Important Winter Sale 621

329 föremål
637. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
638. VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
639. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
22 000 - 30 000 SEK
640. VASER, ett par snarlika porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
641. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
642. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
643. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 30 000 SEK
644. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
645. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
22 000 - 30 000 SEK
646. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
647. POKAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
648. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
55 000 - 65 000 SEK
649. VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
650. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
651. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
652. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
655. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
657. SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
659. BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. BUDDAI, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. THANGKA, akvarell och tusch. Okänd konstnär, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
663. TEXTILIER, fyra våder. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
667. SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
668. VAS, Zun, brons. Troligen Handynastin (220-206) eller äldre.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
669. RITURELLT VINKÄRL, Gu, brons. Möjligen sen Shangdynasti.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
670. GUDOM, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. BUDDHISATTVA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
673. GUDOM, trä och lack. Mingdynastin (1368-1664).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
674. AMMITAYUS BUDDHA, brons. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
676. TSATSA, två stycken, lergods. Tibet, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. VAS, kopparlegering. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
680. LJUSHÅLLARE, ett par, lackerat trä. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
681. PILBÅGSRINGAR, fem stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
682. SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
683. FIGURINER, två stycken, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. CONG samt BISKIVA, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
685. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
686. RUYISTAV, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
687. BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
688. BÄGARE, nefrit. Kina, troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
689. SKULPTURGRUPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
691. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
692. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
693. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
694. SNUSFLASKA med LOCK, HÄNGE samt FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
695. PLAKETT, nefrit. China, 20th Century.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
697. VAS, grön sten. Kina, troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
698. SKULPTUR, soapstone. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
699. KRIGSGUDOM, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. SKULPTURGRUPP, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
702. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
704. VAS med LOCK, bergkristall. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
707. ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
708. ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
709. CABARET, nio delar, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710. YTTERFODER, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
712. KÄRL, ett par, cloisonné samt nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
714. TESERVIS, tre delar, silver. Luen Wo, Shanghai, omkring 1880-1925.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. BOK med TRÄSNITT, signerade Qi Baishi, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
721. RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
724. ROCK, broderat siden. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
725. ROCK, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
726. ROCK, broderat siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
727. GLASMÅLNING, Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
728. SCHATULL för spel, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
729. YIXINGKANNA, lergods. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
730. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
731. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
732. SKÅP, hardwood. Kina, Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
733. BORD, lackerat trä. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
734. ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
735. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK