Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

94 föremål
468. Barbro Nilsson, VÄVNAD. Gobelängvariant. 71,5 x 47 cm. Signerad BN.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
510. MATTA. Reliefflossa. 341 x 163 cm. Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
529. MATTA. Rölakan. 294 x 250 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
531. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 305,5 x 196,5 cm. Signerad CD.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
532. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 304,5 x 203 cm. Signerad CD.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
534. MATTA, rölakan, ca 218,5 x 147 cm, Signerad KLH IK.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
536. MATTA. Rölakan. 302 x 200 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
544. Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 302 x 198 cm. Signerad A Ö.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
545. MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK