Contemporary Art & Design 602

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal.18 000 SEK
2Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal.24 000 SEK
3Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33" (Grasshopper), Bergboms, 1950-tal.Återrop
3AGreta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.30 000 SEK
4John Kandell, bord, "Parallell", Haglund & Söner AB, Falköping ca 1968.8 000 SEK
5Hans-Agne Jakobsson, golvlampor, ett par, Markaryd 1960-70-tal.14 000 SEK
6Arne Norell, fåtölj, "Ari", Norell Möbel AB, sannolikt 1960-70-tal.26 000 SEK
8Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.125 000 SEK
9Jonas Bohlin, stol "Sto", Stockholm 1990.18 000 SEK
10Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo ca 1987.110 000 SEK
11Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, Värnamo 1990.60 000 SEK
12Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo ca 1991.60 000 SEK
13Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.85 000 SEK
14Mats Theselius, unik fåtölj, "Rolands Hörna", Theselius.com 2009-2011.75 000 SEK
15Mats Theselius, fåtölj, "Inox", Källemo, Värnamo efter 2015, nr 33/199.34 000 SEK
16Eva Hild, skulptur "Uppbrott/ Breaking up-series", Sverige 2002, unik.Återrop
17ALVAR AALTO, taklampa "Rova", modell A 334, Valaistustyö, Finland 1950-tal.Återrop
18Paavo Tynell, bordslampa, Taito Oy, Finland, 1900-talets mitt, modell 9224.60 000 SEK
19ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstolar, ett par "56/2 Bambi-serien", Rastad & Relling, Norge 1950-60-tal.49 000 SEK
20Aldo Tura, serveringsvagn, Italien, 1950-60-tal.22 000 SEK
21ITALIENSK FORMGIVARE, väggspegel, 1950-60-tal.15 000 SEK
22Alessandro Mendini, fåtölj "Proust-Geometrica", edition Cappellini, Italien.42 000 SEK
23NANNA & JØRGEN DITZEL, soffa och fåtölj, Søren Willadsen, Danmark, 1950-tal.Återrop
24Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.36 000 SEK
25Hans J. Wegner, stolar, 4 st "JH 701", Johannes Hansen, Danmark.34 000 SEK
26Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal.40 000 SEK
27Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal.42 000 SEK
28Hans J. Wegner, bord, "AT-305", Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.20 000 SEK
29Arne Jacobsen, skrivbordsstol, modell "3113", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.11 000 SEK
30Arne Jacobsen, fåtölj, "Giraffen", Fritz Hansen, Danmark 1958.Återrop
31Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal, modell 5272.26 000 SEK
32Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal modell 5272.28 000 SEK
33Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.65 000 SEK
33AHans J. Wegner, fåtölj, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark.24 000 SEK
34Hans J. Wegner, "Jakkens Hvile"/"Bachelor's chair", Johannes Hansen, Danmark ca 1959.70 000 SEK
35Hans J. Wegner, fåtölj, "Bamse/Papa bear", AP-Stolen, Danmark, 1960-tal.55 000 SEK
36Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.65 000 SEK
37Bernt Petersen, taburetter, 2 st, Wørts Møbelsnedkeri, Danmark ca 1960.36 000 SEK
38Hans J. Wegner, "GE2 - Hammock Chair", Getama, Danmark, efter 1967.34 000 SEK
39Poul Kjaerholm, matbord "PK-54", E Kold Christensen, Danmark.65 000 SEK
40Poul Kjaerholm, stolar, 4 st "PK-9", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal.64 000 SEK
41Poul Kjaerholm, bord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark.13 000 SEK
42Hans J. Wegner, "Flag Halyard/Snørestolen", fåtölj, för Getama, Danmark.170 000 SEK
43Poul Kjaerholm, soffa 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.55 000 SEK
44Poul Kjaerholm, soffa 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.55 000 SEK
45Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-22", E Kold Christensen, Danmark.28 000 SEK
46Ib Kofod Larsen, fåtöljer, ett par "Sälen" Olof Persson Fåtöljindustri, Jönköping 1950-60-tal.80 000 SEK
47Poul Kjaerholm, soffbord "PK-61", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.18 000 SEK
48Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Persson Möbler, Jönköping 1950-60-tal.40 000 SEK
49Mogens Koch, fällstolar, 6 st "MK16" med ställ för förvaring, Rud Rasmussen, Danmark.38 000 SEK
50Marie-Louise Ekman, "En skuggdam som ritar en dam och en herre".36 000 SEK
51Donald Baechler, "Boy Painting".150 000 SEK
52Martin Wickström, "Blue Moon".Återrop
53Peter Frie, Utan titel.95 000 SEK
54Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-Violence".51 000 SEK
55Jacob Dahlgren, "Peinture abstraite (medium) numéro soixante-sept".10 000 SEK
56Patrik Andiné, "Upplösning".Återrop
57LARS LERIN, Akvarell på papper, signerad Lars Lerin. Motiv från Alvor, Algarve maj 1992.Återrop
58Amy Bennett, "On All Fours".Återrop
59Peter Frie, Utan titel.140 000 SEK
60Ernst Billgren, "Vittnet".120 000 SEK
61Marie-Louise Ekman, "Uccello malato con becco verde".18 000 SEK
62Linn Fernström, "Eternity - Evigheten".330 000 SEK
63Ulf Rollof, "RGB".100 000 SEK
64Håkan Rehnberg, "Untitled".80 000 SEK
65Jonathan Lasker, Utan titel.75 000 SEK
66DOUG ASHFORD, Signerad, numrerad 5 av 6 a tergo. Unik.Återrop
67Alfred Boman, Utan titel.60 000 SEK
68Lena Cronqvist, "Självporträtt i rosa".185 000 SEK
69Klara Kristalova, "Stiff".Återrop
70Carl Hammoud, "Land".Återrop
71Lotta Hannerz, "Sentence".32 000 SEK
72Karin Broos, "Inför festen".180 000 SEK
73Cecilia Edefalk, "Näsa".50 000 SEK
74Ernst Billgren, "Tre rävar".130 000 SEK
75Lars Lerin, "Lofoten".200 000 SEK
76Jan Håfström, ’’Den Övre Stationen/The Inner Station’’.80 000 SEK
77META ISÆUS-BERLIN, olja på duk, signerad Meta Isæus-Berlin och daterad 2007 a tergo.Återrop
78Håkan Rehnberg, Utan titel.25 000 SEK
79Truls Melin, "Skepp".12 000 SEK
80Karin Mamma Andersson, "Childhood".Återrop
81Ola Billgren, "Statyett och blommor".185 000 SEK
82Matthias van Arkel, Utan titel.Återrop
83Ulf Rollof, "Rött Troll".Återrop
84Ulf Rollof, "Multipel konflikt".Återrop
85Martin Wickström, "Fairyland IV".27 000 SEK
86Ernst Billgren, "Hållbart hem".50 000 SEK
87Martin Wickström, "Goodbye".75 000 SEK
88Clay Ketter, "Carlo Rossi".55 000 SEK
89Peter Frie, "Landskap".100 000 SEK
90Patrik Andiné, "Han blev lite sen".40 000 SEK
91Ernst Billgren, "Bjärv".Återrop
92Bjarne Melgaard, "Untitled".170 000 SEK
93BJARNE MELGAARD, signerad Bjarne Melgaard och daterad 2015 a tergo. Akryl på duk.Återrop
94Nathalie Djurberg, "Camels Drink Water".110 000 SEK
95Mats Gustafson, "Jacobs stege".10 000 SEK
96Ulrik Samuelson, Utan titel.50 000 SEK
97BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur av järnduk.Återrop
98Gittan Jönsson, "Ska man ta P-piller eller bli med barn".65 000 SEK
99Marie-Louise Ekman, "Picture on a wall with light".26 000 SEK