Kan inte nå servern

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
246 föremål
1086. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
1086. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
563. Carl Eldh, ”Carl von Linné” (1707-1778).
563. Carl Eldh, ”Carl von Linné” (1707-1778).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1074. Vas, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
1074. Vas, porslin. Kina, Republik (1912-1949).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
420. Matta, semiantik Nain Tudeshk, ca 307 x 206 cm.
420. Matta, semiantik Nain Tudeshk, ca 307 x 206 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Matta, semiantik Isfahan, ca 241 x 151 cm.
416. Matta, semiantik Isfahan, ca 241 x 151 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
421. Matta, semiantik Ghom, ca 352 x 222 cm.
421. Matta, semiantik Ghom, ca 352 x 222 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
531. Oskar Bergman, Natt över skärgårdslandskap.
531. Oskar Bergman, Natt över skärgårdslandskap.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
342. Antik Bessarabisk kelim, ca 270 x 184 cm.
342. Antik Bessarabisk kelim, ca 270 x 184 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
963. Matta, antik Beijing, norra Kina, ca 365 x 294 cm.
963. Matta, antik Beijing, norra Kina, ca 365 x 294 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
439. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 200 x 143 cm.
439. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 200 x 143 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
366. Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
230. Jöns Eriksson Ekman, sked, silver, Luleå 1770.
230. Jöns Eriksson Ekman, sked, silver, Luleå 1770.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
538. Oskar Bergman, Landskap med blomstrande ek.
538. Oskar Bergman, Landskap med blomstrande ek.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
411. Matta, old Isfahan, part silk, signerad 163 x 108 cm.
411. Matta, old Isfahan, part silk, signerad 163 x 108 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1018. Handfat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1018. Handfat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
992. Vas med lock, bowenit. Kina, Republik/1900-tal.
992. Vas med lock, bowenit. Kina, Republik/1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1090. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1090. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
404. Matta, semiantik Keshan, ca 216 x 137 cm.
404. Matta, semiantik Keshan, ca 216 x 137 cm.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
345. Vas, silver, Persien, sen Qajardynasti omkring 1910.
345. Vas, silver, Persien, sen Qajardynasti omkring 1910.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
362. Matta, semiantik/old, silke Hereke, ca 155 x 103 cm.
362. Matta, semiantik/old, silke Hereke, ca 155 x 103 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 240 x 100 cm.
368. Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 240 x 100 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK