Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
102BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
103SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.Återrop
104BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
106BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.Återrop
107BUDDHA AKSOBHYA, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 14/1500-tal.80 000 SEK
109AMITAYUS, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.65 000 SEK
110DAKINI, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal.125 000 SEK
111FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.8 000 SEK
112THANGKA, Tibet, 1800-tal. Porträtt av Dalai Lama sittande med lärjeungar i ett molnigt bergslandskap.125 000 SEK
113THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.120 000 SEK
114KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal.28 000 SEK
115RITUELLT VINOFFERKÄRL (Jue), brons. Troligen Shang dynastin (1600-1046 f.Kr.).Återrop
116ALTARGARNITYR, tre delar, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
117PAGOD, brons. Qingdynasty (1644-1912).160 000 SEK
118VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
119VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
120VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).Återrop
121RÖKELSEKAR, kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.10 000 SEK
122VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.20 000 SEK
123RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.Återrop
124RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
125RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.22 000 SEK
126RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke.11 000 SEK
127GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
128VAS med LOCK, kalcedon. Kina, 1900-talets mitt.Återrop
129HÄNGE, nefrit. Sen Qingdynasti.10 000 SEK
130PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).Återrop
131DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
132FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).3 200 SEK
133FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
134FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
134ASKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
135FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912).Återrop
135ASKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
136FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
137OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
138OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).12 000 SEK
139FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
140OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
141FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
142HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
143KOPPAR med LOCK, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.2 000 SEK
144VASER, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
145VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.6 500 SEK
146VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
147VAKTELTERRINER med LOCK, ett par, cloisonné. Qingdynastin (1664-1912).15 000 SEK
148BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
149MYNT/VIKT, silver, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).Återrop
150SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
151COASTER, nefrit och silver. Märkt Edward E Farmer, New York, Sterling.10 000 SEK
152DIVERSE SMYCKEN, parti. Bl.a. silver, pärlemor och guld. Kina, sen Qing dynasti och 1900-tal.6 500 SEK
153TRÄSTÄLL, Hongmu. Qing dynastin (1644-1912).11 000 SEK
154FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal.Återrop
155PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
156ARMSTÖD, bambu. Kina, troligen sen Qing.2 000 SEK
157BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
158DEKORDELAR, tre stycken, trä. Qingdynastin, 1800-tal.7 500 SEK
159PANELER med dreamstone, åtta stycken. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
160SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.85 000 SEK
161ROCK. Broderat siden. Höjd 129 cm. Kina sen Qingdynasti.16 000 SEK
162ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.19 000 SEK
163ANTIK TEXTIL. Ylle med rika broderier. Höjd 168 cm. Kina sen Qingdynasti.15 000 SEK
164KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x 42.5 cm utan ram.12 000 SEK
165TYGRULLAR, 2 st, siden. 777 x 71 respektive 702 x 72 cm. Kina sen Qingdynasti.42 000 SEK
166TYGRULLAR, 2 st, siden. 1125,5 x 75,5 respektive 425 x 65,5 cm. Kina 1900-talets förra hälft.40 000 SEK
167GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm.9 500 SEK
168MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.15 000 SEK
169MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.Återrop
170MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.Återrop
171MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 817 x 61 cm. Kina.Återrop
172MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina.Återrop
173MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti.Återrop
174MEDITATIONSMATTOR, 3 ST. Semiantika, Kina. 197 x 70,5, 203 x 69 respektive 203,5 x 67 cm.Återrop
175MEDITATIONSMATTA. Antik Ningxia. 165 x 59 cm. Kina sen Qing dynasti.Återrop
176MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.11 000 SEK
177MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.Återrop
178MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina.Återrop
179PELARMATTA, FRAGMENT. Inramad. Semiantik Kina. 123 x 66 cm (med ram 151 x 87,5 cm).Återrop
180MATTA. Semiantik Ningxia. 283 x 175,5 cm. Kina.Återrop
181MEDITATIONSMATTOR, 2 ST. Antika Ningxia. 122,5 x 62,5 respektive 302,5 x 62,5 cm. Kina sen Qingdynasti.Återrop
182MATTOR, 1 PAR. Antika Ningxia. 125 x 68,5 respektive 127,5 x 68,5 cm. Kina sen Qingdynasti.Återrop
183MÅLNING, kopia av okänd konstnär, fritt efter målning av Song Huizong (1082-1135), Qingdynastin, troligen 1800-tal.Återrop
184RULLMÅLNING, en daoistisk Shuilu-målning av okänd konstnär, Qingdynastin, 1700-tal.55 000 SEK
185MÅLNING, okänd konstnär, motiv med skator. Qingdynastin, troligen 1700-tal.24 000 SEK
186RULLMÅLNING, okänd konstnär i Qiu Yings stil (c 1494-1551), Qingdynastin, troligen 1800-tal.55 000 SEK
187RULLMÅLNING, signerad Chen Rong, daterad Dao Guang ding you, korresponderande med 1837.210 000 SEK
188RULLMÅLNING, kopia efter målning av Gao Fenghan (1683-1748), Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
189RULLMÅLNING med KALLIGRAFI. Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qingdynastin (1644-1912).34 000 SEK
189AMÅLNING, guldfasaner bland trädpioner. Qingdynastin, 1800-tal.44 000 SEK
191RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).36 000 SEK
192RULLMÅLNING, Song-stil, oidentifierad konstnär signerad Wu Zhu, sen Qingdynastin (1644-1912).20 000 SEK
193MÅLNING, figurscen, oidentifierad konstnär. Kopia efter Jiang Lian (ca 1796-ca 1840), sen Qingdynastin (1644-1912).32 000 SEK
194MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).12 000 SEK
195RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, Wan Shouqis (1603-1652) efterföljd, sen Qingdynastin (1644-1912).16 000 SEK
196ALBUMBLAD, Okänd konstnär, motiv från Pekingopera "Wu Lei Zhen", sen Qingdynastin (1644-1912).Återrop
197ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.3 200 SEK
198ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.3 200 SEK
199ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.3 200 SEK
200RULLMÅLNING, Jiang Jun (1847-1919), signerad, landskap i Yuankonstnären Ke Jiusi's stil.7 500 SEK