Bukowskis Julauktion S195

32 föremål
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
76. POKALGLAS, 1800-tal.
76. POKALGLAS, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
270. SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
744. VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, sign. "Kantarelli".
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
370. KARAFF med PROPP samt MUGGAR,  ett par, glas. 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
91. KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
774. FLASKA, glas, 1800-tal.
774. FLASKA, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
153. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
474. GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK