Contemporary Art & Design 606

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
68Thorbjörn Sörensen, Utan titel.Målningen har ett liggande format, de korrekta måtten är 60 x 90 cm.
71Anders Knutsson, "#20".Ingen följerätt
111Gunnel Wåhlstrand, Utan titel.Signerade a tergo.
117Anders Knutsson, "Yellow #9".Omfattas av följerätt (d)
130Ulf Rahmberg, "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)".Korrekt titel är "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"
167Christer Strömholm, "Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
168Christer Strömholm, "Montreuil, Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
169Christer Strömholm, Självporträtt, 1975-76.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
170Christer Strömholm, "Montmartre, Paris", tidigt 1960-tal.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
171Christer Strömholm, "Palma de Mallorca (puta), 1959".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
185Ellen Von Unwerth, "Naomi Campbell, from the Azzedine Alaïa Spring/Summer Campaign, 1991".Framtagen 1996. Vintage. Upplaga 1/30.
236Andy Warhol, "Herself", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman".Signerad och numrerad på framsidan.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
69Marie-Louise Ekman, ”En Picasso-dam möter en brakskit-gubbe”.
153Maria Friberg, "Almost there #2", 2000.
179Jacob Felländer, "The Second Over That City", 2010.
234Roy Lichtenstein, "Still life with Picasso" ur Hommage á Picasso portfolio.
240AAndy Warhol, "Mao".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
80Nathalie Djurberg & Hans Berg, "Turn into me".