Klassiska 580

518 föremål
Klubbat pris
2 900 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
380. FISKTERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
291 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
191. SKULPTUR, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
315. OLJEMÅLNING, Kvinnoporträtt. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
490. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
470. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
168. ASK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
210. GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
469. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
311. PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
420. VAS, lack. Sen Qing Dynasti (1644-1912) med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
177. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
465. VIKSKÄRM, sex delar, lack. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
48. KEJSERLIGT EDIKT. Kangxi, daterat 1664 och från tiden.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
230. LAMA, patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
325. Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
451. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
407. SERVIS, 79 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
458. VASER, ett par, cloisonné, troligen Republik (1912-49).
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
173. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
227. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
216. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
198. SKÅLFAT, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
278. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Daoguangs märke.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
428. VINKANNA, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
214. AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
501. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
228. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
239. THANGKA, Bon, troligen södra/västra Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
441. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
347. KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
174. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
208. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
484. URNOR med LOCK, två stycken, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
114. MYNT, fem stycken, silver. Fyra Republik samt ett Guangxu (1908).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
40. RULLMÅLNING. Tillskriven Gai Qi (Yuhu waishi, 1774-1829).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. VAS, biskvi, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
377. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
497. URNA med LOCK, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
448. TESERVIS, sex delar, silver. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlongs sigill märke.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. GUANYIN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
231A. SKULPTUR, brons, Thailand 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK