Contemporary & Design 585

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
12INGEBORG LUNDIN, timglasvaser, 2 st, Orrefors, ca 1953.HP= Hyttprov.
25NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.Höjd 35 cm; height 35 cm.
28GODSPEED, "trash sideboard", Finn Ahlgren, Stockholm 2014, unik.Finn Ahlgren arbetar sedan 2014 under eget namn.
37KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna, 1985.Etikettmärkning enligt följande: "HOMMAGE JOSEF FRANK DESIGN SANDIN & BÜLOW SKÅP NR: 12. AB KARL ANDERSSON & SÖNER HUSKVARNA SWEDEN samt handskrivet Sandin & Bülow.
84ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "Guldklocka", modell A330, Valaistustyö, Finland.Proveniens/ Provenance: Ingvar Norman, Enst Sundhs Byggnads AB
85IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.Cites-intyg finns.
86Ib Kofod Larsen, IB KOFOD LARSEN, soffbord, Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.Cites-intyg finns.
87IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.OBS! Avbildad som nr 115 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 115 in the printed catalogue. Cites-intyg finns.
88TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning, 104 delar, "Opus", Lundtofte, Danmark 1960-tal.Citesintyg finns.
89IB KOFOD LARSEN, stolar, 8 st, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.Cites-intyg finns.
90IB KOFOD LARSEN, matbord, Säffle Möbelfabrik 1960-tal.Cites-intyg finns.
92MOGENS LASSEN, sannolikt, fåtölj, Danmark 1930-40-tal.Klädd i vit konstpäls /Upholstered in white artificial fur
98HANS J WEGNER, matbord, Andreas Tuck, Odense Danmark 1950-60-tal.Måtten skall vara: längd 125,5 cm + klaffar 2 x 55,5 cm = total längd 236,5 cm, bredd 85 cm, höjd 73 cm. Measures length 125,5 cm + 2 leaves à 55,5 cm = a total of 236,5 cm, width 85 cm, height 73 cm.
99CARL M. COHR, salladsbestick, ett par, Fredericia, Danmark 1950-60-tal, sterling och palisander.Cites-intyg medföljer.
107ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.Cites-intyg finns.
108ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal.Cites-intyg finns.
113IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", Olof Persson Möbler, Jönköping 1960-tal.Cites-intyg finns.
114IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Samsö", Olof Persson Möbler, 1960-tal.Cites-intyg finns.
115IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.OBS! Avbildad som nr 87 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 87 in the printed catalogue. Cites-intyg finns.
125KURT ØSTERVIG, soffa, Rolschau Møbler, Danmark efter 1953.Soffan är formgiven av Kurt Østervig och tillverkad av Rolschau Møbler, Danmark efter 1953.
134ENZO MARI, soffbord, 2 st, "Ambo", Zanotta, Italien.Ett ben med sekundär limning mot bordsskivan; one leg reglued to the top.
165MATTSKISSER, 4 st. Akvarell och blyerts. Tre av Agda Österberg och en av Astrid Nyström.Omfattas av följerätt (d) om snittpriset överstiger minimipriset.
174MATTA. "Oxelösunds skärgård". Flossa. 301 x 232,5 cm. Signerad DL.Skall vara Dagmar Lodén.
234Matts Leiderstam, "Returned, Hampstead Heath", London, 1997.Omfattas av följerätt (d)
248Rob Hann, "Highway 90, Texas", 2006.Omfattas av följerätt (d)
250Walead Beshty, "Three Color Curl (CMY: Irvine, California, August 16th)", 2008.Fotogram.
253Yves Marchand & Romain Meffre, "BALLROOM, LEE PLAZA HOTEL, DETROIT, 2006".Omfattas av följerätt (d)
256Denise Grünstein, "Theresienstadt" 1996.Korrekt numrering 2/3.
326Ingrid Orfali, "Bossuet, éveque de Condome".Gåva från konstnären.
330Mats Bäcker, "Iggy Pop, Köpenhamn 1977".Selentonat gelatinsilverfotografi monterat på kapaplatta.
347Terry O'Neill, "Diamond Dogs", 1974.Motivet ingår i Victoria and Albert Museums samlingar.
358Nathalie Djurberg, "Bird".Fel utrop i den tryckta katalogen.
383Ernst Billgren, "En lämnar rummet".INFÖRSELMOMS Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundtjänst, alternativt +46 8 661 42 73. Korrekt titel: "En lämnar Rummet". Utförd 2005.
412Enrico Baj, "Mountain in Bedroom".Signerad Baj.

Utdragna föremål

Nr.
139
140
149
151
152
182
183
266
308

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.