Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

174 föremål
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I,  Senbarock.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
172. Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del. Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
121. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
29. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK