Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
602SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722).230 000 SEK
603SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Xuandes märke.95 000 SEK
604PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.15 000 SEK
605PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
606TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.2 445 000 SEK
607VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.30 000 SEK
608SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1912).10 000 SEK
609FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
610SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.55 000 SEK
611PLAKETT, porslin. Kina, omkring 1900.6 500 SEK
612YTTERFODER med FAT, ett par, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.26 000 SEK
613ASK med LOCK. Troligen Qingdynastin (1664-1912) med Qianlongs märke.350 000 SEK
614ASK med LOCK samt INRO, lack. Kina sen Ming/tidig Qing samt Japan, Meiji (1892-1912).14 000 SEK
615FAT, ett par, lacque burgautée. Qingdynastin, 1700-tal.22 000 SEK
616SKÅL med LOCK, silver, ben och turkos. Tibet, 1800-tal.7 000 SEK
617RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).19 000 SEK
618FIGURGRUPPER, två stycken, nefrit. Qingdynastin.195 000 SEK
619OBJEKT, fyra stycken, nefrit. Qingdynastin eller äldre.65 000 SEK
620FIGURINER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.210 000 SEK
621PAPPERSVIKT/LINJAL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal.38 000 SEK
622SKULPTURER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.60 000 SEK
623BÄGARE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.9 000 SEK
624KOPPAR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina.46 000 SEK
625OBJEKT, tre stycken, nefrit. Kina.48 000 SEK
626THANGKA, akvarell och tush på tyg. Tibet, 1800-tal.9 000 SEK
627OKÄND KONSTNÄR, akvarell och tusch på rispapper, fyra stycken. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
628SPEGEL, brons. Han/Jin dynastin (200-300 e.Kr.).5 000 SEK
629TSUBA, brons. Japan, troligen attribuerad till Yano Tsunenano, Edo (1603-1868).5 000 SEK
630ASK med LOCK, brons. Japan, Edo, attribuerad till Kawarabayashi Hidekuni (1825-1891).3 500 SEK
631VAS, brons. Japan, Meiji (1868-1912), signerad.5 000 SEK
632ASKAR med LOCK, två stycken, samt INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).6 000 SEK
633ASKAR, fyra stycken, silver, nefrit, trä och lapis lazuli. Kina, tidigt 1900-tal.175 000 SEK
634RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin.24 000 SEK
635ANFADERSPORTRÄTT, akvarell och tusch på siden. Kina, 1900-tal.Återrop
636MÅLNING, akvarell och tusch på siden. Kina, 1900-tal, signerad Lin Ai.Återrop
637RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Japan, 1900-tal.Återrop
638SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.9 000 SEK
639STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.Återrop
640BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).3 200 SEK
641FIGURINER, ett par, brons. Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
642BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal.8 000 SEK
643BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).8 000 SEK
644AMITHAYUS, kallförgylld kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.8 000 SEK
645ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.55 000 SEK
646RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.38 000 SEK
647BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.17 000 SEK
648RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande troligen Mingdynastin.4 000 SEK
649BURK med LOCK, brons. Troligen sen Mingdynasti.Återrop
650VAS, brons. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
651GUANYIN, brons. 1800-tal.18 000 SEK
652RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.14 000 SEK
653PENSELSTÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
654FIGURIN, brons på sockel av porfyr. 16/1700-tal.6 500 SEK
655VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.4 000 SEK
656BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal.Återrop
657RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal.Återrop
658BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
659RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
660RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Qingdynastin (1664-1912).4 000 SEK
661VASER, ett par, brons. Qing dynastin (1664-1912).Återrop
662RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.Återrop
663STIGBYGLAR, ett par, brons. Qingdynastin.3 000 SEK
664KOPP, cloissoné. Mingdynasitn (1368-1644).6 000 SEK
665VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.19 000 SEK
666TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.60 000 SEK
667OBJEKT, cloisonné. Qingdynastin (1664-1912).6 000 SEK
668VÄGGVAS, cloisonné. Sen Qingdynasti.8 000 SEK
669RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
670LJUSSTAKAR, ett par, marmor och cloisonné. Sen Qingdynasti, omkring 1900.13 000 SEK
671CIGARETTETUI, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal. Otydliga mästarstämplar.5 000 SEK
672KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
673FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
674KANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
675DOCKA, porslin, trä, siden och papier maché. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
676TEXTILIER, broderat siden. Qingdynastin samt tidigt 1900-tal.9 000 SEK
677ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
678ÄMBETSMANNA INSIGNIA (BUZI), tre stycken, kesi och broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900.5 000 SEK
679SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
680HÅRSMYCKEN, två stycken, kingfisher och korall. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
681SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900.10 000 SEK
682VISITKORTSFODRAL, två stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
683VAS, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.Återrop
684BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
685SKÅLAR, silver, två stycken. Shanghai, tidigt 1900-tal. En med mästarstämpel ZeeWo.6 000 SEK
686LJUSSTAKAR, ett par, silver. Kina, Shanghai, tidigt 1900-tal.Återrop
687TESERVIS, tre delar, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.11 000 SEK
688MYNT, 147 stycken, silver och koppar. Sen Qingdynasti, Kina, Hongkong, Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.3 500 SEK
689PANEL, trä. Qingdynasitn (1664-1912).220 000 SEK
690PANELER, två stycken, trä. Qingdynastin, omkring 1900.8 500 SEK
691FIGURIN, trä. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
692SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.4 000 SEK
693PENSELSTÄLL, trä. Kina.Återrop
694PENSELSTÄLL, trä. Kina.Återrop
695PENSELBAD samt RÖKELSEHÅLLARE, trä. Kina.Återrop
696PALL, trä. Sen Qingdynasti, omkring 1900.3 000 SEK
697KANGBORD, svart och rödlackerat trä. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
698TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qingdynastin, 1800-tal. Med sigillmärkning.Återrop
699SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
700SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
701GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.Återrop