Bukowskis Julauktion S195

52 föremål
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
Klubbat pris
11 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
142. GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
197. KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
675. SNUSHUNDAR,  2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
816. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK