Contemporary Art & Design 619

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1tallrikar, 12 st "Maschere Italiane", Milano, Italien.Återrop
2Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien.16 000 SEK
3Piero Fornasetti, bokstöd, Milano, Italien 1960-tal.8 000 SEK
4Aldo Tura, barskåp, Italien 1950-60-tal.40 000 SEK
5Aldo Tura, tillskrivet, soffbord, Italien 1950-60-tal.16 000 SEK
6Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien.10 000 SEK
7Fåtöljer, ett par, sannolikt för Berga möbler, 1940-tal.70 000 SEK
8Falkenbergs belysning, modell "7070", golvlampor 2 stycken, 1960-tal.8 000 SEK
9Harry Bertoia, "Diamond Chair Wide", Knoll International, möjligen på licens av Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.Återrop
10Olle Baertling, MATTA, "Yoy", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 201,5 x 99 cm.22 000 SEK
11Ib Kofod Larsen, sideboard, modell "FA-66", Faarup Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal.28 000 SEK
12stolar, 6 st, för S:t Nicolai kapell, Helsingborg 1956, sannolikt snickarmästare David Sjölinder.Återrop
13Florence Knoll, bord, "Oval 96", Knoll International, efter 1961.13 000 SEK
14Ettore Sottsass, vas, "Cubic vase model 585", Società Ceramica Toscanadi Figline, Italien, 1962.Återrop
15dagbädd, Firma Karl Mathsson 1968.Återrop
16Sam Larsson, "Fenix" Dux, vilfåtölj, 1960-tal.6 000 SEK
17Anders Pehrson, "Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.15 000 SEK
18Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T606/95", Markaryd, 1960-70-tal.38 000 SEK
19Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T607", Markaryd 1960-70-tal.15 000 SEK
20Olle Baertling, MATTA, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 199 x 100,5 cm.26 000 SEK
21Henrik Thor-Larsen, "Ovalia", fåtölj, Torlan AB, Staffanstorp 1960-70-tal.42 000 SEK
22Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge, 1960-70-tal.20 000 SEK
23Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T580/75, Markaryd 1960-70-tal.Återrop
24Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T581/35, Markaryd 1960-70-tal.18 000 SEK
25Joe Colombo, fåtölj, "Elda", Comfort, Italien 1960-70-tal.26 000 SEK
26Maria Boström, MATTA, "Sideways", tryckt dekor efter målning av Maria Boström för Moooi carpets 2018, ca 301,5 x 298 cm.17 000 SEK
27Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2012.20 000 SEK
28Gino Sarfatti, "2109/Le Sfere”, taklampa för Flos, Italien.15 000 SEK
29Arne Norell, "Ari", fåtöljer 1 par, samt 1 fotpall, Norell Möbel AB.40 000 SEK
30Achille Castiglioni, & Pier Giacomo, bordslampor 1 par, "Taccia", Flos, Italien 1960-70-tal.28 000 SEK
31unikt skrivbord och stol, 1970-tal, för arkitektens eget hem.Återrop
32Paolo Venini, och Massimo Pistilli, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1960-70-tal.42 000 SEK
33"Ari", fåtöljer 1 par, Norell Möbel AB.Återrop
34Robert och Trix Haussmann, golvlampa, Swiss lamps international, 1970-tal.12 000 SEK
35Werther Toffolino & Piero Palange, "Hoop", fåtölj, Germa, Italien 1970.Återrop
36unikt soffbord, Sverige 1970-tal, för arkitektens privata hem.Återrop
37Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtölj,"Bo 561", Bo-Ex, Danmark 1960-70-tal.13 000 SEK
38Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtölj,"Bo 561", Bo-Ex, Danmark 1960-70-tal.9 000 SEK
39Robert Indiana, MATTA, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 302 x 305 cm, Robert Indiana.55 000 SEK
40Piero Fornasetti, rumsavdelare/skärm, Milano, Italien 2013.50 000 SEK
41Angelo Mangiarotti, "Eros", matbord, Skipper, Italien 1970-80-tal.75 000 SEK
42Piero Fornasetti, soffbord/ hurts, "Sole Raggiante", Milano, Italien 2008.19 000 SEK
43Nils Kölare, VÄGGTEXTIL, triptyk, "TRE-SAM I", "TRE-SAM II" och "TRE-SAM III", Nils Kölare, Handarbetets Vänner, Stockholm, 1987.8 000 SEK
44Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.185 000 SEK
45Johanna Lagercrantz, "Parad", skåp, Lammhults Möbel AB, tillverkat i 55 exemplar, efter 1989.26 000 SEK
46Ettore Sottsass, taklampa "Quisisiana", Memphis, Italien efter 1981.Återrop
47Ueli Berger, Eleanora Peduzzi-Riva och Heinz Ulrich, "DS-600" "Non-Stop" soffa, De Sede, Schweiz, 1970-tal.65 000 SEK
48Angelo Mangiarotti, "Eros", soffbord, Skipper, Italien, 1970-80-tal.34 000 SEK
49Nils Kölare, MATTA, "Kohlare - 1", handtuftad, Nils Kölare/Asplund, ca 219,5 x 158,5 cm.18 000 SEK
50Jasper Morrison, matbord & stolar, 6 st "Ply chair/Open Back", Vitra, 1988-89.16 000 SEK
51Gérard Rigot, stol, Frankrike, signerad och daterad 1992.11 000 SEK
52Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", Källemo, efter 1994.65 000 SEK
53Lars Englund, "Skelder", taklampa, Skelder AB, efter 1993-94.11 000 SEK
54Verner Panton, "Vilbert", stolar 4 st, IKEA 1993-94.14 000 SEK
55Borek Sipek, taklampa, "Principessa", Driade, Italien, efter 1995.16 000 SEK
56Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.55 000 SEK
57Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.60 000 SEK
58Frank Gehry, "Wiggle side chair & stool", Vitra, 2000-tal.14 000 SEK
59Gaetano Pesce, "Broadway", stol, Bernini, Italien, 1993.7 000 SEK
60Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.09.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2006.105 000 SEK
61Jonas Lindvall, "Sacred box / Bookworm", förvaringsmöbel, unikt för Fosieplast 2004-2008.11 000 SEK
62"Superblob", sittmöbel, Edra, Italien efter 2002.Återrop
63Hanna Hansdotter, "Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.23 000 SEK
64Hanna Hansdotter, "Clam print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018.20 000 SEK
65Ulf Rollof, MATTA, "THE ART OF WAR SUN TZU", Kasthall, tuftad omkring 2010, ca 388,5 x 394 cm.25 000 SEK
66Åsa Jungnelius, "Lipstick", unik skulptur, Myggdal, Danmark 2007.16 000 SEK
67Åsa Jungnelius, "Snippan", skulptur i upplaga av 3 exemplar, blåst på konstfack 2004/2009.26 000 SEK
68Åsa Jungnelius, "Storstake", unik skulptur, Myggdal Danmark 2004-2005.8 000 SEK
69Mats Theselius, "MC hommagé à royal enfield", motorcykel, 500 CC, Källemo efter 2001, i en upplaga av 9 exemplar.90 000 SEK
70Sigurdur Gustafsson, gungstol, "Rock n Roll", Källemo, efter 1999.10 000 SEK
71Mats Theselius, fåtölj, "The Ritz", Källemo, Värnamo, efter 1994.28 000 SEK
72FRANCESCO BINFARÉ, "Gran Khan", soffa, Edra, Italien efter 2008.Återrop
73Ariadna & Nani Miquel & Marquina, MATTA, "Bicicleta Rug", handgjord av återanvänt gummi, designad för Nanimarquina.6 000 SEK
74Peter Hermansson, vas, "Pollock", Boda 2016.9 000 SEK
75Peter Hermansson, skulpturer, 2 st, "graal", Boda 2014.5 000 SEK
76Jonatan Nilsson, "Concretely Happy", bord/objekt, unikt, Studio Jonatan Nilsson, 2017.8 000 SEK
77Jonatan Nilsson, "Mirror lamp", vägglampa, unik, Studio Jonatan Nilsson, 2017.5 000 SEK
78C Göran Karlsson, MATTA, "Goran 4", handtuftad, C Göran Karlsson/Asplund, ca 223 x 163 cm, signerad CGK04.32 000 SEK
79Sigurdur Gustafsson, stol, "Copy and Paste", Källemo, Värnamo, efter 2007, nr 66/99.13 000 SEK
80Mats Theselius, "Theselius Trä", fåtöljer 1 par, Källemo, 2000-tal.34 000 SEK
81Åsa Bengtsson, VÄVD TAPET, "Möte i parken", slätväv, ca 159 x 152 cm, signerad HV MF ÅB.7 000 SEK
82Johan Linton, "Caravaggio", vilstol, Källemo, 1998-2002.15 000 SEK
83Joakim Ojanen, Objekt/vas, i en upplaga på 10 ex för Artlover 2017.9 000 SEK
84Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002.75 000 SEK
85Sigurdur Gustafsson, "A-EKI", fåtölj, Källemo, nr 9 i en upplaga på 19 exemplar, efter 2016.42 000 SEK
86Fredrik Mattson, "TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 19/22 för Blå Station 2008.16 000 SEK
87Norman Parkinson, "After Van Dongen", 1959.Återrop
88Christer Strömholm, "Pigalle, Paris", 1955.28 000 SEK
89Dawid (Björn Dawidsson), "1993", 1993.30 000 SEK
90Helena Blomqvist, "Midwinter’s Day", 2011.30 000 SEK
91Helena Blomqvist, "Orchard Ground", 2011.Återrop
92"Malmaison, #6 (Hunting Pavillion)", 2007.Återrop
93Charlotte Gyllenhammar, "Hang V", 2006.141 000 SEK
94DENISE GRÜNSTEIN, fotografi signerad Denise Grünstein och daterad 1999 a tergo.Återrop
95Denise Grünstein, "Dear Prudence 3", 2008.28 000 SEK
96Albert Watson, "Uma Thurman, New York City, 1993".50 000 SEK
97Andreas Kock, "Stalker II", 2010.85 000 SEK
98"Keith Richards, Ullevi 82", 1982.Återrop
99"SUMO", 1999.Återrop
100Jacob Felländer, "The 57th Street Plan", 2013.120 000 SEK