Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
790Jan Adriaensz van Staveren Hans efterföljd, Apostel med den heliga skriften.15 000 SEK
791Kyrkointeriör.Återrop
792Andreas von Behn, Konungarnas tillbedjan och Kristus bland doktorerna, ett par.60 100 SEK
793Kvinna med slända.Återrop
794Giovanni Ottaviani, Två portar samt en sektionsbild från Rafaels Loggior i Vatikanen.22 000 SEK
795Giovanni Ottaviani, Fem takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen.44 000 SEK
796Giovanni Ottaviani, Fyra takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen.48 000 SEK
797Giovanni Ottaviani, Fyra takvalv från Rafaels Loggior i Vatikanen.48 000 SEK
798Giovanni Volpato, Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.125 000 SEK
799Giovanni Volpato, Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.60 000 SEK
800Giovanni Ottaviani, Sju väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.40 000 SEK
801Giovanni Ottaviani, Sju väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.34 000 SEK
802"La Maison Carrée à Nîmes".10 000 SEK
803Niclas Lafrensen d.y., Morgontoiletten.28 000 SEK
804Carl August Ehrensvärd, ”Priapusfest”.55 000 SEK
805Johan Tobias Sergel Tillskriven, Studie av en sittande naken man sedd bakifrån i ett landskap.5 500 SEK
806Gunnar Berndtson, Kurtis.180 000 SEK
807Julius Kronberg, Diana.75 000 SEK
808Oscar Björck, "I bildhuggarateliern".200 000 SEK
809Gustaf Cederström, ”Hästgardeskorpral”.80 000 SEK
810Hugo Salmson, "Rokoko".Återrop
811Richard Hall, Porträtt föreställande Comtesse de Ploie.20 000 SEK
812Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam Hans krets, Fisken rensas.16 000 SEK
813Pieter de Bloot, Blöjbytet.17 000 SEK
814Giuseppe Nogari Hans efterföljd, Äldre kvinna med slända.Återrop
815Girolamo da Ponte (Bassano) Tillskriven, Kvinna vid spisen.Återrop
816Pieter Cattel, Hos diversehandlaren.20 000 SEK
817Kroginteriör.Återrop
818Flamländsk skola 1500-tal, Scener ur Jesu liv.55 000 SEK
820Nattvarden.Återrop
821Antonio Allegri Correggio Hans art, Madonnan och barnet med Johannes Döparen.19 000 SEK
823Jacob Ferdinand Saeys Hans krets, Kyrkointeriör med figurer.20 000 SEK
824Paulus Pontius, ”Gustaf Adolf” (1594-1632).5 000 SEK
825Rembrandt Harmensz van Rijn, "Rembrandt in oval border".17 000 SEK
826Henri de Toulouse-Lautrec, "Promenoir".30 000 SEK
826AStefan Johansson, Läsande kvinna.120 000 SEK
827Anna Ostroumova-Lebedeva, Röda tornet, St. Petersburg.Återrop
827ABjörn Ahlgrensson, Självporträtt.195 000 SEK
828Philip Andreevich Maliavin, Barn.15 000 SEK
830Wilhelm von Gegerfelt, Venetiansk kanalbild.65 000 SEK
831Carl Oscar Borg, "Blackfoot indianer"(”Blackfoot Scouts”).85 000 SEK
832Helmer Osslund, "Solnedgång över havet".44 000 SEK
833Gustaf Fjaestad, Snökristaller på spegelblank is.620 000 SEK
834Gustaf Fjaestad, Figur i månsken, Örebro.150 000 SEK
835Helmer Osslund, ”Kvinna i blåblommig blus”.13 000 SEK
835AAxel Ender, Rättvikskulla i landskap.90 000 SEK
836Josef Sperlich, Kattungar i sommargrönska.Återrop
837Liss Eriksson, Ungdom.65 000 SEK
838Torsten Fridh, Sittande kvinna.22 000 SEK
839Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".46 000 SEK
840Axel Petersson Döderhultarn, "Stående dragspelare".20 000 SEK
840ABanksy, "Girl with Balloon".1 700 000 SEK
841Skrivschatull/Suzuribako, lack. Japan, Meiji (1868-1912).12 000 SEK
842Inro, femdelad. Japan, Edo perioden.13 000 SEK
843Inro, lack. Japan, 1800-tal.12 000 SEK
844Inro, fem delade, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).9 000 SEK
845Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.22 000 SEK
846Askar, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).12 000 SEK
847Ask med lock, skål samt handtag, lack. Japan, 1800-tal.12 000 SEK
848Tsuba, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signed.7 100 SEK
849Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
850Vikskärm, sex delar. Japan, Edo. Signerad.40 000 SEK
851Kaikemono, akvarell och tusch på siden. Japan, Edo.7 000 SEK
852Bihō Takahashi (aktiv ca. 1890-1930), "Bat in Moon"/"Bat against full Moon", färgträsnitt och bläck på papper, ca. 1905.22 000 SEK
853Sex kataloger i kassett, Toyei Shuko, "An Illustrated Catalogue of the Ancient Imperial Treasure Called Shosoin at Nara.Återrop
854Album med erotiska akvareller, 12 stycken, Sen Qing dynasti.16 000 SEK
855Paneler, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.34 000 SEK
856Täcke/draperi, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900.34 000 SEK
857Urna, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.115 000 SEK
858Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1700-tal.6 000 SEK
859Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
860Pall, rödlackerad. Sen Qingdynasti.8 000 SEK
861Spegelglasmålningar, ett par. Qingdynastin, 1700-tal.75 000 SEK
862Fohundar, ett par, förgylld brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.60 000 SEK
863Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).17 000 SEK
864Ytterkrukor, ett par, porslin. Sigillmärke i botten. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.15 000 SEK
865Daoistisk gudom, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
866Kanna/kärl, brons. Arkaiserande modell, Qingdynastin (1644-1912).90 000 SEK
867Buddha, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop
868Buddha, delvis förgylld brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop
869Buddha, brons. Burma, 1700-tal eller äldre.Återrop
870Buddha, brons. Burma, kring 1800.Återrop
871Buddha, brons. Burma, 1800-tal.6 000 SEK
872Buddhistiska handställningar, brons. Thailand, 18/1900-tal.5 000 SEK
873Bumpas ett par, delvis förgylld brons. Tibetokinesiska, 1800-tal.Återrop
874Vattendroppare/miniatyrkanna, cloisonné. Qingdynastin,7 000 SEK
875Figuriner, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.26 000 SEK
876Bältesspänne, nefrit. Qingdynastin.Återrop
877Penselställ, porslin. Republik, 1900-tal.10 000 SEK
878Ytterfoder med fat, porslin. Kina, sen Republik, 1900-tal.20 000 SEK
879Skulptur, altare. Jain, Indien, kopparlegering med silverinläggningar 13/1400-tal eller äldre.5 000 SEK
880Miniatyrer, fyra tycken, brons. Indien, 1800-tal eller äldre.Återrop
881Gudomar, tre stycken, brons. Nepal, 18/1900-tal samt resealtare, Tibet.Återrop
882Gudomar, tre stycken, brons och kopparlegering. Indien.Återrop
883Miniatyrer, fem stycken, brons, Indien.Återrop
884Miniatyrer, åtta stycken, mässing. Indien, 18/1900-tal.Återrop
885Ganesha, brons. Nepal, 1900-talets början.Återrop
886Skulpturer, tre stycken, brons, Kina och Tibet, 1700-tal.Återrop
887Figurin, brons. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
888Skulpturer, två stycken, brons. Tibet, 1900-talets början.Återrop
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

868. Bengt Lindström, "Odin".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK