Selected antiques

Temaauktionen ”Selected Antiques” innehåller föremål från flera sekler från 1700-tal till 1800-tal, så som gustavianska möbler, förgyllda bronser, vackra kandelabrar och högklassiga stilmöbler. Konsten består av bland annat några fina stilleben från 1700-talet, ett antal porträtt i olja och ljuva landskapsmålningar.

Se även diverse föremål som mattor och mindre objekt av tenn, porslin och silver.

Fråga oss om du vill veta mer om föremålen eller vill ha råd inför budgivning.

64 föremål
RÖKELSEKAR, brons, Japan, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FAT/SKÅLFAT, 4 st, tenn, 1700-tal.
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILLEM DE POORTER, hans efterföljd, olja på pannå.
3 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad.
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gustavianska, sent 1700-tal.
8 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 7 st (2+2+2+1), 1800-tal.
3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, Dalarna, 1700-/1800-tal.
3 601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBYRÅ, 1800-talets första hälft.
15 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taburetter, ett par, Louis XV, 1700-tal.
7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIN, 2 st, allmoge, 1800-talets första hälft.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, plåt, empire, 1800-talets första hälft.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, rokoko, 1700-talets mitt.
8 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STEKFAT och SALTKAR 2 st, tenn, 1700-tal.
2 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOSOR, 8 st, silver, mässing, 1800/1900-tal.
1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
14 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MARCUS LARSSON, tillskriven, olja på duk.
21 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, England, 1700-tal, olja på duk.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÅSKANNOR 2 st och KANNA, tenn, 1700-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK