Klassiska 580

150 föremål
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1604. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1605. AMPEL, för sex ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1606. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1591. APPLIQUER, för tre ljus, fyra stycken. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1590. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1696. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1665. BIBLIOTEKSUR. London, 1700-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1614. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1678. BORDSPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1668. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1673. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1672. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1676. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1674. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1669. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1663. BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1680. BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1692. BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1694. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1695. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1690. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1650. FAT, av Levin Caspar Schönfeldt 1706, mästare i Stockholm 1693-1715.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1651. FAT, av Melchior Beck 1741, mästare i Stockholm 1693-1747.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1653. FAT, av Samuel Marnel 1764, mästare i Stockholm 1748-1775. Rokoko.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1701. FOTOGRAFI, föreställande August Strindberg, av Herman Andersson 1899.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1708. GALJONSFIGUR, 1800-tal. Tidigare på briggen Berna från Gävle.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1655A. GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1656. GOLVUR. Nygotik, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1699. JORDGLOB, av Åkerman 1760 och Akrel 1790.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1609. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1610. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1661. KONSOLUR, av Johan Nyberg d. y. (verksam i Stockholm 1787-1801). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1599. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1595. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1593. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1600. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1597. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1596. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1601. LJUSKRONA, för tretton ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1618. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1625. LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1627. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1626. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1624. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1622. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1620. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1628. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1619. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1689. LOCKURNOR, ett par. Louis XVI-stil i Clodions art, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1603. LYKTA, för två ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1617. LÄSLAMPA, för två ljus. Senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1616. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1667. PILLAR CLOCK. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1693. PRIMKLOCKA.  Troligen Holland, 1500-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1688. PRYDNADSKANNOR, ett par. Troligen Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1700. RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1697. RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.
Klubbat pris
13 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1645. SKÅL, av Gustaf Lundwall 1756, mästare i Jönköping 1752-1768.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK