Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
503Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.40 000 SEK
504Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht.Återrop
505Alfred Wahlberg, Vaxholm i månljus.40 000 SEK
506Arvid Johansson, Musselplockare, Frankrike, strandscen från Normandie eller Bretagne.42 000 SEK
507WILHELM VON GEGERFELT, olja på duk uppfäst på pannå, signerad W v Gegerfelt.Återrop
508OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen.12 000 SEK
509Caravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans skola, Törnekröningen.Återrop
510Paolo de Matteis Tillskriven, Sankt Rochus.110 000 SEK
511SEBASTIANO CONCA, hans krets. Uppfodrad duk 96 x 132 cm. Samtida snidad ram.Återrop
512JEAN FRANCOIS DE TROY, hans krets. Uppfordrad duk 92,5 x 129 cm.Återrop
513Jakob Björck, Prins Fredrik Adolf, Hertig av Östergötland (1750-1803).75 000 SEK
514CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.Återrop
515Johan Gustaf Sandberg, Gustav Vasa stående i en slottsinteriör intill ett draperat bord vilandes ena handen på Vasabibeln.38 000 SEK
516Johan Heinrich Wedekindt, "Magnus Gabriel von Köhler" (ca 1692-1740).42 000 SEK
517LUCAS VON BREDA DÄ, tillskriven. Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.Återrop
518Jakob Björck, Karl XIII som barn.20 000 SEK
519David Klöcker Ehrenstrahl, Dam gul klänning.36 000 SEK
520Ehrnfried Wahlqvist, Kustlandskap med kungsörnsbo.Återrop
521Christian Fredrik Swensson, olja på duk, signerad.Återrop
522Johan Fredrik Höckert, ”Fattigbössan”.Återrop
523LAURITZ TUXEN, olja på duk, signerad L. Tuxen och daterad 1887.Återrop
524Carl Wilhelmson, Man i plommonstop.22 000 SEK
525Edvard Forsström, ”Flicka i gröngräset”.Återrop
526ANTONIO ALLEGRI CORREGGIO, hans art. Förstärkt pannå 61 x 48,5 cm.Återrop
527FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen, Elisabet och Sakarias.Återrop
528Sebastiano Conca Tillskriven, Jesusbarnet.Återrop
529FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Sankta Katarina av Alexandria.145 000 SEK
530Jacobo Bassano Hans krets, Konungarnas tillbedjan.Återrop
531FLAMLÄNDSK MÄSTARE, 1600-tal, Maria Magdalena tvättar Kristi fötter.Återrop
532FRANSK KONSTNÄR, 1700-TAL, Marknadsscen.Återrop
533JOHN FREDERICK HERRING, SR, signerad. Papp-pannå uppfodrad på duk 54 x 54 cm, Bildyta: 47 cm.Återrop
534Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.12 000 SEK
535Adolf Ulrik Wertmüller Efter, Ariadne på Naxos.Återrop
536FERDINAND BOL, hans krets. Parketterad pannå 109 x 91,5 cm.Återrop
537CHRISTOPH JACOBSZ VAN DER LAMEN, hans krets. Förstärkt pannå 53 x 82 cm.Återrop
538Hildegard Thorell, Flicka i rött.Återrop
539Julius Kronberg, Studie av en man.Återrop
540Hugo Birger, "Ormtjusare".Återrop
541AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".Återrop
542Berta Dorph, Flicka med docka.26 000 SEK
543Jeanna Maria Charlotta Bauck, Ängsblommor.24 000 SEK
544Michiel van Mierevelt Hans krets, Wilhelm I, prins av Oranien (1533-1684).16 000 SEK
545Jacopo Robusti Tintoretto Hans ateljé, Porträtt av en förnäm kvinna.Återrop
546Angelo Bronzino Hans krets, Cosimo I Medici (1519-1574) med Gyllene skinnets orden.38 000 SEK
547Nicolas Eliasz. Pickenoy Tillskriven, Mansporträtt, Aetatis 44 Ao 1636.Återrop
548AERT DE GELDER, tillskriven. Uppfodrad duk 50 x 38 cm.Återrop
549Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Mansporträtt, turban och kappa.46 000 SEK
550Cornelis Liefrinck II, Kanallandskap med skridskoåkare.38 000 SEK
551Sebastiaen Vrancx Hans ateljé, Allegori över vintern.22 000 SEK
552Joachim Beuckelaer Hans efterföljd, Fiskmånglerskor.27 000 SEK
553JOHANN PHILIPP VON DER SCHLICHTEN, tillskriven. Pannå 39,5 x 68 cm.Återrop
554Jan Brueghel dy Hans art, Flodlandskap med figurer vid bebyggelse.27 000 SEK
555Egbert Lievensz van der Poel Tillskriven, "Eldsvåda om natten i en stad".66 000 SEK
556Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Karl XII går över Düna 1701.50 000 SEK
557Marten van Valckenborch Hans krets, Galanta sällskap.30 000 SEK
558JACQUES COURTOIS KALLAD LE BOURGUIGNON, hans art. Koppar 21 x 27,5 cm.Återrop
559Gustaf Torshell Tillskriven, Johan von Carleson (?-1750).5 000 SEK
560Louis Jean Desprez, Det brinnande fastlagskorset i St Peterskyrkan (Illumination de la Croix de Saint Pierre à Rome).Återrop
561Michelangelo Buonarroti Efter, Giuliano de' Medici (1453-1478).Återrop
562Martin Mijtens d.y (van Meytens) Tillskriven, Troligen "Amalia Beata Lewenhaupt" (1726-1810) gift Ramel.5 000 SEK
563Francois Boucher Hans art, Lekande keruber.20 000 SEK
564Jahn Ekenaes, Familj som fiskar.57 000 SEK
564ABruno Liljefors, I havsbandet.140 000 SEK
565CARL AUGUST EHRENSVÄRD, Brunt tusch på papper, oidentifierat vattenmärke 14,5 x 27 cm.Återrop
566Jacob Felländer, "The Second Over That City", 2009.65 000 SEK
567Jean-Michel Basquiat Efter, "Hollywood Africans in Front of the Chinese Theater with Footprints of Movie Stars".Återrop
568Yves Klein, "Untitled Blue Monochrome, (IKB 321)".1 650 000 SEK
569VASER med LOCK, två stycken, porslin. Transition, 1700-tal.60 000 SEK
570VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.70 000 SEK
571VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662).Återrop
572VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
573VAS, porslin. Transition, 1600-tal.42 000 SEK
574RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.46 000 SEK
575FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
576FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).60 000 SEK
577BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
578STEMCUP, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).36 000 SEK
579SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).36 000 SEK
580VAS, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
581VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
582VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).34 000 SEK
583VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).30 000 SEK
584VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).75 000 SEK
585VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).95 000 SEK
586SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
587FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
588FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
589FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
590MODELL AV SPIS, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).6 000 SEK
591SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Sungdynastin (960-1279).Återrop
592SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).Återrop
593SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).8 000 SEK
594SKÅL, keramik, temmoku. Songdynastin (960-1279).9 500 SEK
595FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).30 000 SEK
596SKÅL, porslin. Yuan/Mingdynastin.Återrop
597FAT, ett par, porslin. Mingdynastin med Wanlis märke och period (1572-1619).105 000 SEK
598VASER, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
599RÖKELSEKAR, blanc de chine/dehua. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
600RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti.6 000 SEK
601FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.22 000 SEK