Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
203RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.40 000 SEK
204MÅLNING, kinesisk eller japansk kopia i Tangstil efter äldre original, troligen 12-1400-tal.70 000 SEK
205RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.18 000 SEK
206FÄRGTRÄSNITT, pentatyk, Utagawa Sadahide (1807-1873), "Yokohama koeki seiyojin kamotsu unso no zu".Återrop
207RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.Återrop
208BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".12 000 SEK
208ABOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.24 000 SEK
209HERBERT C. WHITE, Peking the Beautiful. Shanghai, China: The Commercial Press, Limited, 1927.13 000 SEK
210KARTA, "Carte La Plus Generale et qui Comprend la Chine, La Tartarie Chinoise, et le Thibet...", Jean B D'Anville, 1737.9 000 SEK
211GLASMÅLNINGAR, ett par. Qingdynastin, omkring 1800.40 000 SEK
212SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
213SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
215Opiumbricka, trä med inläggningar i pärlemor. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
216SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).42 000 SEK
217KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.22 000 SEK
218SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).6 500 SEK
219FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).8 000 SEK
220VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).6 500 SEK
221URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
222VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
223PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
224SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Chenghuas sex karaktärers märke.Återrop
225VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
226SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
227SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).2 000 SEK
228TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
229TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
230FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).17 000 SEK
231RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.Återrop
232STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
233SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
234PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs märke och period (1821-1850).42 000 SEK
235VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
236VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
237GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
238RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).Återrop
239RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.24 000 SEK
240VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
241TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).4 500 SEK
242VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.20 000 SEK
243BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.22 000 SEK
244SERVERINGSFAT med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
245FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
246URNOR med LOCK, ett par, porslin. Samson, 1800-tal.8 000 SEK
247URNA, porslin. Japan, 1600-tal.Återrop
248BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).11 000 SEK
249FAT samt TALLRIKAR, 19 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
250MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).4 000 SEK
251TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
252BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).32 000 SEK
253SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
254SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
255TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).75 000 SEK
256STEKFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
257CREMEKOPPAR med LOCK, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
258TALLRIKAR, 35 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
259FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
260TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
261TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1936-1795).4 500 SEK
262SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
263TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).12 000 SEK
264TALLRIKAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).Återrop
265KOPP, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
266KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
267SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
268VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
269FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
270BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
271VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).14 000 SEK
272POTTA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
273TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
274KAROTTER med LOCK, ett par, porslin. Kanton, Qingdynastin 1800-tal.Återrop
275BÅLSKÅL med FAT, vapenporslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft, Kanton.10 000 SEK
276PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke.30 000 SEK
277VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
278TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
279YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.8 000 SEK
280CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
281VASER, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
282FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).15 000 SEK
283FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.6 000 SEK
284VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
285VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
286VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
287VASER/PARAPLYSTÄLL, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.Återrop
288VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
289VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
290SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.12 000 SEK
291ALTARLJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
292YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
292AVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke.175 000 SEK
293VAS, porslin. Sen Qingdynasti.11 000 SEK
293AVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
294LYKTA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
295PRAKTURNOR, ett par, porslin. Troligen sen Qingdynasti med Yongzhengs märke.240 000 SEK
296FAT, tre stycken, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1820-50).40 000 SEK
297PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke.Återrop
298FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
299FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
300PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).22 000 SEK