Important Spring Sale 625

975 föremål
590. SNUSFLASKA med LOCK, insidesmålad. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
589. SNUSFLASKA med LOCK, sten. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
586. SNUSFLASKA med PROPP. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
572. SNUSFLASKA, lack. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
584. SNUSFLASKA, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SNUSFLASKA, pekingglas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
587. SNUSFLASKA, rött glas. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. SPEGEL, Stockholmsarbete i Transition Barock/Rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
62. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
644. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
646. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907 e. Kr).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. SPEGEL, tidigt 1800-tal, Sverige, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
71. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
70. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
645. SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
643. SPEGLAR, två stycken, brons. Troligen Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
234. SPETSGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
725. STEKFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
714. STEKFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
47. STOLAR, 12 st ( 4 lika + 8 snarlika), 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
53. STOLAR, fyra stycken Stockholms arbeten, Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
48. STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
600. STÄLL med MONTERSKÅP, trä. Sen Qing omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
284. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte, jaune et bleue".
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. Sigill 18K guld med karneol.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
976. Sigurd Persson ring 18K guld med en fasettslipad granat.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
116. Skål, omärkt, delvis förgyllt silver, sannolikt Serbien 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
261. Sonia Delaunay, "Poésie de mots, poésie de couleurs".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
933. Syset 18K guld, två ringar och en fingerborg.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
694. TAKRYTTARE, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
703. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
577. TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Japan, 1700-tal med poem.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
607. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kakiemon, Japan, Edo.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. TAZZA, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. TAZZA, Italien 1800-tal.
93. TAZZA, Italien 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut,  Sengustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
801. TEBURK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
669. TEKANNA och SKÅL, silver och emalj.  1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
660. THANKA, färg och tusch. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
244. TOBAKSURNA, fajans. Holland, omkring 1800.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
693. TRIPOD, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
794. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
111. TRÄDGÅRDSURNA, tillskriven Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
635. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
434. Terrick Williams, "Moonlight, Venice".
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
882. Tiffany armband 18K guld "Vannerie".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
881. Tiffany collier 18K guld "Vannerie".
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
880. Tiffany ett par örhängen 18K guld "Vannerie".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
328. Tom Wesselmann, "Lulu".
328. Tom Wesselmann, "Lulu".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
329. Tom Wesselmann, "Seascape (Foot)" ur "Edition 68".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
385. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
398. Torun Munthe, Sovande barn.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK