Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
35. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
35. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
362. Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.
362. Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
538. Hildegard Thorell, Flicka i rött.
538. Hildegard Thorell, Flicka i rött.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
137. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
137. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1019. En collier med odlade Tahiti och South Sea pärlor.
1019. En collier med odlade Tahiti och South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
374. Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken.
374. Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
371. HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.
371. HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
520. Ehrnfried Wahlqvist, Kustlandskap med kungsörnsbo.
520. Ehrnfried Wahlqvist, Kustlandskap med kungsörnsbo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
521. Christian Fredrik Swensson, olja på duk, signerad.
521. Christian Fredrik Swensson, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
122. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
522. Johan Fredrik Höckert, ”Fattigbössan”.
522. Johan Fredrik Höckert, ”Fattigbössan”.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1083. Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld.
1083. Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
19 000 - 22 000 SEK
890. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
890. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1158. Brosch platina med baguette- och runda briljantslipade diamanter.
1158. Brosch platina med baguette- och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
372. Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen.
372. Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
139. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
139. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
479. Per Wickenberg, Allmogeinteriörer, ett par.
479. Per Wickenberg, Allmogeinteriörer, ett par.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
270. MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.
270. MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
968. Penna 14K guld och silver med guillocherad emalj.
968. Penna 14K guld och silver med guillocherad emalj.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
472. Christian Eriksson, "Svea".
472. Christian Eriksson, "Svea".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
175. Jacob Kolb, kaffekanna, silver Augsburg 1779-1781. Rokoko.
175. Jacob Kolb, kaffekanna, silver Augsburg 1779-1781. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
21. STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
21. STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
891. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
891. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
287. MATTA, SEMIANTIK VERAMIN, ca 318 x 210,5-212 cm.
287. MATTA, SEMIANTIK VERAMIN, ca 318 x 210,5-212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1048. Ring 18K guld med korall och åttkantslipade diamanter.
1048. Ring 18K guld med korall och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
558. JACQUES COURTOIS KALLAD LE BOURGUIGNON, hans art.  Koppar 21 x 27,5 cm.
558. JACQUES COURTOIS KALLAD LE BOURGUIGNON, hans art. Koppar 21 x 27,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
181. Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1143. Bulgari armband "Astrale".
1143. Bulgari armband "Astrale".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
17 000 - 20 000 SEK
909. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
909. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
804. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
804. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
388. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
388. Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
813. TERRINFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
813. TERRINFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
807. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
807. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
876. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
876. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
875. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
875. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1016. Bulgari ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
1016. Bulgari ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1153. Halsring platina med hänge platina och 18K guld.
1153. Halsring platina med hänge platina och 18K guld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. Einar Utzon-Frank, Nakenstudie.
459. Einar Utzon-Frank, Nakenstudie.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1044. En collier med odlade Tahiti pärlor.
1044. En collier med odlade Tahiti pärlor.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
286. MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.
286. MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1114. Armband platina med gammalslipade diamanter total vikt ca 2.50 ct.
1114. Armband platina med gammalslipade diamanter total vikt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
524. Carl Wilhelmson, Man i plommonstop.
524. Carl Wilhelmson, Man i plommonstop.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.
203. Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
508. OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen.
508. OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.
143. BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
278. ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm.
278. ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
129. VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
197. James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.
197. James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1138. Cartier brosch 14K guld.
1138. Cartier brosch 14K guld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1092. Brosch/hänge 14K guld i form av en fjäril med gammalslipade diamanter.
1092. Brosch/hänge 14K guld i form av en fjäril med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK