Contemporary & Design 585

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
12INGEBORG LUNDIN, timglasvaser, 2 st, Orrefors, ca 1953.HP= Hyttprov.
25NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.Höjd 35 cm; height 35 cm.
28GODSPEED, "trash sideboard", Finn Ahlgren, Stockholm 2014, unik.Finn Ahlgren arbetar sedan 2014 under eget namn.
37KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna, 1985.Etikettmärkning enligt följande: "HOMMAGE JOSEF FRANK DESIGN SANDIN & BÜLOW SKÅP NR: 12. AB KARL ANDERSSON & SÖNER HUSKVARNA SWEDEN samt handskrivet Sandin & Bülow.
84ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "Guldklocka", modell A330, Valaistustyö, Finland.Proveniens/ Provenance: Ingvar Norman, Enst Sundhs Byggnads AB
85IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.Cites-intyg finns.
86IB KOFOD LARSEN, IB KOFOD LARSEN, soffbord, Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.Cites-intyg finns.
87IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.OBS! Avbildad som nr 115 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 115 in the printed catalogue. Cites-intyg finns.
88TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning, 104 delar, "Opus", Lundtofte, Danmark 1960-tal.Citesintyg finns.
89IB KOFOD LARSEN, stolar, 8 st, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.Cites-intyg finns.
90IB KOFOD LARSEN, matbord, Säffle Möbelfabrik 1960-tal.Cites-intyg finns.
92MOGENS LASSEN, sannolikt, fåtölj, Danmark 1930-40-tal.Klädd i vit konstpäls /Upholstered in white artificial fur
98HANS J WEGNER, matbord, Andreas Tuck, Odense Danmark 1950-60-tal.Måtten skall vara: längd 125,5 cm + klaffar 2 x 55,5 cm = total längd 236,5 cm, bredd 85 cm, höjd 73 cm. Measures length 125,5 cm + 2 leaves à 55,5 cm = a total of 236,5 cm, width 85 cm, height 73 cm.
99CARL M. COHR, salladsbestick, ett par, Fredericia, Danmark 1950-60-tal, sterling och palisander.Cites-intyg medföljer.
107ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.Cites-intyg finns.
108ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.Cites-intyg finns.
113IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", Olof Persson Möbler, Jönköping 1960-tal.Cites-intyg finns.
114IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Samsö", Olof Persson Möbler, 1960-tal.Cites-intyg finns.
115IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.OBS! Avbildad som nr 87 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 87 in the printed catalogue. Cites-intyg finns.
125KURT ØSTERVIG, soffa, Rolschau Møbler, Danmark efter 1953.Soffan är formgiven av Kurt Østervig och tillverkad av Rolschau Møbler, Danmark efter 1953.
134ENZO MARI, soffbord, 2 st, "Ambo", Zanotta, Italien.Ett ben med sekundär limning mot bordsskivan; one leg reglued to the top.
165MATTSKISSER, 4 st. Akvarell och blyerts. Tre av Agda Österberg och en av Astrid Nyström.Omfattas av följerätt (d) om snittpriset överstiger minimipriset.
174MATTA. "Oxelösunds skärgård". Flossa. 301 x 232,5 cm. Signerad DL.Skall vara Dagmar Lodén.
234MATTS LEIDERSTAM, "Returned, Hampstead Heath", London, 1997.Omfattas av följerätt (d)
248ROB HANN, "Highway 90, Texas", 2006.Omfattas av följerätt (d)
250WALEAD BESHTY, "Three Color Curl (CMY: Irvine, California, August 16th)", 2008.Fotogram.
253YVES MARCHAND & ROMAIN MEFFRE, "BALLROOM, LEE PLAZA HOTEL, DETROIT, 2006".Omfattas av följerätt (d)
256DENISE GRÜNSTEIN, "Theresienstadt" 1996.Korrekt numrering 2/3.
326INGRID ORFALI, "Bossuet, éveque de Condome".Gåva från konstnären.
330MATS BÄCKER, "Iggy Pop, Köpenhamn 1977".Selentonat gelatinsilverfotografi monterat på kapaplatta.
347TERRY O'NEILL, "Diamond Dogs", 1974.Motivet ingår i Victoria and Albert Museums samlingar.
358NATHALIE DJURBERG, "Bird".Fel utrop i den tryckta katalogen.
383ERNST BILLGREN, "En lämnar rummet".INFÖRSELMOMS Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundtjänst, alternativt +46 8 661 42 73. Korrekt titel: "En lämnar Rummet". Utförd 2005.
412ENRICO BAJ, "Mountain in Bedroom".Signerad Baj.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
139STILNOVO, tillskriven, taklampa "Sputnik", Italien 1950-tal.
140STILNOVO, tillskriven, taklampa, Milano Italien, 1950-tal.
149STILNOVO, taklampa, Milano, Italien, 1950-tal.
151STILNOVO, tillskriven, golvlampa, Milano Italien 1950-tal.
152STILNOVO, tillskriven, golvlampa, Milano Italien, 1950-tal.
182RICHARD H. PETTIBONE, "Andy Warhol, Soup Can (Turkey Vegetable Soup)".
183RICHARD H. PETTIBONE, "Andy Warhol, Soup Can (Tomato Soup)".
266LUIS GISPERT, "Oh, Lorry Lorry", 2009.
308DAVID LACHAPELLE, "Negative Currency: One Dollar Bill Used as Negative" New York 1990 - 2008.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.