Important Winter Sale 637

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.42 000 SEK
2Byrå, av Carl Magnus Herlin (verksam 1767-1809), Rokoko.30 000 SEK
3Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.17 000 SEK
4Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko.Återrop
5Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.50 000 SEK
6Byrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
7Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.20 000 SEK
8Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.36 000 SEK
9Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.30 000 SEK
10Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.70 000 SEK
11Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.60 000 SEK
12Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.250 000 SEK
13Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.42 000 SEK
14Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.120 000 SEK
15Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.26 000 SEK
16Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI.32 000 SEK
17Byrå, Frankrike 1800-talets andra hälft, Louis XV-stil.26 000 SEK
18Sekretär, tillskriven Gustaf Adolf Ditzinger (mästare i Stockholm 1788-1800), Gustaviansk.50 000 SEK
19Stenbord, troligen 1700-tal, Barock.55 000 SEK
20Bord, 1700-talets första hälft, Barock.55 000 SEK
21Skrivbord, norra Europa 1760 tal, Rokoko.18 000 SEK
22Spelbord, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.19 000 SEK
23Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt.Återrop
24Bord, så kallat "Table en chiffonnière" tillskrivet Roger Vandercruse- Lacroix (1729-1799), Louis XVI.115 000 SEK
25Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt.44 000 SEK
26Bord, 1700-talets slut, Sengustavianskt.28 000 SEK
27Bord, tillskrivet Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt.100 000 SEK
28Klaffbord, Stockholmsarbete sent 1700-tal, Sengustavianskt.3 000 SEK
29Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt.38 000 SEK
30Spelbord, Stockholmsarbete från 1700-talets sista del, Sengustavianskt.38 000 SEK
31Skrivbord med uppsats, 1800-tal, Sengustaviansk stil,22 000 SEK
32Biblioteksbord, 1800-talets första del, Empire.38 000 SEK
33Konsolbord, Stockholmsarbete från 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.85 000 SEK
34Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.50 000 SEK
35Konsolbord, 1700-talets senare del, Gustavianskt.15 000 SEK
36Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.55 000 SEK
37Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.50 000 SEK
38Konsolbord, av Jonas Frisk (mästare i Stockholm 1805 - 1849), Sengustavianskt.Återrop
39Soffa, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Gustaviansk.17 000 SEK
40Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.38 000 SEK
41Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.12 000 SEK
42Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.125 000 SEK
43Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Transition.19 000 SEK
44Karmstolar, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Gustavianska.24 000 SEK
45Karmstolar, ett par av Johan Ericsson Öhrmark (mästare 1761-1780 talet), Gustavianska.25 000 SEK
46Karmstolar, tre stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska.26 000 SEK
47Karmstolar, ett par, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska.26 000 SEK
48Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.Återrop
49Karmstolar ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794), Gustavianska.16 000 SEK
50Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.55 000 SEK
51Karmstolar, ett par, tillskrivna Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.60 000 SEK
52Karmstolar, ett par snarlika, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.26 000 SEK
53Karmstolar, ett par, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), 1800-talets början, Sengustavianska.30 000 SEK
54KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.30 000 SEK
55Sulla/Klismos stol, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustaviansk.42 000 SEK
56Klismosstol, Köpenhamnsarbete 1800-talets första hälft.16 000 SEK
57Stol, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustaviansk.6 500 SEK
58Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.14 000 SEK
59Stolar, fem stycken av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816), Gustavianska.42 000 SEK
60Stolar, åtta stycken, Gotland ca år 1800, Sengustavianska.30 000 SEK
61Stolar, fyra stycken, av Erik Holm (mästare 1779-1814), Gustavianska.17 000 SEK
62Stolar, fyra stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire.Återrop
63Stolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft, Transition (rokoko-gustavianska).11 000 SEK
64Taburetter, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.12 000 SEK
65Taburetter, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska.15 000 SEK
66Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten från 1700-talets senare del, Gustavianska.10 000 SEK
67Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.12 000 SEK
68Taburetter, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.15 000 SEK
69Taburetter, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.32 000 SEK
70Taburetter, ett par, av Jacob Malmsten (mästare 1780-1788), Gustavianska.15 000 SEK
71Fotpallar, tre stycken, 1700-talets slut, Gustavianska.9 500 SEK
72Taburett, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1819), Gustaviansk.9 500 SEK
73Bankett, Lindomearbete, tidigt 1800-tal, Sengustaviansk.22 000 SEK
74Spegel, Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), Senbarock.120 000 SEK
75Spegel, 1700-talets första hälft, Barock.42 000 SEK
76Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.19 000 SEK
77Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.8 000 SEK
78Spegel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.36 000 SEK
79Spegel, av Anders Carlsson i Norrköping, (mästare 1772-1801), Rokoko.32 000 SEK
80Spegel, Stockholmsarbete från 1770-talet, Gustaviansk.Återrop
81Spegel, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-71, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Transition.34 000 SEK
82Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.17 000 SEK
83Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799) och Anders Öberg (1781-1791), Gustaviansk.16 000 SEK
84Spegel, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.55 000 SEK
85Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Sengustaviansk.Återrop
86Spegel, av Nils Meunier 1784 (mästare i Stockholm 1754-97), Gustaviansk.26 000 SEK
87Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.Återrop
88Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk.30 000 SEK
89Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.9 500 SEK
90Spegellampetter, ett par för två ljus, Danmark 1700-talets andra hälft, Rokoko.42 000 SEK
91Spegellampetter, ett par, för två ljus, ca år 1800, Gustavianska.75 000 SEK
92Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets slut, Gustavianska.32 000 SEK
93Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.18 000 SEK
94Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.60 000 SEK
95Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.18 000 SEK
96Ljuskrona, för nio ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.30 000 SEK
97Ljuskrona, för tolv ljus, 1800 talets början, Sengustaviansk.55 000 SEK
98Ljuskrona, för nio ljus, Sverige 1800-talets första hälft, Senempire.20 000 SEK
99Ljuskrona, för sex ljus, troligen 1700-talets första del, i Jean Berains stil, Senbarock.55 000 SEK
100Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk.22 000 SEK