Kan inte nå servern

Important Spring Sale 633

 
1069 föremål
1041. Saladierer, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1041. Saladierer, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
757. "Från Göteborgs hamn".
757. "Från Göteborgs hamn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
153. Peter Pemmer, kåsa, silver, Sala (verksam 1716-1725).
153. Peter Pemmer, kåsa, silver, Sala (verksam 1716-1725).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
783. Carl Eldh, "Maja".
783. Carl Eldh, "Maja".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
233. Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början.
233. Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
320. Matta, antik Senneh, ca 243 x 150,5-162 cm.
320. Matta, antik Senneh, ca 243 x 150,5-162 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. En Grand tour souvenir, "Narcissus".
701. En Grand tour souvenir, "Narcissus".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
87. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
87. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
606. Olof Arborelius, Vy från Capidimonte di Sorrento.
606. Olof Arborelius, Vy från Capidimonte di Sorrento.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
951. Skulptur, färgad jade. Kina, 1900-tal.
951. Skulptur, färgad jade. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
961. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
132. Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire.
132. Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
722. Nils Kreuger, "Trädgården utanför min ateljé i Paris”.
722. Nils Kreuger, "Trädgården utanför min ateljé i Paris”.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1021. Vinkanna, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1021. Vinkanna, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. "Apollo di Belvedere".
698. "Apollo di Belvedere".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1018. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
1018. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
999. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
999. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
842. Tazza, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
842. Tazza, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1027. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1027. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
25. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
25. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
86. Spegel, Stockholmsarbete 1763, Rokoko.
86. Spegel, Stockholmsarbete 1763, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. Matta, antik/semiantik Meshed, ca 336,5 x 229,5 cm.
313. Matta, antik/semiantik Meshed, ca 336,5 x 229,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1014. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1014. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1612).
901. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1612).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1017. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1017. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
481. Georg Jensen & Wendel ring 18K guld med en ametist.
481. Georg Jensen & Wendel ring 18K guld med en ametist.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
985. Praktfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
985. Praktfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
506. Erik Tryggelin, Kvällsflanörer, Odengatan, scen från Stockholm.
506. Erik Tryggelin, Kvällsflanörer, Odengatan, scen från Stockholm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
301. Matta, semiantik, Keshan, ca 291,5 x 183,5 cm.
301. Matta, semiantik, Keshan, ca 291,5 x 183,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
242. Henning Petter Henning, soppslev, förgyllt silver, Stockholm 1745.
242. Henning Petter Henning, soppslev, förgyllt silver, Stockholm 1745.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
786. Carl Johan Fahlcrantz, Solna kyrka och kyrkby.
786. Carl Johan Fahlcrantz, Solna kyrka och kyrkby.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
795. Uno Troili, Självporträtt.
795. Uno Troili, Självporträtt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. Ring 18K vitguld med onyx samt runda briljantslipade diamanter.
375. Ring 18K vitguld med onyx samt runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
437. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
437. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
446. Lapponia armband 14K guld och zoisit "Namban".
446. Lapponia armband 14K guld och zoisit "Namban".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
377. Gaudy tre ringar 18K guld med rubiner, smaragder och safirer.
377. Gaudy tre ringar 18K guld med rubiner, smaragder och safirer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. Ivar Arosenius, "Fågelskrämman och de fyra vindarne".
560. Ivar Arosenius, "Fågelskrämman och de fyra vindarne".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
300. Matta, semiantik, Keshan, ca 321 x 216 cm.
300. Matta, semiantik, Keshan, ca 321 x 216 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
897A. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
897A. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
597. Christian Eriksson, "Elof".
597. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. Ring 18K guld med en checkerslipad limefärgad kvarts.
425. Ring 18K guld med en checkerslipad limefärgad kvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
953. Skulpterade objekt, tre stycken, nefrit. Kina.
953. Skulpterade objekt, tre stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
564. John Bauer, Moderskärlek.
564. John Bauer, Moderskärlek.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1047. Ytterfoder, porslin.Qingdynastin, 1800-tal.
1047. Ytterfoder, porslin.Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. Matta, old Isfahan, signerad, ca 217,5 x 176,5 cm.
291. Matta, old Isfahan, signerad, ca 217,5 x 176,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
768. Karl Müller, Vid skrivbordet.
768. Karl Müller, Vid skrivbordet.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
804. "Kärleken är en skälm".
804. "Kärleken är en skälm".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
639. Carl Eldh, "Mor".
639. Carl Eldh, "Mor".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
444. Ring 18K guld med trappslipade citriner.
444. Ring 18K guld med trappslipade citriner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. Armband 18K guld.
432. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
746. David Teniers d.y Hans krets, Man med krus.
746. David Teniers d.y Hans krets, Man med krus.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
956. Skulptur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
956. Skulptur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
965. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
965. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
34. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
820. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
820. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593. Philips Wouwerman Hans krets, Hästar på bete.
593. Philips Wouwerman Hans krets, Hästar på bete.
 
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
697. Johan Tobias Sergel Efter, "Venus aux belles fesses".
697. Johan Tobias Sergel Efter, "Venus aux belles fesses".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
405A. Ett par örhängen 18K guld med odlade droppformade pärlor.
405A. Ett par örhängen 18K guld med odlade droppformade pärlor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
721. Porträtt av ung man.
721. Porträtt av ung man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
881. Fohund, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
881. Fohund, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. Alf Wallander, Frukosten.
732. Alf Wallander, Frukosten.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
338. Tete a Tete, porslin. Frankrike, Paris, senempire, 1800-tal.
338. Tete a Tete, porslin. Frankrike, Paris, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
891. Budda, brons. Siam, Sawankalok, 700/800-tal.
891. Budda, brons. Siam, Sawankalok, 700/800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK