Important Winter Sale 621

Slutpriser

Nr.Föremål
603Porträtt av herre i svart hatt.11 000 SEK
604Christen Købke, Marina Grande, Capri, kustvy med segelbåt i förgrunden.860 000 SEK
605Carl Eldh, "Ungdom".12 000 SEK
606Carl Skånberg, Höbåtar på en av Venedigs laguner.10 000 SEK
607Ernst Josephson, "Den fjortonde juli".
608Nils Möllerberg, "Stina".15 000 SEK
609Hugo Birger, Kustmotiv från Särö, Sandviken.50 000 SEK
610Carl Wilhelmson, ”Gummorna”.165 000 SEK
611Johannes Fritiof Kjellberg, Lars Johan Hierta (1801-1872).32 000 SEK
612Julia Beck, Bron, flodlandskap från Beaumont-le-Roger.60 000 SEK
613Anders Zorn, "Leda".Återrop
614"Morgon".Återrop
615Julia Beck, Norrbro, Stockholm.48 000 SEK
616Carl Fredrik Hill, Hills gravvård flyter på floden.36 000 SEK
617Axel Petersson Döderhultarn, ”Ropar Olle”.17 000 SEK
618Gustaf Ankarcrona, "Markplöjning".8 000 SEK
619Frits Thaulow, "Vinterlandskap".460 000 SEK
620Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (5).48 000 SEK
621PAUL GRAF, duk uppfordrad på pannå, signerad Graf och otydligt daterad 1892.Återrop
622Magnus Rommel, "Sandomir" Vy över staden Sandomierz tagen från andra sidan floden Weichsel med karolinska trupper i förgrunden.20 000 SEK
623Pehr Emanuel Limnell, Scen ur Italienaren – eller Ruinerne vid Paluzzi.Återrop
624Jacob Marrel Tillskrivna, Studier av blommor (7).155 000 SEK
625Gatumotiv med hantverkare.Återrop
626Ferdinand Tollin, Vy ifrån Drottninggatan, Stockholm från Fredsgatan mot Gamla stan med en kunglig procession.30 000 SEK
627Pierre Denis Martin, Kopparstick föreställande rysk-svensk bataljscener (4 st).28 000 SEK
628Johan Krouthén, Höstpromenad.85 000 SEK
629Károly Telepy, Berglandskap med två figurer i förgrunden.35 000 SEK
630Per Ekström, Solglitter.36 000 SEK
631Valle Rosenberg, "Den röda blomman".Återrop
632Christian Eriksson, "Elof".12 000 SEK
633Juho Mäkelä, Sommarlandskap med träd.60 000 SEK
634Hanna Hirsch-Pauli, Porträtt av författaren och skriftställaren Klas Fåhraeus (1863-1944).35 000 SEK
635Carl Trägårdh, Vinterlandskap med rådjur.10 000 SEK
636En Grand tour souvenir, "Narcissus", Italien 1889.38 000 SEK
636AEric Grate, "Trädet" (l'Arbre/Daphne).140 000 SEK
636BDavid von Krafft Tillskriven, "Carl Henrik Bonde" (1679-1722).18 000 SEK
637URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.30 000 SEK
638VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662).Återrop
639VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
640VASER, ett par snarlika porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
641URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
642FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
643FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
644FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
645BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
646SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
647POKAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
648VAS, porslin. Transition, 1600-tal.50 000 SEK
649VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.36 000 SEK
650FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
651FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
652VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
653SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
654TEKANNA med LOCK, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).14 000 SEK
655FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.14 000 SEK
656VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912)., med Qianlongs märke.Återrop
657SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644).6 500 SEK
658HAVSGUD, förgylld och lackerad lergods. Qingdynastin, 1700-tal.4 000 SEK
659BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare.2 800 SEK
660BUDDAI, brons. Qingdynastin (1664-1912).7 500 SEK
661BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, omkring 1900.55 000 SEK
662THANGKA, akvarell och tusch. Okänd konstnär, Tibet, 1800-tal.8 000 SEK
663TEXTILIER, fyra våder. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
664RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Okänd konstnär, sen Qingdynasti.Återrop
665RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Okänd konstnär, sen Qing dynasti.Återrop
666PLAKETT, sten samt FIGURIN, soapstone och BÄGARE, vitmetall. Kina, sen Qingdynasti.4 000 SEK
667SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
668VAS, Zun, brons. Troligen Handynastin (220-206) eller äldre.55 000 SEK
669RITURELLT VINKÄRL, Gu, brons. Möjligen sen Shangdynasti.28 000 SEK
670GUDOM, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
671BUDDHISATTVA, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
672BUDDHISATTVA på tron med två adoranter, brons. Mingdynastin (1368-1664).20 000 SEK
673GUDOM, trä och lack. Mingdynastin (1368-1664).7 000 SEK
674AMMITAYUS BUDDHA, brons. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.34 000 SEK
675AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, Qianlong, daterad i inskription.42 000 SEK
676TSATSA, två stycken, lergods. Tibet, 1700/1800-tal.Återrop
677RESEALTARE, två stycken samt ASK med LOCK, kopparlegering samt mässing. Tibet, 1800-tal eller senare.Återrop
678RÖKELSEKAR, ett par, brons, minityrer. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
679VAS, kopparlegering. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
680LJUSHÅLLARE, ett par, lackerat trä. Sen Qingdynasti.6 000 SEK
681PILBÅGSRINGAR, fem stycken, nefrit. Kina.Återrop
682SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande.Återrop
683FIGURINER, två stycken, sten. Arkaiserande.6 000 SEK
684CONG samt BISKIVA, nefrit. Arkaiserande.Återrop
685FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).7 000 SEK
686RUYISTAV, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.Återrop
687BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal.7 000 SEK
688BÄGARE, nefrit. Kina, troligen sen Qingdynasti.10 000 SEK
689SKULPTURGRUPP, nefrit. Kina.Återrop
690BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qingdynastin, resp tidigt 1900-tal.32 000 SEK
691SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal.Återrop
692SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.Återrop
693SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.Återrop
694SNUSFLASKA med LOCK, HÄNGE samt FIGURIN, nefrit. Kina.9 500 SEK
695PLAKETT, nefrit. China, 20th Century.13 000 SEK
696SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft.16 000 SEK
697VAS, grön sten. Kina, troligen sen Qingdynasti.40 000 SEK
698SKULPTUR, soapstone. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900.Återrop
699KRIGSGUDOM, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
700PLAKETTER, ett par med STÄLL, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop