Kan inte nå servern

Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
404 föremål
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
11. Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
18. TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
37. Nils Barck, vas, jugend.
37. Nils Barck, vas, jugend.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
38. Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
39. Einar Luterkort, urna, Upsala Ekeby, Swedish Grace, 1930-35.
39. Einar Luterkort, urna, Upsala Ekeby, Swedish Grace, 1930-35.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
41. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
41. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.
42. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
43. Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
43. Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
44. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
44. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44A. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
44A. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
45. Wilhelm Kåge, urna, Farsta, Gustavsbergs studio.
45. Wilhelm Kåge, urna, Farsta, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
47. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
48. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
48. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
51. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
51. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
52. Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, 1900-talets senare del.
52. Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, 1900-talets senare del.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
53. Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.
53. Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
54. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
55. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
55. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
56. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
56. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
57. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
57. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
59. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
59. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
60. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.
60. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
61. Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.
61. Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
62. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.
62. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
63. RUT BRYK, skulptur/vas, Arabia, Finland 1960-tal.
63. RUT BRYK, skulptur/vas, Arabia, Finland 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
64. RUT BRYK, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
64. RUT BRYK, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
65. Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.
65. Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
69. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
70. Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.
70. Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
71. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
71. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
72. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
72. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
75. Sandro Vachetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.
75. Sandro Vachetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
76. Pablo Picasso, kanna, "Pichet espagnol", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954, ed 13/300.
76. Pablo Picasso, kanna, "Pichet espagnol", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954, ed 13/300.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
77. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315.
77. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
77A. Pablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950.
77A. Pablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Pablo Picasso, skulptur, "Grosse tête, profil gauche", Madoura, Vallauris, Frankrike 1965.
78. Pablo Picasso, skulptur, "Grosse tête, profil gauche", Madoura, Vallauris, Frankrike 1965.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
79. Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.
79. Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
90. Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926.
90. Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling.
91. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
92. Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal.
92. Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK