Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
889Mahayogi Shivaa, brons. Nepal, Hindu, 1900-tal.Återrop
890Tsongkapa, kopparlegering. Nepal, 1900-tal.Återrop
891Sigill, fyra stycken, kopparlegering samt mässing. Indien, samt Kina, 17/1800-tal.3 000 SEK
892Plakett, koppar samt två hängen, Tibet, 18/1900-tal.Återrop
893Rituellt hopfällbart bord, koppar och mässing. Tibet/Nepal, 20th Century.Återrop
894Samling bronsföremål, 11 delar. Kina, Burma, Indien.Återrop
895Spegel, brons. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr).7 000 SEK
896BRONSSPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).Återrop
897SPEGLAR, två stycken, brons. Troligen Handynastin (206 f Kr - 220 e Kr).Återrop
898SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).3 500 SEK
899Spegel, delvis försilvrad brons. Tangdynastin (618-907).Återrop
900SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).5 000 SEK
901Spegel, brons. Jindynastin (1115-1234).14 000 SEK
902Spegel, brons. Yuan/Mingdynastin 1200/1300-tal.24 000 SEK
903Speglar, två stycken, brons. Yuan/Mingdynastin.Återrop
904Buddha Shakyamuni, brons Thailand/Siam, troligen Lanna, 1700-tal.26 000 SEK
905Buddhahuvud, lavasten. Java, Borobodur-stil.13 000 SEK
906Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
907Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
908Jambhala, kopparlegering. Nepal, troligen 1100/1200-tal.560 000 SEK
909Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal.Återrop
910Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal.32 000 SEK
911Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.Återrop
912Dakini, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal.100 000 SEK
913Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop
914Fohund/snölejon, kallförgylld och lackerad kopparlegering. Tibetokinesisk/Mongoliet, 1700-tal.42 000 SEK
915Rökelskar, tripod, brons. Yuan/Mingdynastin.3 500 SEK
916Vas, brons. Yuan/Mingdynastin eller äldre.Återrop
917Rökelsekar, kopparlegering, 16/1700-tal.34 000 SEK
918Trädgårdsklippa, på träsockel. Japan, 1900-tal. Sockeln signerad.12 000 SEK
919Trädgårdsklippa på träställ. Kina, 1900-tal.17 000 SEK
920Sigill, två stycken, i gul respektive rödsten, Kina.8 100 SEK
921Sigill, tre stycken, sten. Kina, Qingdynastin.10 000 SEK
922Sigill, tre stycken, nefrit. Kina.Återrop
923Ruyistav, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
924Skulpterat objekt, nefrit. Sen Qingdynasti, omkring 1900.Återrop
925Skulptur, nefrit samt gultonad sten. Kina, omkring 1900.4 000 SEK
926Scholars objects, fem delar, sten och emaljarbete i silver. Qing dynastin.Återrop
927Skulptur, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.7 500 SEK
928Sigill, två stycken, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.3 000 SEK
929Bälteshake samt två amuletter, nefrit. Qingdynastin eller äldre.Återrop
930Vas, skulptur och handtag, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
931Penselbad, grön sten. Qingdynastin.4 500 SEK
932Amuletter, tre stycken, nefrit, Kina.4 000 SEK
933Rökelsekar med lock, agat, silvermonterad. Kina, Sen Qing/tidigt 1900-tal.Återrop
934Guanyin, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
935Skulptur, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
936Penselställ, rotskultpur. Qingdynastin.Återrop
937Penselställ, trä, skulpterad och lackerad. Qingdynastin.Återrop
938Cikadabur, kalebass. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
939Karmstolar, ett par, trä. Qing dynasty, (1644-1912).26 100 SEK
940Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
941Ask med lock, silver. Kina, Shanghai, Zee Sung, tidigt 1900-tal.Återrop
942Teservis, tre delar, silver. Kina, Shanghai, tidigt 1900-tal.11 000 SEK
943Fat, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.9 000 SEK
944Kopp samt fat, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).9 000 SEK
945Broderi, siden. Qingdynastin (1644-1912).9 500 SEK
946Väggfält, broderat siden. Qing dynastin, omkring år 1800.55 000 SEK
947Del av kinesisk rock, siden. Qingdynastin, 1700-tal.10 000 SEK
948Ämbetsmannarock, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
949Stenplakett till bordskärm. Qingdynastin.Återrop
950Rullmålning, okänd konstnär, tusch och akvarell på papper. Sen Ming/Tidig Qingdynasti efter äldre mästare.165 000 SEK
951Okänd konstnär, målning, tusch och färg på papper, Qing dynastin.10 000 SEK
952Okänd konstnär, tusch och akvarell på siden. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
953Sidenmålning, okänd konstnär. Sen Qingdynasti.6 000 SEK
954Sidenmålning av oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal.8 500 SEK
955Rullmålning, akvarell och tusch på papper. Wan Fen/Zeng Huirong 曾惠容. Kina, 1900-talets mitt.15 000 SEK
956Glasmålning. Qingdynastin (1664-1912).28 100 SEK
957Qi Baishi (1864-1957), träsnitt, efter. Kina, 1900-tal.Återrop
958Samling böcker, 13 stycken, om Jade.Återrop
959Chinese Armorial Porcelain, David Sanctuary Howard, London 1974.Återrop
960Skulptur, grått lergods. Handynastin (206 f.Kr.–220 e.Kr).6 500 SEK
961Figurin, lergods. Mingdynastin (1368-1644).6 000 SEK
962Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).28 000 SEK
963FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
964Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.28 000 SEK
965Rökelseställ, porslin. Mingdynastin (1368-1644).60 000 SEK
966Skålfat, två stycken, keramik. Yuan/Mingdynastin.Återrop
967Skål, porslin, jun. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
968Kruka, porslin. Junglasyr, Mingdynastin (1368-1644).24 000 SEK
969Skål, keramik. Jun, Yuan/Mingdynastin.Återrop
970Ask utan lock, porslin. Ming dynastin med Wanlis märke och period (1572-1620).11 000 SEK
971Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.14 000 SEK
972Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
973Skål, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.44 000 SEK
974Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
975Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, Kanqxi (1662-1722).4 000 SEK
976Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, Kangxistil, 1800-tal.26 000 SEK
977Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
978A large imari charger, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
979Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 500 SEK
980Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
981Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).5 500 SEK
982Servis, 62 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).70 000 SEK
983Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
984Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
985Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.16 000 SEK
986Fat, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), daterade 1741.5 500 SEK
987Urnor med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Silverlocken märkta Arvid Floberg, 1780.15 000 SEK
988Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK