Important Winter Sale 637

Vänligen observera: för att kunna bjuda på den asiatiska avdelningen måste
du registrera dig och betala en deposition vid förfrågan. Notera att förregistreringen gäller alla,
även redan befintliga kunder. Kontakta preregistration@bukowskis.com för mer information. läs mer >

Visning 2 – 7 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helg kl 11–17
Auktion Live 8 – 10 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Mot bakgrund av nya rekommendationer kommer Bukowskis fr.o.m. den 1 december be besökare
till visningen av Important Winter Sale att uppvisa vaccinationsbevis för Covid-19, vilket gäller för
evenemang inomhus för mer än 100 personer. Vi ber dig vänligen notera detta.

267 föremål
841. Skrivschatull/Suzuribako, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
842. Inro, femdelad. Japan, Edo perioden.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
843. Inro, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
844. Inro, fem delade, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
845. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
846. Askar, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
847. Ask med lock, skål samt handtag, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
848. Tsuba, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signed.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
849. Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
850. Vikskärm, sex delar. Japan, Edo. Signerad.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
851. Kaikemono, akvarell och tusch på siden. Japan, Edo.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
856. Täcke/draperi, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
857. Urna, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
858. Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
859. Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
860. Pall, rödlackerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
861. Spegelglasmålningar, ett par. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
863. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
865. Daoistisk gudom, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
869. Buddha, brons. Burma, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
870. Buddha, brons. Burma, kring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
871. Buddha, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. Buddhistiska handställningar, brons. Thailand, 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
874. Vattendroppare/miniatyrkanna, cloisonné. Qingdynastin,
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
875. Figuriner, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
876. Bältesspänne, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
877. Penselställ, porslin. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
878. Ytterfoder med fat, porslin. Kina, sen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
880. Miniatyrer, fyra tycken, brons. Indien, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
882. Gudomar, tre stycken, brons och kopparlegering. Indien.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. Miniatyrer, fem stycken, brons, Indien.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Ganesha, brons. Nepal, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
887. Figurin, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
889. Mahayogi Shivaa, brons. Nepal, Hindu, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
890. Tsongkapa, kopparlegering. Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
892. Plakett, koppar samt två hängen, Tibet, 18/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
895. Spegel, brons. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
896. BRONSSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
899. Spegel, delvis försilvrad brons. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
900. SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
901. Spegel, brons. Jindynastin (1115-1234).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
902. Spegel, brons. Yuan/Mingdynastin 1200/1300-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
903. Speglar, två stycken, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
904. Buddha Shakyamuni, brons Thailand/Siam, troligen Lanna, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
905. Buddhahuvud, lavasten. Java, Borobodur-stil.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
906. Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
907. Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
908. Jambhala, kopparlegering. Nepal,  troligen 1100/1200-tal.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
910. Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
911. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
913. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
915. Rökelskar, tripod, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. Vas, brons. Yuan/Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
917. Rökelsekar, kopparlegering, 16/1700-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
919. Trädgårdsklippa på träställ. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
920. Sigill, två stycken, i gul respektive rödsten, Kina.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. Sigill, tre stycken, sten. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
922. Sigill, tre stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
923. Ruyistav, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
924. Skulpterat objekt, nefrit. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. Skulptur, nefrit samt gultonad sten. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
927. Skulptur, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
928. Sigill, två stycken, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
931. Penselbad, grön sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
932. Amuletter, tre stycken, nefrit, Kina.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
934. Guanyin, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
935. Skulptur, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
936. Penselställ, rotskultpur. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
937. Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
938. Cikadabur, kalebass. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
939. Karmstolar, ett par, trä. Qing dynasty, (1644-1912).
Klubbat pris
26 100 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
940. Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK