Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102HÖGKLASSIGA KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, omkring år 1810.280 000 SEK
103KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.26 000 SEK
104KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Directoire, Frankrike, omkring år 1800.80 000 SEK
105Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
106KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.28 000 SEK
107KANDELABRAR, för tio ljus, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft.Återrop
108KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Nordeuropa, omkring år 1800.Återrop
109KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.26 000 SEK
110KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.22 000 SEK
111KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Anders Wetterquist 1774 (mästare i Stockholm 1766-93), rokoko.Återrop
112KANDELBRAR, för två ljus, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.Återrop
113CASOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, omkring år 1900.8 500 SEK
114CASOLETTER, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.35 000 SEK
115LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.70 000 SEK
116LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.Återrop
117LJUSSTAKAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, empire.38 000 SEK
118LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.75 000 SEK
119LJUSSTAKAR, ett par, empire, Ryssland, 1820-tal.30 000 SEK
120LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.10 000 SEK
121LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.10 000 SEK
122LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.Återrop
123LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.20 000 SEK
124LJUSSTAKAR, fyra stycken, Ryssland, 1800-talets början, empire.Återrop
125NATTLJUSSTAKE, för två ljus, senbarock, 1700-talets början.14 000 SEK
126WILLIAM WEBSTER, GOLVUR, Exchange Alley London, 1700-talets början.Återrop
127GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.40 000 SEK
128VÄGGPENDYL, Grand cartel, tillskriven Jean-Joseph de Saint-Germain, Frankrike 1740-1750-tal.120 000 SEK
129VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.8 000 SEK
130CLAUDIUS DU CHESNE, BORDSPENDYL MED SPELVERK, Queen Anne, omkring år 1705.370 000 SEK
131BORDSUR, av Petter Ernst, Stockholm 1753-54, senbarock.80 000 SEK
132BORDSPENDYL, av Le Paute, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.32 000 SEK
133BORDSPENDYL, "Mer Du Blanche, Mer du Nord", Frankrike, 1800-talets början, empire.24 000 SEK
134BORDSPENDYL, efter modell av Claude Michallon (1752-99), Lesieur à Paris, Frankrike, omkring 1820.40 000 SEK
135BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.44 000 SEK
136BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.65 000 SEK
137BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.Återrop
138BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
139BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.14 000 SEK
140BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire.Återrop
141BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.16 000 SEK
142BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.15 000 SEK
143BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.42 000 SEK
144UPPSATSSKÅLSFOT, Frankrike, 1800-talets början, empire.30 000 SEK
145URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.20 000 SEK
146PRYDNADSVASER, ett par, Empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft, design efter Claude Galle.50 000 SEK
147URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början.34 000 SEK
148URNA, Älvdalen, 1800-talets början.40 000 SEK
149URNOR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början.80 000 SEK
150SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.38 000 SEK
151SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början.40 000 SEK
152SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, sengustaviansk.33 000 SEK
153BORDSSKULPTURER, ett par, 1700-tal, troligen Italien.Återrop
154BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.16 000 SEK
155SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.4 000 SEK
156GLÖDFAT, daterat 1784.3 000 SEK
157DOSA MED LOCK, Italien, 1800-tal.42 000 SEK
158PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Karl XIV Johan som kronprins, empire, 1800-talets början.7 500 SEK
159RESESOLUR, Butterfield, Paris, 1700-tal.18 000 SEK
160SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.24 000 SEK
161SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.32 000 SEK
162SKRIN OCH LOCK, C14 daterat till 1600-talets andra hälft.Återrop
163HÄSTSKULPTUR, Sverige, 1800-talets andra hälft.40 000 SEK
164PORTRÄTTMEDALJONG, av metall, föreställande Anna Johanna Grill, efter Sergel, 1800-talets mitt.7 000 SEK
165FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900.15 000 SEK
166NOBEL OIL COMPANY, Commemoration on the day of Emanuel Ludvigovich Nobel's 50th Year, 10 June 1909, St. Petersburg.13 000 SEK
166AALBERT EINSTEIN (1879-1955), två brev daterade 1938.30 000 SEK
168Andreas Pauli, bägare, silver, Köln (verksam 1663-1669). Senrenässans.13 000 SEK
169Mikael Hammarberg, tumlare med nödmynt, Härnösand (verksam-1758-1789(1790)).20 000 SEK
170Carl Magnus Ekman, bägare med nödmynt, Eksjö (verksam 1729-1738).Återrop
171Tumlare/kalk, silver med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal. tal.Återrop
172Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock.Återrop
173Nils Dahl, dryckeskanna, silver, Linköping (verksam 1739-1786).30 000 SEK
174Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.Återrop
175Jacob Kolb, kaffekanna, silver Augsburg 1779-1781. Rokoko.18 000 SEK
176Johan Stras, kaffekanna/cylinderkanna, silver, Stockholm 1783. Gustaviansk.Återrop
177Johan Schvart, kaffekanna/cylinderkanna, silver, Karlskrona 1791. Gustaviansk.12 000 SEK
178Erik Holmberg, mockakanna / mjölkkanna, silver, Lund 1795. Gustaviansk.Återrop
179Pehr Zethelius, mockakanna/mjölkkanna, Stockholm 1807. Gustaviansk.8 000 SEK
180Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1824. Empire.8 500 SEK
181Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.Återrop
182Petter Åkerman, grädd-/såssnäcka, silver, Stockholm 1769. Rokoko.8 000 SEK
183Petter Åkerman, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1782. Rokoko.12 000 SEK
184Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk.Återrop
185Nils Limnelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1810. Sengustaviansk.Återrop
186Fredrik Petersson Ström, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1784. Gustavianska.Återrop
187Johan Ekholm, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska.18 000 SEK
188Pehr Zethelius, sockerskålar med lock, ett par, Stockholm 1799. Sengustavianska.30 000 SEK
189Lorens Stabeus, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1760. Senbarock.38 000 SEK
190LJUSSTAKAR, ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, Lausanne 1700-talets mitt. Rokoko.12 000 SEK
191Jacob Lampa, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1772. Rokoko.150 000 SEK
192Johan Wasserman, ljusstakar, sk spelstakar, ett par, silver, Lindesberg 1780. Gustavianska.32 000 SEK
193Olof Yttraeus, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1785. Gustavianska.Återrop
194Simson Ryberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1787. Gustavianska.Återrop
195Lars Boye, ljusstakar, ett par, silver, Stockhom 1792. Gustavianska.50 000 SEK
196Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver Stockholm 1795. Gustavianska.75 000 SEK
197James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.10 000 SEK
198Jean-Guillaume Vealle, sk equelle med lock, silver, Paris 1754.Återrop
199Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.85 000 SEK
200Pehr Zethelius, tekök, silver, Stockholm 1798. Gustavianskt.Återrop
201Stephan Westerstråhle, bordssurtout, silver och glas, Stockholm 1798. Gustaviansk.13 500 SEK