Kan inte nå servern

Moderna 581

 
654 föremål
313. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
313. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
314. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
314. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
315. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
315. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
511. ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
511. ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
430. ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.
430. ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
412. ANNA-STINA ÅBERG, vinkanna, Nyköping 1999, sterling.
412. ANNA-STINA ÅBERG, vinkanna, Nyköping 1999, sterling.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. ATELIER BORGILA, terrin, Stockholm 1952, sterling.
402. ATELIER BORGILA, terrin, Stockholm 1952, sterling.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
398. ATELIER BORGILA, tobaksdosa, Stockholm 1937, sterling.
398. ATELIER BORGILA, tobaksdosa, Stockholm 1937, sterling.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
507. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
507. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
508. AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
508. AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
540. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
540. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
545. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
545. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, tillskrivet, 1930-tal.
522. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, tillskrivet, 1930-tal.
Klubbat pris
18 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet.
523. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
547. AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
547. AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
546. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
542. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
542. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
520. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
520. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
521. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
521. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
539. AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
258. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reimyre, 1914, jugend.
258. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reimyre, 1914, jugend.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
578. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.
578. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
25. AXEL OLSON, olja på duk, signerad och daterad -37.
25. AXEL OLSON, olja på duk, signerad och daterad -37.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
30. Agnes Cleve, "Staden på berget".
30. Agnes Cleve, "Staden på berget".
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
142. Alexander Calder, "Les vaques vaques".
142. Alexander Calder, "Les vaques vaques".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
217. Amadeo Modigliani, Naken kvinnlig modell.
217. Amadeo Modigliani, Naken kvinnlig modell.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
218. Amadeo Modigliani, Ung gosse.
218. Amadeo Modigliani, Ung gosse.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
244. André Beaudin, "Les oiseaux s'eloignent" (Fåglarna fly).
244. André Beaudin, "Les oiseaux s'eloignent" (Fåglarna fly).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
234. Antoni Clavé, "Noir et Bleu".
234. Antoni Clavé, "Noir et Bleu".
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
212. Antoni Tàpies, "Cercle II".
212. Antoni Tàpies, "Cercle II".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
211. Antoni Tàpies, "El dit".
211. Antoni Tàpies, "El dit".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
213. Antoni Tàpies, "Fulla".
213. Antoni Tàpies, "Fulla".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
208. Antoni Tàpies, "La grande grise".
208. Antoni Tàpies, "La grande grise".
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
210. Antoni Tàpies, Utan titel.
210. Antoni Tàpies, Utan titel.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Arne Jones, "Ställbart universum".
126. Arne Jones, "Ställbart universum".
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
128. Arne Jones, "Treklang".
128. Arne Jones, "Treklang".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
248. Asger Jorn, "Untitled".
248. Asger Jorn, "Untitled".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
251. Asger Jorn, Figurkomposition.
251. Asger Jorn, Figurkomposition.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
245. Auguste Herbin, Komposition.
245. Auguste Herbin, Komposition.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
134. Augustin Cárdenas, Utan titel.
134. Augustin Cárdenas, Utan titel.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
133. Augustin Cárdenas, Utan titel.
133. Augustin Cárdenas, Utan titel.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
26. Axel Olson, "Abstrakt".
26. Axel Olson, "Abstrakt".
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
60. Axel Olson, "Interiör med lampa".
60. Axel Olson, "Interiör med lampa".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
28. Axel Olson, "Nature Morte".
28. Axel Olson, "Nature Morte".
Klubbat pris
350 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
340. BENGT BERGLUND, skulptur, fisk, Gustavsberg Studio.
340. BENGT BERGLUND, skulptur, fisk, Gustavsberg Studio.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. BERNDT FRIBERG, miniatyrer, 6 st, Gustavsberg Studio, bl a 1964.
330. BERNDT FRIBERG, miniatyrer, 6 st, Gustavsberg Studio, bl a 1964.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. BERNDT FRIBERG, miniatyrer, 7 st, Gustavsberg Studio, bl a 1974.
331. BERNDT FRIBERG, miniatyrer, 7 st, Gustavsberg Studio, bl a 1974.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
325. BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsberg Studio, bl a 1963.
325. BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsberg Studio, bl a 1963.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
327. BERNDT FRIBERG, vas samt skål, Gustavsberg Studio 1972-73.
327. BERNDT FRIBERG, vas samt skål, Gustavsberg Studio 1972-73.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
328. BERNDT FRIBERG, vas samt skål, Gustavsberg Studio 1972-73.
328. BERNDT FRIBERG, vas samt skål, Gustavsberg Studio 1972-73.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
323. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1972.
323. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1972.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
324. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1976.
324. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1976.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
326. BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg Studio 1972.
326. BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg Studio 1972.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
281. BERTIL VALLIEN, skulptur "Janushuvud", Kosta Boda 2007, unik.
281. BERTIL VALLIEN, skulptur "Janushuvud", Kosta Boda 2007, unik.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
282. BERTIL VALLIEN, skulptur, "Inside", Kosta Boda 2007, unik.
282. BERTIL VALLIEN, skulptur, "Inside", Kosta Boda 2007, unik.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
284. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
284. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. BERTIL VALLIEN, skulptur, huvud, Kosta Boda 1999, unik.
285. BERTIL VALLIEN, skulptur, huvud, Kosta Boda 1999, unik.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
365. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
365. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
363. BIRGER KAIPIAINEN, väggplakett, Arabia, Finland 1940-tal.
363. BIRGER KAIPIAINEN, väggplakett, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. BIRGER KAIPIAINEN, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
364. BIRGER KAIPIAINEN, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. BJÖRN WECKSTRÖM, hängsmycke, Lapponia, Finland, 18 k,
418. BJÖRN WECKSTRÖM, hängsmycke, Lapponia, Finland, 18 k,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
367. BRUNO GAMBONE, skulptur, vildsvin, Italien 1960-tal.
367. BRUNO GAMBONE, skulptur, vildsvin, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
106. Bengt Lindström, "Flicka".
106. Bengt Lindström, "Flicka".
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
107. Bengt Lindström, "Möte med blå män".
107. Bengt Lindström, "Möte med blå män".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
108. Bengt Lindström, "Skriet".
108. Bengt Lindström, "Skriet".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
109. Bengt Lindström, Utan titel.
109. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
215. Bernard Buffet, Nature morte.
215. Bernard Buffet, Nature morte.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
250. Beverloo Corneille, "La mante réligieuse se cache parmi les Fleurs".
250. Beverloo Corneille, "La mante réligieuse se cache parmi les Fleurs".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
252. Beverloo Corneille, Komposition med kvinna.
252. Beverloo Corneille, Komposition med kvinna.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
253. Beverloo Corneille, Sans titre / Utan titel.
253. Beverloo Corneille, Sans titre / Utan titel.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Birger Simonsson, "Flicka med cigarett".
13. Birger Simonsson, "Flicka med cigarett".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
492. CARL BERGSTEN, caféstolar, 2 st, Gemla leksaksfabrik ca 1906.
492. CARL BERGSTEN, caféstolar, 2 st, Gemla leksaksfabrik ca 1906.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK