cm. Signerad SH BK.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. MATTA. Rölakan. 297,5 x 183 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
892. MATTA. Rölakan. 296 x 193,5 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. MATTA. Rölakan. 239 x 160 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 264 x 180,5 cm. Signerad BK SH.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
896. MATTA. Rölakan. 224,5 x 139,5 cm. Signerad I.H-K.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
897. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
903. MATTA. Rölakan. 202 x 138 cm. Signerad JLH MM.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
905. MATTA. Rölakan. 141,5 x 165,5 cm. Sverige 1950-60-tal. Signerad MD/IvD?.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
907. MATTA. Rölakan. 215,5 x 124,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
910. MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
912. MATTA. Rölakan. 205 x 141,5 cm. Signerad Brita Grahn.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
913. MATTA. Rölakan. 295,5 x 216 cm. Signerad  KB (Kerstin Butler).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
916. MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
917. MATTA. "Magdalena blå". Tät rya. 517 x 285,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
320 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
919. MATTA. Rya. 201 x 116,5 cm. Signerad SK 1935, Sverige.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
921. MATTA. Rya. 257 x 134,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
922. MATTA. Rya. 259 x 134,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 240 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK