Autumn Modern sale 553

Results

No.ItemHammer price
823A Peter Celsing easy chair, "Club", Galleris Stolen, Stockholm.8 800 SEK
824A Mikael Goldstein table, Migoli, Stockholm, 1980´s.13 000 SEK
825A Karin Björquist 28 pcs bone china "Nobel" service for Rörstrand.13 500 SEK
826A Gunnar Cyrén set of 32 pcs of "Nobel" silver plated and gilt steel flatware for Gense.3 000 SEK
827DUK OCH SERVIETTER, 12 st. "100 rosor". Damast. Duken 307 x 149,5 cm, servietterna ca 46 x 42 cm vardera. Signerade TL (Tampella). Komponerade av Dora Jung.1 800 SEK
828SAMMETSMÅLNING. 185,5 x 245 cm. Signerad R. Gowenius 1928. (Rudolf G.).15 500 SEK
829VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 126,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).3 500 SEK
830VÄVNAD. "Knoppen". Gobelängteknik. 49,5 x 91 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).2 000 SEK
831VÄVNAD. "Lövendal". Inplock på linnebotten. 144,5 x 123 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
832VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32 x 58,5 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, Märta Måås-Fjetterström AB).5 000 SEK
833VÄVNAD. "Vägen till Rom". Gobelängvariant. 57 x 37 cm. Signerad BN (Barbro Nilsson, Märta Måås-Fjetterström AB).3 600 SEK
834KUDDE. "Knoppen". Gobelängteknik. 33,5 x 35 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).3 000 SEK
835ÖVERKAST/DRAPERI OCH KUDDAR, 3 ST. "Blå Duchatelltäcket", två "Hjortkudden" och en kudde med geometriska mönster. Rölakan. 278 x 134,5, 60 x 63,5, 59,5 x 67,5 respektive 57,5 x 66,5 cm. Duchatelltäcket signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).Unsold
836DRAPERI. "Blått Draperi". 223 x 119 cm. Rölakan och gobelängteknik. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).3 000 SEK
837DRAPERI. "Klosterblomman". Rölakan. 255 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).4 000 SEK
838DRAPERI. "Knappatång". Gobelängvariant. 238 x 158 cm. Signerat AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).16 000 SEK
839MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 310,5 x 204 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).22 000 SEK
840MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 256 x 191 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).40 000 SEK
841MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 189,5 x 70,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).11 000 SEK
842MATTA. "Josefina, gul". Gobelängteknik. 241 x 162,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).16 000 SEK
843MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH.18 000 SEK
844MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH.Unsold
845MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 302,5 x 156 cm. Signerad Brita Grahn.5 000 SEK
846MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 268 x 197,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).32 000 SEK
847MATTA. "Hästhagen" Flossa. 324 x 223,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).35 000 SEK
848MATTA. "Ståndaren". Flossa. 197 x 168,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).13 000 SEK
849MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 311,5 x 208 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).60 000 SEK
850MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 314,5 x 206 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).72 000 SEK
851MATTA. "Örtagården". Flossa. 312 x 203 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).70 000 SEK
852MATTA. Flossa. 330 x 229 cm. komponerad av Märtha Gahn 1929.Unsold
853MATTA. Flossa. Sverige/Finland, omkring 1920/30-tal. Ca 190 x 135.Unsold
854MATTA. Flossa. 176 x 123,5 cm. Skandinavien 1930-tal.15 500 SEK
855MATTA. Flossa. Julie Wener. Sign o dat 1935. Ca 360x200.Unsold
856MATTA. "Lökar". Flossa. 325 x 184 cm. Signerad 53 samt IH i en romb (Ingrid Hellman-Knafve).36 000 SEK
857MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 194 x 115 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK
858MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 176 x 86,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).7 500 SEK
859MATTA. "Dahlior". Reliefflossa. 237,5 x 164 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).85 000 SEK
860MATTA. "Guldklimpen". Reliefflossa. 141 x 86,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).10 500 SEK
861MATTA. Reliefflossa. 251,5 x 254,5 cm. Komponerad av Alice Lund omkring 1948.115 000 SEK
862MATTA. Reliefflossa. 188,5 x 97 cm. Signerad SKLH 1954 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd).16 000 SEK
863MATTA. Reliefflossa. 266 x 160,5 cm. Sverige/Finland omkring 1950.15 000 SEK
864MATTA. Rölakan. 397 x 292,5 cm. Sverige/Finland omkring 1920-30.6 000 SEK
865MATTA. "Hemmamattan". Rölakan. 304,5 x 254 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).16 000 SEK
866MATTA. Rölakan. 301 x 198 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK
867MATTA. "Kryptans Matta" ("Sipporna"). Rölakan. 294 x 202 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).12 000 SEK
868MATTA. "Grön äng". Rölakan. 306,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).39 000 SEK
869MATTA. "Blå heden". Rölakan. 296,5 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).32 000 SEK
870MATTA. "Blå heden". Rölakan. 250,5 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).25 000 SEK
871MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 314 x 233 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).25 000 SEK
872MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 187 x 129 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).5 000 SEK
873MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 247,5 x 184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).30 000 SEK
874MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 257,5 x 193,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).21 000 SEK
875MATTA. Rölakan. 221,5 x 143 cm. Signerad KLH IK (Kristianstad/Kronobergs Läns Hemslöjd, Irma Kronlund).4 000 SEK
876MATTA. Rölakan. 334x258 cm. Signerad S.K.L.H. 1944. (Södra Kalmar Läns Hemslöjd). 1900-talets förra hälft.Unsold
877MATTA. "Villemo". Rölakan. 312,5 x 218,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).9 000 SEK
878MATTA. "Rostaggen". Rölakan. 312,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).23 000 SEK
879MATTA. "Falurutan blå". Rölakan. 309 x 197 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).35 000 SEK
880MATTA. "Falurutan Grön, Alice". Rölakan. 313 x 231 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).44 000 SEK
881MATTA. "Odonio". Rölakan. 188,5 x 155,5 cm. Komponerad och vävd av Kerstin Ekengren, Plitmors, 1953 (?).13 000 SEK
882MATTA. Rölakan. 310 x 192 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.7 000 SEK
883MATTA. Rölakan. 239 x 168 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist).4 000 SEK
884MATTA. Rölakan. 248,5 x 170 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjökvist).5 000 SEK
885MATTA. "Rosita, orange". Rölakan. 195 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter).8 000 SEK
886MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 253,5 x 192 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).17 500 SEK
887MATTA. Rölakan. 246,5 x 161,5 cm. Signerad I H-K (Ingrid Hellman-Knafve).14 000 SEK
888MATTA. "Tolv rutor orangeröd". Rölakan. 244,5 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).30 000 SEK
889MATTA. "Muren, sandfärgad". Rölakan. 253,5 x 183,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).20 000 SEK
890MATTA. "Röda slingan". Rya. 206,5 x 100 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).2 000 SEK
890AMATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).215 000 SEK
891MATTA. "Magdalena, gul". Tät rya. 380 x 300 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).330 000 SEK
892MATTA. "Marina, grön". Rya. 198 x 153,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).15 000 SEK
893MATTA. "Indigo-mattan". Rya. 279 x 194 cm. Komponerad av Ulla Schumacher-Percy.13 000 SEK
894MATTA. "Gul Labyrint". Rya. 241,5 x 129,5 cm. Komponerad och vävd av Ulla Schumacher-Percy.4 800 SEK
895MATTA. "Punamusta" ("Rödsvart"). Rya. 189,5 x 125,5 cm. Komponerad av Kirsti Ilvessalo, Suomen Käsityön Ystävät.7 500 SEK
896VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 159,5 x 107 cm. Signerad INGER SARIN 1959 HAV SS (Handarbetets Vänner).3 500 SEK
897VÄVD TAPET. "Regnen" ("Regnet"). Gobelängteknik. 117 x 111 cm. Baksidan med påsydd etikett: A M KORNERUP 2000kr.2 000 SEK
898VÄVD TAPET. "Blaesten" ("Blåsten"). Gobelängteknik. 120,5 x 111,5 cm. Baksidan med påsydd etikett: A M KORNERUP, 2000 kr.6 000 SEK
899VÄVD TAPET. Gobelängvariant. 205 x 103,5 cm. Signerad R. MIJRIKOFF/MURIKOFF -73 (1973).9 000 SEK
900VÄVD TAPET. "Poissons verts" ("Gröna fiskar"). Gobelängteknik. 106 x 139 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson).9 000 SEK
901VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad GYNNING -50 PF AUBUSSON (Lars G. 1950, Pinton Frères). 228 x 146,5 cm.20 000 SEK
902VÄVD TAPET. "Klippan". Gobelängteknik. 138x194 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson). Komponerad omkring 1960. 1/6.Unsold
903MATTA. Tuftad. 138 x 197 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).7 000 SEK
904MATTA. Tuftad. 244 x 173 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).Unsold
905MATTA. Tuftad. 201 x 139,5 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).5 000 SEK
906VÄGGMATTA. "Capella 17". Handtuftad. 177,5 x 179 cm. Signerad V (Victor Vasarely), OY Finnrya AB, Hiekkaharju, Finland.Unsold
907BILDMATTA. "Grön General". Tuftad och reliefklippt. 128 x 99,5 cm. Signerad KS RINGI.Unsold
908A JOHAN ROHDE sterling centerpiece tazza by Georg Jensen, 1945-77, design nr 250 B.370 000 SEK
909A GEORG JENSEN three pcs of coffee set, Copenhagen 1918-24.22 000 SEK
910A PAIR OF GEORG JENSEN sterling candlesticks, Copenhagen 1945-77, design nr 264, Swedish import marks.150 000 SEK
911A GEORG JENSEN set of 4 pcs of tea and coffee service, Copenhagen 1919-32, 830/1000 silver (coffee pot) and sterling, ebony handles, design nr 159.24 000 SEK
912A JOHAN ROHDE 830/1000 silver inkstand by Georg Jensen 1919.10 000 SEK
913A JOHAN ROHDE sterling tray, handles with wood, by Georg Jensen, Copenhagen 1945-77, design nr 251 A.Unsold
914A SET OF 111 PCS OF JOHAN ROHDE flatware "Acanthus" by Georg Jensen, Copenhagen 1933-77.28 000 SEK
915A SET OF 32 pcs of JOHAN ROHDE Acorn, flatware by Georg Jensen, Denmark.10 000 SEK
916A GEORG JENSEN set of 4 pcs of tea and coffee service, Copenhagen 1945-77, sterling, design nr 80 A, B, C.Unsold
917A GEORG JENSEN sterling bowl, Copenhagen 1945-77, sterling, design nr 197B.14 500 SEK
918A GEORG JENSEN tea strainer and stand, Copenhagen, the strainer 820/1000 silver, the stand, design nr 251, sterling.4 800 SEK
919A GUNDORPH ALBERTUS set of 108 pieces of "Cactus" flatware, Georg Jensen 1933-77.36 000 SEK
920A HARALD NIELSEN set of three pcs of coffee service by Georg Jensen, Copenhagen 1945-77, design nr 847 and 847B.Unsold
921A HARALD NIELSEN sterling tray by Georg Jensen 1945-77, design 875 B.44 000 SEK