Lilla Bukowskis S191

Results

No.ItemHammer price
806Hanna Hirsch-Pauli, "Margret".7 000 SEK
807TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.25 000 SEK
808KOPP med FAT, silver. Moskva 1877.Unsold
809SALT- och PEPPARKAR, sterling. Holland 1800/1900-tal.3 600 SEK
810KOPP med FAT, silver. Moskva 1800-talets slut.2 200 SEK
811SALTKAR med SKED, S:t Petersburg 1850.Unsold
812TESKEDAR, 3 st, silver. Moskva 1800-talets slut.Unsold
813MATTA. Semiantik/Old Ardebil sannolikt. 208,5x144 cm.2 200 SEK
814Liss Annika Söderström, "Lova" och "Kajsa".1 600 SEK
815TÄLTBAND, två delar. Semiantikt Turkmenskt. 840x32,5 resp. 794x32,5 cm. Slätväv.5 800 SEK
817STEKFAT. porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 800 SEK
818STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 000 SEK
819A Gustavian card table.Unsold
820FAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 400 SEK
821BONBONNIÈRE,silver med knopp och fötter av ben Köpenhamn 1918.4 400 SEK
822VASER, 2 st, Liberty & Co , Birmingham 1912.4 400 SEK
823SPELSBRICKOR, 30 st. 1700-tal.45 000 SEK
824Bengt Lindström, "Kvinna vid toilettebordet".26 000 SEK
825BRICKBORD. Gustavianskt.7 500 SEK
826SKÅLFAT, glas. Sign Peter Dahl, Steninge Slott 2000. 15/500. "Cellus".Unsold
827TALLRIKAR, ett par, porslin. Ryssland 1800-talets första hälft.3 600 SEK
828LÄSLAMPA MED TVÅ LEDADE LJUSARMAR. brons, järn, mässing och glas. Sengustaviansk.Unsold
829LJUSSTAKAR, ett par, mässing och vit marmor. Sengustavianska.3 700 SEK
830LJUSSTAKAR, ett par, vit marmor och mässing. Sengustavianska.4 000 SEK
831BROSCH/HÄNGE, FILIGRAN OCH GRANULERING MED AMETISTER.2 000 SEK
832FIGUR, glas. Sergio Rossi (f.1950), Murano.4 000 SEK
833FIGURIN, glas, Sergio Rossi (f.1950), Murano.Unsold
834VAS, glas. Sergio Rossi (f.1950), Murano.Unsold
835Vas, glas. Murano.Unsold
836Christo & Jeanne-Claude, "The umbrellas (Joint project for Japan and USA)".13 000 SEK
837Christo & Jeanne-Claude, "The Pont Neuf wrapped, Paris".6 500 SEK
838TYSK KONSTNÄR 1700-TAL "Casper Boeck"Unsold
839Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Sommarlandskap med fjäll (Åreskutan?).2 000 SEK
840Bretonsk fiskarflicka.40 000 SEK
841Örjan Wikström, Figurkomposition.4 600 SEK
842Curt Hillfon, Utan titel.Unsold
843Olle Bærtling, Utan titel, ur: "The angels of Baertling".8 200 SEK
844A pair of Swedish Rococo armchairs.39 000 SEK
845Pierre Imbert Drevet, "Samuel Bernard. Chevalier del'Ordre de St Michel, Comte de Coubert".3 200 SEK
846MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.19 000 SEK
847MATTA, Semiantik Baotou, 165,5 x 155,5 cm.3 800 SEK
848Peter Dahl, "Operabaren".8 400 SEK
849FAT, porslin. Yongcheng (1723-35) .3 800 SEK
850FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 400 SEK
851KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk stil.14 000 SEK
852CATHARINA GOTBY, fotografi, 1984. Stämpel a tergo Copyright CINA GOTBY, samt påskrift med blyerts "Greenham Common 1984".Unsold
853Ingrid Roth, Byfest.14 000 SEK
854Fritiof Schüldt, "Alvaret i soldis".Unsold
855David von Krafft Hans krets, "Konung Karl XII".9 500 SEK
856"Nattvardens instiftelse".1 000 SEK
857Lasse Persson, "Ost".8 000 SEK
858Ewa Rudling, "Arman".1 000 SEK
859FÅTÖLJ, "Kurva", Yngve Ekström ESE-möbler, Vaggeryd 1950-tal.Unsold
860STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).900 SEK
861FÅTÖLJ, 1960-tal, trol. Danmark.Unsold
862Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.66 000 SEK
863Anders Zorn, "Auguste Rodin".4 000 SEK
864Mats Pehrson, "Bipperty-Bobberty".Unsold
865Gösta Granström, Utsikt över Gamla Stan.Unsold
866August Hagborg, Musselplockerska.20 000 SEK
867Ando Utagawa Hiroshige, Motiv med fiskar.3 800 SEK
868MATTA. Rölakan. Sign. JJ J (Judith Johansson). Knäred. 283x213,5 cm.Unsold
869TÄCKE Två ihopsydda delar. Krabbasnår. 213,5x119 cm. Österlen 1800-talets andra hälft.7 000 SEK
870MATTA. Old Kazwin sannolikt. 365,5x258,5 cm.14 000 SEK
871SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5x150 cm.6 600 SEK
872CIGARETTETUI, 2 st, silver, Moskva 1879 och 1887.6 000 SEK
873GALLERIMATTA. Semiantik Sarab. 357,5x98 cm.Unsold
874FAT, tenn. Otydl mästarstmplr. Rokoko.2 000 SEK
875SÅSSKÅL på FAT, silver. Anders Lundquist, Stockholm 1837-44.3 600 SEK
876MATTA. Semiantik Kaukas. 191,5x134 cm.Unsold
877MATTA. Semiantik Kirman. 362,5x271,5 cm.7 000 SEK
878MATTA. Old Täbris. 390,5x290 cm.Unsold
879MATTA. Semiantik Vorwerk. 288x198,5 cm.8 000 SEK
880DOSOR, 3 st, silver, Moskva 1876-1908.6 000 SEK
881DOSOR, 2 st, silver, Moskva 1854.3 800 SEK
882MATTA. Semiantik Kurdisk Kelly. 452x147,5 cm.Unsold
883CIGARETTETUI, 3 st, silver, Moskva 1887-1917.6 200 SEK
884Reinhold Ljunggren, "Stadsmotiv Trosa" (10 st).3 200 SEK
885DOSOR, 2 st, silver, Ryssland 1800-talets slut.5 000 SEK
886DOSOR, 2 st, silver, Ryssland 1800-talets andra hälft.2 200 SEK
887MATTA. Old Täbris. 309,5x205 cm.Unsold
888CIGARETTETUI, silver, Moskva 1892.3 200 SEK
889DOSA, silver, Moskva 1848.3 600 SEK
890DOSOR, 2 st, silver, sannolikt Frankrike 1800-tal.2 200 SEK
891FICKSPEGEL, mässing och emalj. Möjligen Frankrike 1900-tal.2 400 SEK
892VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, Finland 1963.1 700 SEK
893Axel Törneman, Interiör med handarbetande kvinna.Unsold
894OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. 1900-tal.Unsold
895Jacob Bürgi, Pastoralt landskap med figurer vid slottsruin.6 000 SEK
896TRÄSKULPTUR. Sen Qing.Unsold
897Louis Moe, UTAN TITEL. Akvareller, 2 st.Unsold
898Einar Norelius, Ankkungen.Unsold
899Torsten Renqvist, Motiv från Kreta.10 200 SEK
900Torsten Renqvist, "Mandorla".10 000 SEK
901VAS, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.900 SEK
902VASER, 2 st, samt SKÅL, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.Unsold
903Björn Wessman, "Slingering green".12 500 SEK
904VÄVD TAPET. "Klippan". Gobelängteknik. 138x194 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson). Komponerad omkring 1960. 1/6.5 000 SEK
905Lars-Erik Falk, "Byggnad".Unsold
906FIGURINER, ett par. Holland, Delft, 1700/1800-tal.9 500 SEK