Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.Föremål
304FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.3 500 SEK
305FIGURIN, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren.Återrop
306FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
307KOPP med FAT; porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
308TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.4 000 SEK
309KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.11 000 SEK
310KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.10 000 SEK
311KOPP med FAT, porslin. "Sévrès", 1700-tal.Återrop
312BORDSLAMPA, porslin. Frankrike, sent 1800-tal, signerad Thuilier.Återrop
313TALLRIKAR, 16 stycken snarlika, porslin. Frankrike, "Sévrès" märke, 1800-tal.12 000 SEK
314SERVISDELAR, 15 stycken, porslin. Frankrike, Paris, 1800-tal.4 000 SEK
315FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Kejsarinnan Elisabets tid, 1700-tal..4 000 SEK
316SKÅL, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Alexander II.6 500 SEK
317ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.44 000 SEK
318ÄGG, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft.15 000 SEK
319ÄGG, porslin, två stycken. Ryssland, 1800-tal.8 000 SEK
320ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.3 500 SEK
321FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.720 000 SEK
322FAT, tre stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
323TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.34 000 SEK
324TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.17 000 SEK
325LUNCHTALLRIKAR, 12 stycken (6+6), porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.25 000 SEK
326FÖRRÄTTSTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
327ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
328Axel Lindman, Friluftsmålarinna på Sandhamn.60 000 SEK
329Olof Arborelius, "Utsikt från Smedsudden över Riddarfjärden".30 000 SEK
330Gottfrid Kallstenius, Utsikt över Stockholm från Beckholmen med Skeppsholmen, Strandvägen och Djurgården.105 000 SEK
331Jenny Nyström, Vänskapsporträtt.Återrop
332Jenny Nyström, Flicka i tallskog.40 000 SEK
333Alfred Wahlberg, "Partie de Stockholm (Clair de Lune)".100 000 SEK
334Gunnar Berndtson, Elegant dam i rosa.95 000 SEK
335Wilhelm von Gegerfelt, Regnmoln över Paris.Återrop
336John Bauer, "-Nej se, sån tomtefar, och sånt skägg han har! sade pojken".80 000 SEK
337Carl Fredrik Hill, "Parafras över Jesu dop I".48 000 SEK
338Carl Fredrik Hill, "I grottan skyddas eken mot floden".160 000 SEK
339Carl Fredrik Hill, Bergslandskap.55 000 SEK
340Carl Larsson, "Elof" / "Lille Elof".880 000 SEK
341Carl Larsson, "Kvinnofigur och himmel".90 000 SEK
342Gunnar Åberg, En confidence.95 000 SEK
343JENNY NYSTRÖM, signerad Jenny Nyström och daterad 1922.Återrop
344Gerda Roosval-Kallstenius, I trädgårdslandet.22 000 SEK
345Johan Tirén, Kyrkfärd.55 000 SEK
346Axel Petersson Döderhultarn, "Äktenskapet".20 000 SEK
347Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".24 000 SEK
348Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".15 000 SEK
349Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".23 000 SEK
350Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".34 000 SEK
351Axel Petersson Döderhultarn, "Bondspelman" (Spelman stående).28 000 SEK
352Julia Beck, Kvinna i rosa i blommande landskap.75 000 SEK
353Anna Palm de Rosa, Vy över Kungliga slottet, Stockholm.35 000 SEK
354Oskar Bergman, "Stadsgården, Stockholm".20 000 SEK
355Helene Schjerfbeck, "Ung kvinna".6 000 000 SEK
356Georg Pauli, Ponte Santa Trinita, Florens, skymning.15 000 SEK
357Anders Zorn, "Valsen" ("La Valse").50 000 SEK
358Ulrica Fredrica Pasch Tillskrivna, "Adolf Fredrik" (1710-1771) & "Lovisa Ulrika" (1720-1782).30 000 SEK
359Johan Henrik Scheffel, Porträtt. ett par, föreställande bröderna Christer Gustaf Fleming (1727-1748) samt Axel Fleming (1728-1825).46 000 SEK
360Antonis van Dyck Hans efterföljd, Kung Karl I av England (1600-1649) & drottning Henrietta Maria av England (1609-1669).740 000 SEK
361Adolf Ulrik Wertmüller, Ung kvinna i blått livstycke och fischy.Återrop
362Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.Återrop
363Jean Laurent Mosnier Tillskriven, Drottning Marie Antoinette (1755-1793).40 000 SEK
364Johan Krouthén, Klippor vid havet, Marstrand.155 000 SEK
365Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.105 000 SEK
366Johan Krouthén, Insjölandskap i sommarskrud.75 000 SEK
367Johan Krouthén, Sommarlandskap med kor.95 000 SEK
368Bruno Liljefors, Smygande räv med orrpar.150 000 SEK
369GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk, signerad och daterad G. Kallstenius -06.Återrop
370Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af slottet Colonna i Genazzano".50 000 SEK
371HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.Återrop
372Henric Ankarcrona, Beduiner i öknen.18 000 SEK
373Marcus Larsson, Figurer i båt på stormigt hav.24 000 SEK
374Carl Johan Fahlcrantz, Uppsala domkyrka i månsken.Återrop
375Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen.26 000 SEK
376Lars Lerin, Utan titel.Återrop
377Gerhard Nordström, Monets trädgårdar.105 000 SEK
378Lars Lerin, Utan titel.80 000 SEK
379Carl Larsson, "Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård".4 550 000 SEK
380Gottfrid Kallstenius, Förälskat par, trädgårdsmotiv från Grez.130 000 SEK
381Karl Nordström, Kustlandskap.44 000 SEK
382David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Karl XI med familj.380 000 SEK
383Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs".27 000 SEK
384ANDREAS VON BEHN, Otydligt signerad med initialer och daterad 1724. Tuschlavering 13 x 17,5 cm.Återrop
385PEHR HILLESTRÖM, Spår av signatur i nedre högra hörnet. Pannå 31 x 40,5 cm. Samtida ram.Återrop
386Pehr Hilleström, "Wingåkers-boer".70 000 SEK
387Svensk konstnär 1800-talets första hälft, Landskap med Stora Sundby, Södermanland.12 000 SEK
388Carl Milles, Vattenbärerska (salt- och pepparkar).44 000 SEK
389Carl Milles, Kvinna som böjer sig ner (salt- och pepparkar).
390Carl Milles, "La petite Boudeuse".36 000 SEK
391Carl Milles, "Skridskoprinsessan".230 000 SEK
392CHRISTIAN ERIKSSON, Skulptur, brons. Sign. Gjutarstämpel. Höjd 18 cm.Återrop
393Carl Milles, "Dans med Flätor".19 000 SEK
394Louis Michel van Loo, Förnäm flicka i rokokokarmstol.Återrop
395Salvator Rosa Hans krets, Bartolomeus.50 000 SEK
396THEODOR LUNDBERG, Skulptur, brons. Sign och dat 1909. Gjutarstämpel. Höjd 30 cm.Återrop
397Giambettino Cignaroli Hans krets, Josef och Potifars hustru.70 000 SEK
398Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Hans ateljé, Ecce homo.Återrop
399Ruth Milles, "Flicka i blåst".36 000 SEK
400Lauritz Andersen Ring, Landskap från ängen vid Næstved. Efter solnedgång.Återrop
401Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården.43 000 SEK
402Hans am Ende, "Winter".190 000 SEK
403Eilif Peterssen, Afton, övre Ask.Återrop