Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
518 föremål
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
158. ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.
158. ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
214. AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
214. AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
216. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
216. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
220. AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
220. AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
422. ANTIK SILKE KINESISK MATTA. 236 x 158 cm.
422. ANTIK SILKE KINESISK MATTA. 236 x 158 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
204. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
204. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
205. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
205. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
150. ASK med LOCK innehållande en CABARET, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
150. ASK med LOCK innehållande en CABARET, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
271. ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
271. ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin (1644-1912).
421. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
152. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
152. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
168. ASK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
168. ASK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
154. ASK med LOCK, troligen Zitan trä. Qing dynastin (1644-1912).
154. ASK med LOCK, troligen Zitan trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
211. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.
211. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
268. BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
471. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
471. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
153. BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.
190. BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
189. BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
195. BÄLTESSPÄNNE, jade. Qing dynastin (1644-1912).
195. BÄLTESSPÄNNE, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
37. BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912).
37. BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
24. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
25. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
101. BÅGSKYTTERING, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
101. BÅGSKYTTERING, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
240. CEREMONIELLT KÄRL, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
240. CEREMONIELLT KÄRL, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
325. Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
325. Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
235. DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643).
235. DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. ETUIER, 4 stycken, silver och brons. Japan, 1900-tal.
450. ETUIER, 4 stycken, silver och brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
181. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
180. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
457. FAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
457. FAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
411. FAT, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
411. FAT, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
18. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
277. FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
419. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
419. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
171. FAT, porslin. "Sunko-roku" Satsuma, Japan, tidig Edo (1603-1867).
171. FAT, porslin. "Sunko-roku" Satsuma, Japan, tidig Edo (1603-1867).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
169. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
165. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
165. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
81. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
81. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
5. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)med Qianlongs sigillmärke.
5. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
413. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
413. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
360. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
360. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK