Moderna 578

98 föremål
827. VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
829. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 34 x 41 cm. Signerad AB MMF AML.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
830. VÄVNAD. "Brokiga fåglar". Gobelängvariant. 54,5 x 54 cm. Signerad MR.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
833. DRAPERI. "Skära tulpaner". Rölakan. 249,5 x 163,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
835. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
836. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
837. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
839. BRODERI, på sammet. 76 x 101 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
845. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
850. MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
857. MATTA. "Ängarna". Flossa. 206,5 x 154,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
859. MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
860. MATTA. "Örtagården". Flossa. 309 x 208 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
862. MATTA. Reliefflossa. 185 x 124,5 cm. Sverige omkring 1930.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
863. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
866. MATTA. Reliefflossa. 219 x 142 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
868. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
869. MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 242 x 183 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
870. MATTA. Rölakan. 355 x 206,5 cm. Sverige omkring 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
871. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
872. MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 186,5 x 121,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
873. MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
874. MATTA. Rölakan. 429 x 149 cm. Sverige omkring 1930. Art deco.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
875. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
877. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
879. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
882. MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
883. MATTA. Rölakan. 228,5 x 144 cm. Signerad LJ. Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
888. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
890. MATTA. "Viggen". Rölakan. 292 x 210,5 cm. Signerad SH BK.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. MATTA. Rölakan. 297,5 x 183 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
892. MATTA. Rölakan. 296 x 193,5 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. MATTA. Rölakan. 239 x 160 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 264 x 180,5 cm. Signerad BK SH.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
896. MATTA. Rölakan. 224,5 x 139,5 cm. Signerad I.H-K.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
897. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
903. MATTA. Rölakan. 202 x 138 cm. Signerad JLH MM.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
905. MATTA. Rölakan. 141,5 x 165,5 cm. Sverige 1950-60-tal. Signerad MD/IvD?.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
906. MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
907. MATTA. Rölakan. 215,5 x 124,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
910. MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
912. MATTA. Rölakan. 205 x 141,5 cm. Signerad Brita Grahn.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
913. MATTA. Rölakan. 295,5 x 216 cm. Signerad  KB (Kerstin Butler).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
916. MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
917. MATTA. "Magdalena blå". Tät rya. 517 x 285,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
320 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
919. MATTA. Rya. 201 x 116,5 cm. Signerad SK 1935, Sverige.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
921. MATTA. Rya. 257 x 134,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
922. MATTA. Rya. 259 x 134,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 240 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

557. Einar Jolin, På stranden, Båstad.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK