Important Spring Sale 601

918 föremål
497. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
499. SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
500. SITA-JAMBHALA, koppar legering. Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
501. GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
503. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
505. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
506. SIGILL, förgylld brons. Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
507. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
509. RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
511. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
512. PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
527. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 50 000 SEK
536. ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
537. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
538. PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
541. STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
547. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
548. VISITKORTSFODRAL, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
549. ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
550. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
552. RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
553. RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
554. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
555. RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. RÖKELSEKAR, brons.  Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
558. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
559. SIGILL, två stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
560. ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
562. PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
563. BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
564. SKED, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
565. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
567. COASTERS, två stycken, med infattade kinesiska silvermynt, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
568. SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
578. ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
579. INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
581. STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
582. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
583. FOHUNDAR, ett par, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
585. HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
586. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
587. FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
588. SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
589. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
590. FIGURIN/HÄNGE, jade. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
591. KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
592. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
594. RÖKELSEKAR med LOCK, ametist. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
595. VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
596. BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK