Lars Stocks – C'est la vie!

Bukowskis har nöjet att presentera en stor samling verk av Göteborgskonstnären Lars Stocks (1932–2018). Som skulptör arbetade Stocks främst med metaller, som koppar, tenn och zink, men han var även verksam som bildkonstnär. Stocks är representerad i flertalet städer och kommuner och hans verk finns utställda i otaliga offentliga miljöer – listan med utställningar är även den lång. Till de främsta hör temautställningen "Mat" på Konsthallen i Göteborg och återkommande inslag under 1970- och 80-talen på "Salon Grand et Jeune d'Aujourd'hui" vid Grand Palais i Paris. Läs mer här >

49 föremål
LARS STOCKS, väggskulptur, signerad.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, skulptur, osignerad.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, olja på duk, signerad och daterad -71.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, skulptur, gips, ej signerad.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, väggplaketter, 8 st, signerade.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, skulptur, metall, osignerad.
Klubbat pris
560 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, skulpur, patinerad metall, ej signerad.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, takkupol /objekt, osignerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, skulpturgrupp, 2 delar, osignerad.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, skulptur, ej signerad.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS STOCKS, skulptur, metall, ej signerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS STOCKS, skulptur / objekt, osignerad.
Klubbat pris
1 610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, 3 emaljmålningar, signerade.
Klubbat pris
1 620 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, väggrelief, plåt, skruv och spik, signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, skulptur, metall, signerad.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, väggplaketter, 9 st, signerade.
Klubbat pris
2 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS STOCKS, skulptur, patinerad metall,
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS STOCKS, skulptur, patinerad metall, signerad.
Klubbat pris
3 120 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS STOCKS, 3 emaljmålningar, 2 signerade.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
6 820 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS STOCKS, fågelbad / skulptur, osignerad.
Klubbat pris
8 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK