Chalet Interiors

Inbjudande och avkopplande – med tyngdpunkten på naturnära material och rustika inslag. Bjud på en eklektisk temaauktion med ett kurerat urval möbler, belysning och textilier av nordisk och internationell design. Upptäck konst av bland andra Arthur Bianchini, Albert Johansson och Linn Fernström. Auktionen erbjuder textilier av Märta Måås-Fjetterström och Anna-Greta Sjöqvist. Du hittar möbler av Axel Einar Hjorth, Otto Schulz, Carl Westman, Bruno Mathsson och ett flertal föremål av Bo Fjaestad. Ett stort urval armaturer av skandinaviska tillverkare, noterbart ett flertal iögonfallande lampor i smidesjärn från Arvid Böhlmarks Lampfabrik. Missa inte heller den eftertraktade ”Liljevalchssoffan” av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.

165 föremål
Pelarbord, 1900-talets mitt.
Pelarbord, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Väggljusstakar, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Carl Malmsten, bord, furu, 1900-tal.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hermès, kudde, "Coussin Avalon III".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spegel, 1930-40-tal.
Spegel, 1930-40-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Hermès, kudde, "Coussin Avalon Grande".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bo Fjaestad, ljusstake, egen verkstad, Arvika, 1947.
Klubbat pris
3 420 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bo Fjaestad, matgrupp, 7 delar, 1950-tal.
Klubbat pris
28 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Gunnar Uotila, Stående kvinna.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Golvlampa, Funkis, 1930-tal.
Golvlampa, Funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Astrid Aagesen, spegel, Helsingborg, 1920-30-tal.
Klubbat pris
5 320 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vägglampetter, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vägglampetter, ett par, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Arthur Bianchini, Rosenträdgården.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Einar Lynge-Ahlberg, Komposition.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Tidningsställ, 1940-tal.
Tidningsställ, 1940-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
5 910 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Taburett, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matbord, sportstugemodell, 1930-40-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Albert Johansson, Utan titel.
Albert Johansson, Utan titel.
Utropspris
25 000 SEK
Kosta, tillskriven, taklampa, 1930-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, Danish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtöljer, ett par, 1930-40-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Fåtölj, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Hermès, pläd, "Avalon Throw Blanket".
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Kristian Nørgaard, Wørts, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
7 870 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Fåtölj med fotpall, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampor, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Arthur Percy, Stilleben med blommor.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Vägglampa, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
29 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK