Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1752.1 500 SEK
203Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.10 000 SEK
204Petter Julin, bägare, silver, Köping 1754.2 000 SEK
205Sven Örn, bägare, silver, Stockholm 1757.15 000 SEK
206Axel Johan Limnell, bröllopsbägare, silver, Växjö 1757.14 000 SEK
207Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1761.Återrop
208Jacob Lampa, bägare, silver, Stockholm 1775. Rokoko.8 000 SEK
209Johan Berg, bägare, silver, Stockholm 1775.8 000 SEK
210Peter Gadd, bägare, silver, Kristianstad 1776.7 000 SEK
211Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.6 000 SEK
212Jöran Hieronymi Bernegau, sked med dubbel kerubknopp, förgyllt silver, Norrköping, (verksam -1648-1679).13 000 SEK
213Sked med dubbel kerubknopp, silver, okänt bomärke, sannolikt Halland omkring 1600.6 000 SEK
214Friedrich Rossow, sked med kotteknopp, silver, Stockholm (verksam 1654-1675(1686)).28 000 SEK
215Sked, förgylld, ostämplad, Skandinavien tidigt 1600-tal.Återrop
216Gottfried Ihme, sked med dubbel kerubknopp, förgylld, Breslau (verksam 1691-1737).Återrop
217SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock.Återrop
218Carl Gideon Renander, matbestick 36 st, silver, Stockholm 1792. Rokoko.38 000 SEK
219Pehr Zethelius, begravningssked, förgyllt silver, Stockholm 1804.6 000 SEK
220Erik Bratt, begravningssked, förgyllt silver, Uddevalla 1805.2 600 SEK
221Pehr Zethelius och Gustaf Folcker, dessertbestick, 24 delar snarlika, (12+12), förgyllt silver, Stockholm 1806 och 1826.15 000 SEK
222Pehr Zethelius, dosor, ett par, samt Johan Fredrik Björnstedt, dosor, ett par, silver, Stockholm 1801 och 1823.7 000 SEK
223Petter Fredrik Sundberg, luktdosa, silver, Karlskrona 1832.2 000 SEK
224Eric Söderholm, sannolikt, dosa, silver, Härnösand 1853.Återrop
225Olof Abel Fernqvist, dosa, silver, Sundsvall 1856.Återrop
226Penfodral / Divit , silver, mästarstämpel Làtif, Osmanska riket, före 1909.6 500 SEK
227Sex Osmanska zarfs med ryska porslinskoppar, c:a 1910.10 000 SEK
228Bordsspegel/Toilettespegel, silver, Frankrike 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.15 000 SEK
229Tedosor, ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1700-talets andra hälft.13 000 SEK
230Carl Johann Tegelsten, champagnekylare, ett par, silver, S:t Petersburg 1842. Nyrokoko.75 000 SEK
231Jean-Baptiste Vaillant, kanna/pokal, silver, S:t Petersburg 1858.Återrop
232Wasilij Semenow, möjligen, kåsa, förgyllt silver och niello, Moskva 1872.13 000 SEK
233Ikon, Kristus Pantokrator, silver och cloisonnéemalj, Sergei Zharov möjligen, Moskva 1800-talets slut.80 000 SEK
234Sasikow, troligen, skedar, 6 st, förgyllt silver och emalj, Moskva 1899-1908.22 000 SEK
235Fabergé, saltkar,verkmästare Erik Kollin, silver, purpurit och rubin, S:t Petersburg före 1896, ristat inventarienummer.85 000 SEK
237Fabergé, dosa, verkmästare Henrik Wigström, guld och emalj, S:t Petersburg 1899-1908. Ristat inventarienummer.125 000 SEK
237AFabergé, jubileumsjetong, verkmästare Alfred Thielemann, guld, S:t Petersburg 1908-1917.18 000 SEK
238Jean-Charles Dubos, dosa, guld 18k, Paris 1758, kontrollör Eloy Brichard.40 000 SEK
239Hans Henrik Wihlborg, nålhus, guld en trois couleurs, Stockholm 1788.13 000 SEK
240Dosa, guld en deux couleurs, Paris 1791.19 000 SEK
241Luktdosa, fodral med tandpetare/öronslev samt knapp, guld 18k, 1800-talets början.8 000 SEK
242Guidon, Gide & Blondet, dosa, guld och emalj, Genève 1801-1804.150 000 SEK
244DOSA, guld och agat, Franska importstämplar efter 1893. Louis XV-stil.48 000 SEK
245FICKUR, guld 18k, med porträtt av Oscar II, frånsidan med gamla riksvapnet, omkring år 1900.Återrop
246TÄCKE, rölakan, ca 190,5-193 x 115-116 cm, Skåne 1800-talets förra hälft, broderad signatur KPD 1822.17 000 SEK
247ÅKDYNA (agedyna), "Tre rosetter", rölakan, ca 47,5 x 120 cm, signerad och daterad HMD 1815, sydvästra Skåne.35 000 SEK
248KUDDE (jynne), rölakan, ca 54,5 x 57 cm (med montering 62 x 64 cm), signerad och daterad KTD 1802. Skåne,16 000 SEK
249ÅKDYNA, (agedyna), flamskväv, ca 50 x 85,5 cm, Skåne omkring 1770-1800, signerad EPD.15 000 SEK
250ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 43,5 x 100 cm (med montering 51 x 107,5 cm), sydvästra Skåne, omkring 1790-1825.Återrop
251ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 46,5 x 101 cm (med montering 51 x 103,5 cm), troligen Bara härad, Skåne.Återrop
252VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 191,5 x 220,5 cm, Flandern 1500-tal.36 000 SEK
253VÄVD TAPET, "Lejonjakt", gobelängteknik, Flandern 1600-talets mitt, möjligen Oudenarde, ca 262 x 249 cm.Återrop
254VÄVD TAPET-FRAGMENT, gobelängteknik, ca 256,5 x 115 cm, Flandern/Frankrike 1600-tal.32 000 SEK
255VÄVD TAPET, gobelängteknik. Flamländsk "Kermess". 345,5 x 332,5 cm. Flandern, sannolikt Bryssel, omkring 1700.Återrop
256GLASMÅLNING, Iran, 1900-tal, motivstorlek ca 79 x 54 cm.16 000 SEK
257KOPTISKA TEXTILIER, 2 st. gobelängteknik och "fliegende Nadel", ca 20 x 21 respektive 15,5 x 14,5 cm, Egypten.Återrop
259MATTA, antik Anatolisk bönematta, Konya området (Konya-Ladik), 1800-talets sista fjärdedel, ca 118,5 x 114,5 cm.22 000 SEK
260GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 534 x 114 cm (samt kortsidorna med 2,5 och 1,5 cm slätväv).8 000 SEK
261GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 517,5 x 112,5 cm (samt kortsidorna med 2 cm slätväv.7 000 SEK
262MATTA, antik Heris, ca 360,5 x 282,5 cm.50 000 SEK
263MATTA, Old Isfahan, ca 416 x 305 cm (samt kortsidorna med 5,5 respektive 7 cm slätväv).90 000 SEK
264MATTA, Old Isfahan, ca 240 x 149,5 cm (samt kortsidorna med 2,5 respektive 5,5 cm slätväv).20 000 SEK
265MATTA, antik Karabagh kelly, omkring 1870-1890, ca 330 x 157 cm (samt en kortsida med 1-3 cm slätväv).Återrop
266GALLERIMATTA, antik Kazak Borchalou, ca 357 x 114,5 cm.Återrop
267MATTA, semiantik silke Keshan, ca 205 x 131,5 cm.36 000 SEK
268MATTA, semiantik/antik Keshan figural, "Motachem", ca 217 x 135 cm (samt en kortsida med 2,5 cm slätväv).50 000 SEK
269MATTA, antik/semiantik Keshan Motachem, ca 213 x 141,5 cm.24 000 SEK
270MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.14 000 SEK
271MATTFRAGMENT, antik Kirman Vas-matta, 1700-talets början, ca 193,5 x 103,5 cm.26 000 SEK
272MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 417,5 x 326 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).Återrop
273MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 391 x 322 cm.Återrop
274MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 419,5 x 323,5 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).60 000 SEK
275MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 228,5 x 150,5 cm.15 000 SEK
276MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 446,5 x 309 cm (samt kortsidorna med 1 respektive 2,5 cm slätväv).90 000 SEK
277MATTA, Old Nain Tuteshk, ca 211-217 x 140-143,5 cm.22 000 SEK
278ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm.14 000 SEK
279BRODERI, semiantikt Rascht, Persien (Iran), ca 312,5 x 311 cm.44 000 SEK
280KELIM, två delar, antik Reyhanlı, sydöstra Anatolien, ca 290,5 x 79,5 cm respektive ca 289 x 76 cm.11 000 SEK
281MATTA, antik Shirvan sannolikt, ca 177 x 138,5 cm.10 000 SEK
282MATTA, semiantik Teheran sannolikt, figural part silk, ca 347,5-345,5 x 242 cm.42 000 SEK
283MATTA, antik/semiantik Tibet, omkring 1900-25, ca 133 x 70,5 cm.5 500 SEK
284MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm.11 000 SEK
285MATTA, semiantik Täbris, ca 424 x 307,5 cm.32 000 SEK
286MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.13 500 SEK
287MATTA, SEMIANTIK VERAMIN, ca 318 x 210,5-212 cm.Återrop
288MATTA, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.Återrop
289MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERIER, 1 par, "Element", inplock på linnebotten, ca 226,5 x 71 cm vardera.Återrop
290Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 310 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN.135 000 SEK
291Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 297 x 208,5 cm, signerad AB MMF.38 000 SEK
292Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå heden", rölakan, ca 250,5 x 170,5 cm, signerad AB MMF.32 000 SEK
293Barbro Nilsson, MATTA, "Randig med tvist, brun och grön", rölakan, ca 195,5 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN.12 000 SEK
294Marianne Richter, MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 298 x 204 cm, signerad AB MMF MR.120 000 SEK
295Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, blå", rölakan, ca 364,5 x 255,5 cm, signerad AB MMF BN.170 000 SEK
296GLAS, fyra stycken. Hessisk modell, 1700-tal.Återrop
297GLAS, tre stycken, snarlika. Holland, 1700-tal.4 000 SEK
298VINGLAS, 3 stycken, glas. Sverige, 1700-tal.9 500 SEK
299FLASKA/PLUNTA, glas, 1700-tal.8 000 SEK
300GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.17 000 SEK
301TALLRIKAR, nio stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.15 000 SEK
302TALLRIKAR, sex stycken, olika, fajans. Marieberg och Rörstrand, 1700-tal.9 000 SEK
303FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.4 000 SEK