Lilla Bukowskis S191

Results

No.ItemHammer price
907SALTKAR, två stycken. Älvdalen, 1800-talets början.3 600 SEK
908Torsten Renqvist, "Höstblåst, Hampstead London".6 400 SEK
909Torsten Renqvist, "Spetsnäsduk".8 200 SEK
910A blue and white jar, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).2 400 SEK
911Esaias Thorén, "Öga och blad".8 500 SEK
912Pugli Guglielmo Tillskriven, Kvinnobyst.Unsold
913Paul Comoléra Efter, Fasan.Unsold
914Inge Schiöler, Granar.Unsold
915FAT, cloisonné. Japan, Meiji, 1800-tal.2 000 SEK
916OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL Elegant kvinna med pärlor och spets3 500 SEK
917OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL Renässanspojke med flöjt6 200 SEK
918SKÅL, porslin. Kangxi-stil, sen Qing.4 200 SEK
919VAS, porslin. Rörstrand daterad 1881.12 500 SEK
920BÅLSKÅL, porslin. Imari, Kangxi (1662-1722), Qingdynastin.3 200 SEK
921STEKFAT, kompaniporslin, Qianlong (1736-95).4 200 SEK
922TEDOSOR, 2 st, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 200 SEK
923Salvador Dalí, "Stockholms slott".Unsold
925Brevduvan.4 000 SEK
926DOKUMENT, utfärdat 1705/1706, av häradshövding Bengt Seth.2 000 SEK
927BRASGALLER, Olle Hermansson, Husqvarna Vapenfabriksaktiebolag, gjutjärn.1 500 SEK
928Lambert Werner, Surrealistisk komposition.Unsold
929FÅTÖLJER, 1 par. Carl Bergsten för M/S Kungsholm, tillverkade av Nordiska Kompaniet.7 000 SEK
930JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika.5 000 SEK
931LOCKPOKALER, ett par. K.Andersson, Stockholm 1935-45. Vikt ca 1,7 kg.Unsold
932SVEN X:ET ERIXSON "Bron (Hammarforsen)"18 000 SEK
933Interiör med piano.3 400 SEK
934LJUSKRONA för åtta ljus, Venetiansk typ.Unsold
935SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 800 SEK
936UPPSATSSKÅL på ställning av nysilver. A.G.Dufva.3 600 SEK
937Evert Lundquist, "Andinghen, Augusti 1931".5 000 SEK
938Evert Lundquist, Mansporträtt.2 000 SEK
939FLASKA med PROPP, glas och silver. 1700-tal.1 400 SEK
940Bram Bogart, Untitled.Unsold
941Richard Mortensen, "2003".8 000 SEK
942MADELEINE PYK ÅsneriderskanUnsold
943STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynasitn, Qianlong (1736-95).1 600 SEK
944Wilhelm von Gegerfelt, Fiskaren på kajen.8 200 SEK
945VASER, ett par, porslin. Japan, Meiji.1 000 SEK
946SERVIS, 55 delar, porslin. "Tulpan", Alf Wallander, 1900-talets början.19 000 SEK
947A bronze salt cellar.2 000 SEK
948SEMIANTIK KIRMAN/YESD. 350,5x273,5 cm.4 200 SEK
949Roger Risberg, "Tåget".Unsold
950BÖCKER 2 st samt BREVKORT, 2 st.4 200 SEK
951MYNT, koppar. Märkt FRS 1744.3 000 SEK
952SPEGEL. Rokoko.6 400 SEK
953BAROMETER, märkt I Sordelle, London.Unsold
954Madeleine Pyk, "Sommarhundar".Unsold
955Ivar Morsing, "I trädgården".7 500 SEK
956FAT, 2 st, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg.500 SEK
957KRUKA med LOCK, keramik. W.Kåge, Gustavsberg 1928.500 SEK
958POTTSKÅP, 1700-talets andra hälft. Italien.17 500 SEK
959KOLONN, gustaviansk stil.4 800 SEK
960KOLONN, gustaviansk stil.5 200 SEK
961CHAMPAGNEKYLARE, försilvrad. 1900-talets början.1 800 SEK
962Nils Nilsson Skum, Rendrivning.4 000 SEK
963Jenny Nyström, "Bärplockande barn".17 000 SEK
964Gösta Adrian-Nilsson, "Anatomiskt".25 000 SEK
965Gösta Adrian-Nilsson, "Gatuscen".26 000 SEK
966Harald Lindberg, "Vid Rumnshamnsviken".6 400 SEK
967Robert Högfeldt, "Kaninmåltid".3 200 SEK
968Pierre Olofsson, Utan titel.2 400 SEK
969EINAR NERMAN, olja på duk. Sign och dat -42.Unsold
970Siri Derkert, "Flicka med blomsterkrans".10 000 SEK
971Carl Wilhelmson, "Man med redskap".12 000 SEK
972Esaias Thorén, Utan titel.12 000 SEK
973AXEL NILSSON, olja på pannå. Sign.Unsold
974EVA BAGGE, olja på duk. Sign och dat -59.Unsold
975OSKAR BERGMAN, olja på duk. Sign och dat 1922.Unsold
976John Bauer, "Hos trollen".5 700 SEK
977Victor Axelson, "Stockholmsmotiv".3 000 SEK
978Kurt Jungstedt, "Teater i Köpenhamn".1 600 SEK
979Peter Nyborg "Rådhuspladsen med kiosk"Unsold
980TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.4 200 SEK
981TULPANVAS, porslin. Sen Qing dynasti.5 600 SEK
982BOJAN, porslin. Qing dynastin.2 800 SEK
983GLAS med LOCK, sex stycken. 1800-tal.4 600 SEK
984Lotten Rönquist, "Från Drottningholms park".15 000 SEK
985SALTKAR, silver. Christian II Drentwett, Augsburg (1785-87).2 400 SEK
986VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.1 600 SEK
987Per Södermark, Studie av flicka i folkdräkt.Unsold
988Jan Stenvinkel, Utan titel.Unsold
989SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.1 500 SEK
990TESERVIS, tre delar, märkt Garrards Panton Street London, 1884.Unsold