Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
203. Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko.
203. Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
812. John Bauer, "Humpe".
812. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
727. John Bauer, Sagolandskap.
727. John Bauer, Sagolandskap.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
930. John Bauer, Två unga herdar utanför staden.
930. John Bauer, Två unga herdar utanför staden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
271. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
271. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
707. Jusepe de Ribera Hans efterföljd, Paulus av Thebe.
707. Jusepe de Ribera Hans efterföljd, Paulus av Thebe.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. Kalmar sund.
733. Kalmar sund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
336. Kanna, lergods, Gurgan, Persien, 1100-1200-tal.
336. Kanna, lergods, Gurgan, Persien, 1100-1200-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
788. Karl Kaufmann, Vy över Dogepalatset och kampanilen, Venedig.
788. Karl Kaufmann, Vy över Dogepalatset och kampanilen, Venedig.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
732. Karl Nordström, Kustmotiv från Tjörn.
732. Karl Nordström, Kustmotiv från Tjörn.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. Kawase Bunjiro Hasui, Kami(no) Bridge, Fukagawa.
1359. Kawase Bunjiro Hasui, Kami(no) Bridge, Fukagawa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1358. Kawase Bunjiro Hasui, The Shinagawa Offing (Shinagawa oki).
1358. Kawase Bunjiro Hasui, The Shinagawa Offing (Shinagawa oki).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. Kedja 18K guld.
569. Kedja 18K guld.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
162. Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
162. Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
917. Kreaturmarknad.
917. Kreaturmarknad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK