Lilla Bukowskis S190

Results

No.ItemHammer price
939Carl Oskar Borg, Fjällandskap.Unsold
940Hugo Zuhr, "Sydlångö Strömstad".Unsold
941Ikon.4 600 SEK
942Hugo Zuhr, Vårlandskap.Unsold
943MATTA. Semiantik Spansk. 299,5x242 cm.Unsold
944PG Thelander, Komposition med badanka och morot.3 500 SEK
945Hugo Zuhr, Stilleben med vaser.Unsold
946Albert Johansson, "Fata morgana".4 800 SEK
947Pål Nils Nilsson, Rendrivning.1 000 SEK
948SPEGEL. Gustaviansk.8 000 SEK
949FIGURINER, ett par.4 800 SEK
950Gustav Rudberg, "Båt i hamn".17 000 SEK
951Fruls Tilpo, Utan titel.1 000 SEK
952Roger Risberg, Utan titel.Unsold
953BÄRTALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).700 SEK
954MATTA. Semiantik Täbris. 389x289,5 cm.7 000 SEK
955REMMARE, elva stycken. 1800-tal.1 800 SEK
956MATTA. Semiantik Keshan. 324x211 cm.9 000 SEK
957MATTA. Semiantik Kirman. 363x267,5 cm.Unsold
958JARDINJÄR, "Hortus", Josef Frank, Svenskt Tenn.Unsold
959MATTA. Semiantik Ardebil. 184x144,5 cm.2 000 SEK
960Birgit Broms, "Skridskoåkare".26 000 SEK
961FIGURIN, porslin. Japan, Edo, 1700/1800-tal.1 900 SEK
962DALAHÄSTAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft.6 200 SEK
963SKRIN, allmoge. Jämtland. Märkt JJS 1826.7 600 SEK
964MATTA, rölakan. 363x256 cm. Finland sannolikt, 1900-talets förra hälft.Unsold
965MATTA. Semiantik. Täbris troligen. 288,5x199 cm.8 200 SEK
966KALK, allmoge, 17-1800-tal.1 300 SEK
967SKULPTURER, 2 st. Hälsingland, 18-1900-tal.3 400 SEK
968Madeleine Pyk, "Cecile".13 500 SEK
969DALATUPPAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft.2 400 SEK
970HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.Unsold
971MATTA. Semiantik Baotou. 165,5x155,5 cm.2 000 SEK
972MATTA. Semiantik/Old Ghom. 341x214 cm.Unsold
973Gösta Adrian-Nilsson "The diamond to Mrs Cane"7 000 SEK
975Knut Lundström, Franskt Landskap.Unsold
976MATTA. Antik Ushak. 398,5x349 cm.7 500 SEK
977MATTA. Old Kirman. 217x142,5 cm.Unsold
978MATTA. Old Ghom. 204x144 cm.Unsold
979VÄVD TAPET, gobelängteknik. 117x163,5 cm. Frankrike 1800-talets andra hälft - omkring 1900.Unsold
980Per Krogh "Kommunistbåten"8 000 SEK
981W Smithson Broadhead, Hästkapplöpning.21 000 SEK
982KELIM. Semiantik Rumänien. 293,5x196 cm.2 000 SEK
983MATTA. Semiantik Azerbadjan. 285,5x131,5 cm.5 000 SEK
984MATTA. Semiantik/Old Heris. 250,5x187 cm.7 500 SEK
985MATTA. Semiantik Khotan figural. 283,5x157 cm.Unsold
986CHUVAL. Semiantik Ersari/Kizil Ayak. 98,5x174,5 cm.Unsold
987TORBA. Semiantik Tekke. 35,5x114 cm.Unsold
988GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign.Unsold
989Arthur Bianchini, "Skuggan Sandhamn".Unsold
990MATTA. Semiantik Mahal. 406x311,5 cm.Unsold
991MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal.1 500 SEK
992GALLERIMATTA, trasmattsteknik. 1082x71 cm. Sverige 1900-tal.2 000 SEK
993Axel Nilsson "Blommor i motljus"12 500 SEK
994WILHELM WIK Utan titelUnsold
995Åra, "Liv", Jonas Bohlin 1997 Gran/läder.4 600 SEK
996BORD, "ART AGAINST AIDS" . Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992.2 800 SEK
997TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Kangxi(1662-1723).1 600 SEK
998BORD, NK:s verkstäder 1920-30-tal.6 200 SEK
999MOCCASKEDAR, 12 st, Th Marthinsen, Norge 1950-tal.1 600 SEK
1000VÄVNAD, gobelängvariant. "Blå Crocus". 31,5x39 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB).Unsold
1001Siri Rathsman, "Symfoni".5 500 SEK
1002Fortune and Misfortune (2).4 800 SEK
1003Louis-Léopold Boilly, "Les Mangeurs d'Huitres"; "La Rosière".Unsold
1004TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).Unsold
1005LOUNGE CHAIR, "Woob" Eero Koivisto, Offecct.3 500 SEK
1006SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005.15 500 SEK
1007FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005.3 000 SEK
1008SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005.3 200 SEK
1009FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct.11 500 SEK
1010STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct.Unsold
1011Francisco Goya Y Lucientes, "El si pronuncian y la mano alargan al primero que llega", ur; "Caprichos de Goya".2 600 SEK
1012TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 800 SEK
1013BROSCH/HÄNGSMYCKE, jugend med diamanter,8 800 SEK
1014ÖRHÄNGEN, silver med citriner. 1800-talets slut.4 400 SEK
1015BROSCH, med smaragd och orientpärlor.2 400 SEK
1016RING med trappslipad citrin.1 200 SEK
1017HÄNGSMYCKE med stor droppslipad citrin.1 500 SEK
1018GULDKEDJA, 6-radig ankarlänk,Unsold
1019A Bengt Edenfalk glass vase, "Thalatta", Skruf 1970´s.1 500 SEK
1020LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.9 000 SEK
1021LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.12 500 SEK
1022TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 100 SEK
1023KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.31 000 SEK
1024LAMPFÖTTER, ett par. 1830/1840-tal.8 500 SEK
1025NICKEDOCKA/VISITKORTSHÅLLARE, 1700/1800-tal.7 800 SEK
1026TEKANNA och KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 700 SEK
1027SERVIS, 22 delar, flintgods. England, 1800-tal.Unsold
1028SIDEBOARD, Cidue, Italien.2 000 SEK
1029SKÅLAR, ett par, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1958 resp 1963.3 200 SEK
1030Jordi Arkö, "Röde Orm" av Frans G Bengtsson och med bilder av Jordi Arkö.Unsold
1031VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).1 300 SEK
1032VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).1 300 SEK
1034RING med briljantslipad diamant ca 1 ct.16 000 SEK
1035Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".2 800 SEK
1036Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".2 600 SEK
1038COLLIER, doserade odlade pärlor,Unsold
1039RING. Carmosé med nio briljantslipade diamanter.10 000 SEK
1040VASER, två stycken, keramik. Grekland.4 600 SEK
1041BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, med orientpärlor och diamanter.8 000 SEK