Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
218. Carl Gideon Renander, matbestick 36 st, silver, Stockholm 1792. Rokoko.
218. Carl Gideon Renander, matbestick 36 st, silver, Stockholm 1792. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
373. Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav.
373. Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.
78. SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
103. KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
103. KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
978. Ring med en gammalslipad diamant ca 1.20 ct kvalitet ca G/H si.
978. Ring med en gammalslipad diamant ca 1.20 ct kvalitet ca G/H si.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
85. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
85. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
393. Carl Milles, "Dans med Flätor".
393. Carl Milles, "Dans med Flätor".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
572. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
572. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
581. VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
581. VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
27. BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
27. BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
988. Dior halsband med berlocker 18K guld.
988. Dior halsband med berlocker 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1139. Armband 18K guld.
1139. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
577. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
577. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
800. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
800. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1023. Ring 14K vitguld med en cabochonslipad månsten ca 20.00 ct.
1023. Ring 14K vitguld med en cabochonslipad månsten ca 20.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
495. Gunnar Widforss, "Från Tyrolen".
495. Gunnar Widforss, "Från Tyrolen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
138. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
138. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
288. MATTA, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
288. MATTA, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
116. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1006. Ring 18K guld med en opal och runda briljantslipade diamanter.
1006. Ring 18K guld med en opal och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
277. MATTA, Old Nain Tuteshk, ca 211-217 x 140-143,5 cm.
277. MATTA, Old Nain Tuteshk, ca 211-217 x 140-143,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
586. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
586. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
346. Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet".
346. Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1087. Ilias Lalaounis armring 22K guld.
1087. Ilias Lalaounis armring 22K guld.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. MATTA, semiantik Täbris, ca 424 x 307,5 cm.
285. MATTA, semiantik Täbris, ca 424 x 307,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1091. Seaman Schepps ett par örhängen 18K guld och agat.
1091. Seaman Schepps ett par örhängen 18K guld och agat.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
996. Armband 18K guld.
996. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
348. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
348. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
344. Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet.
344. Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
418. Joseph Magnus Stäck, Vy av Gripsholms slott och Mariefreds kyrka.
418. Joseph Magnus Stäck, Vy av Gripsholms slott och Mariefreds kyrka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
381. Karl Nordström, Kustlandskap.
381. Karl Nordström, Kustlandskap.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
145. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. Hans Christian Fischer, Vico - Blommande landskap.
450. Hans Christian Fischer, Vico - Blommande landskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. URNA, Älvdalen, 1800-talets början.
148. URNA, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
563. Francois Boucher Hans art, Lekande keruber.
563. Francois Boucher Hans art, Lekande keruber.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
123. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
123. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
458. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900.
165. FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
58. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
645. ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
645. ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Helmer Osslund, "Solspel, Lapporten (Första resan)".
461. Helmer Osslund, "Solspel, Lapporten (Första resan)".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
4. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.
154. BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal.
96. APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. TALLRIKAR, nio stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
301. TALLRIKAR, nio stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1068. Chaumet armband 18K vitguld.
1068. Chaumet armband 18K vitguld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
443. Conrad Wise Chapman, Skridskoåkning i Bois de Boulogne.
443. Conrad Wise Chapman, Skridskoåkning i Bois de Boulogne.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
887. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
887. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
68. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.
68. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1062. Elisabeth Gage ett par örhängen 18K guld.
1062. Elisabeth Gage ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
491. Carl Oscar Borg, Indiander till häst.
491. Carl Oscar Borg, Indiander till häst.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
480. Johan Stålbom Tillskriven, Damporträtt, klädd som herdinna.
480. Johan Stålbom Tillskriven, Damporträtt, klädd som herdinna.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
141. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
150. SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.
150. SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, Britta Maria Riddercreutz (1727-1764).
483. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, Britta Maria Riddercreutz (1727-1764).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
37. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
37. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
36. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
36. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK