Autumn Modern sale 553

Muutokset

NroEsineMuutokset
2Ivan Ivarson, Det röda hustaket.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
16Gösta Adrian-Nilsson, "Mjölkkusken".Korrekt titel "Mjölkkusken"
17Erik Olson, "Vestiaiare:C."No 7.Egon Östlunds samling.
18Gösta Adrian-Nilsson, "Rhumflaska och cigarettpaket".Egon Östlunds samling.
31Isaac Grünewald, Modell.Rätt utropspris 15.000-20.000.
80Agnes Cleve, "I skärgården".Det är olja på papper på pannå.
82Kurt Jungstedt, "Gösta Nystroem, Köpenhamn".Martin Strömberg, "Kurt Jungstedt", avbildad på helsida sid 47.
87Knut Lundström "Klangbillede i e:dur"Withdrawn.
103Stellan Mörner, Surrealistiskt sällskap.Målningen är utförd i slutet av 1940-talet / början av 1950-talet.
129Siri Derkert, Porträtt av Elise Ottesen-Jensen.Porträttet föreställer Elise Ottensen-Jensen.
138HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.Tilläggsinformation: Inköpskvitto från Nermans bokhandel i Norrköping, 1947 medföljer.
149Staffan Hallström, "Gunghästen".Proveniens: Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga.
150Lennart Rodhe, "Kontraster I".Astra äger en pendang (på duk).
160Lennart Rodhe Utan titelRätt titel är "Skådespelerskan"
161Pierre Olofsson "Liten volt"Rätt titel "Skiss till Astra".
197Bengt Lindström Ansikte i gultExecuted 1980. Correct title "Borttagningen"
198Bengt Lindström, "Dans i gryningen".Executed ca 1980. Correct title "Dans i gryningen".
199Bengt Lindström Utan titlelExecuted 1988. Correct title "Spanskt landskap"
200Bengt Lindström Gul figurExecuted 1974. Correct title "Herdarna".
201Bengt Lindström, "Lek med ängel".Executed ca 1977.
202Bengt Lindström FigurkompositionExecuted 1965. Correct title "Den gula naken".
203Bengt Lindström, "Brottarna".Executed 1960. Correct title "Brottarna".
221Henrik Allert Vit duvaHenrik Allert är född 1937.
239Ilhan Koman, Utan titel.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
240Marino Marini, Porträtthuvud av Igor Stravinskij.Good condition. Very small chips on the end of the "throat".
241Kendra Ferguson Utan titelOmfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
274Joan Miró, "Le resume calcule avec l'oiseau".The painting will be examined by Jaques Dupin in Paris the 29th of October 2009. The buyer of the painting will complete the purchase once the expertise is performed.
280Jolande Ardissone Maison a BretagneOmfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
289Ad Reinhardt, "Abstract painting 1957".Note that it is oil on canvas with backboard. No droit de suite on this lot.
296GÄSTBOKOmfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
298Karel Appel AnsiktenJ.W Nieuwemhuizen, Antwerpen has examined photographs of the painting in September 2009 and regards this to be an original work by Karel Appel.
299Karel Appel, Utan Titel.Executed 1975.
373Joan Miró, "Ma de proverbis".Mourlot 675 not 678.
430Leonard Forslund "Chiffer"Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
433Patrik Qvist, "For all seasons-drive-by view".Proviniens; Galleri Niklas Belenius, Stockholm.
445Fredrik Wretman, "Coury-Wingate" ur American Floors.Rätt titel ska vara "Coury-Wingate". Monterad på glas, inte plexiglas.
446Fredrik Wretman "Daniel Newburg" Ur American FloorsMonterat på glas, inte plexiglas.
453Fredrik Wretman, "Moma".Monterad på plexiglas. Utställd på Rosseum, Malmö.
454Leonard Forslund "Hus i Öst, Hus i Nord, Hus i Väst, Hus i Syd"Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
482Ulf Rollof Utan titelSignerad Rollof och utförd 1988.
496Christian Saldert, "If Authenticity Rely On The Behalf Of The Copy, Then These Are All Fake nr 1".Tillägg; Varit utställd på Galleri Kleerup, Stockholm, "Fienden" 2007 och "This is art" 2009.
520Olle Kåks, "Berså".Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
532Eva Löfdahl, "X-ad".Titel: "X-ad" Litteratur: Carina Hedén,"Eva Löfdahl" Hong Kong Press, 1991, Avbildad i färg sid 22.
537Dick Bengtsson, "Chivas Regal".Titeln är "Chivas Regal". Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
544Lars Hillersberg, "Stenbecks stia".Utförd 1999. Litteratur; Lars Hillersberg, "Brottas med grisar" 2001, avbildad sid 38.
556Ben Vautier, "ET SI ON TIRAIT UN COUP".Reagrding to the provenance mats B notes this is Ae -artist proof.
558Joseph Beuys, FILZKEIL.Depicted in Tisdall Caroline, "Joseph Beuys", published by the Salomon R. Guggenheim Museum, 1979, page 180, 181.
566Jukka Mäkelä, UTAN TITEL.Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
576Bård Breivik, UTAN TITEL.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
581Annika von Hausswolff, "Language is a substitute for communication".Rätt titel ska vara; "Language is a substitute for communication". Bilden gjordes på uppdrag av Telia i början av 90-talet - förslag till telefonkatalogomslag som sedemera refuserades och sedan köptes in av Tele2 och blev telesonkort där detta är förlagan.
588Herb Ritts, "Naomi seated in Hollywood 1991".Examinerad ur ram.
601Lennart Olson, "Red light, 1970".Signerad Lennart Olson. "Red light, 1970"
603Lennart Olson, "Västerbron III, 1954".Signerad Lennart Olson. "Västerbron, 1954"
621Cindy Sherman, Untitled.Correct title: Untitled
623Jean Tinguely, "Meta".Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
631Tracey Emin, "Foundlings and Fledglings - Our Angels of this Earth".Estimate: 6000-8000 SEK (Euro 600-800).
689A Josef Frank glass cabinet, Firma Svenskt Tenn, model 2077.Slight wear, the key is missing. Post 1985 since it has the Josef Frank stamp underneath.
698A Josef Frank black leather and brass floor lamp, Firma Svenskt Tenn, model G 2431.Mittdelen svartlackerad, ej med läder.
716A Herman Bergman Konstgjuteri AB (probably) silver-plated ceiling lamp, Sweden 1920-30´.Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921.
717A Herman Bergman Konstgjuteri AB (probably) silver-plated ceiling lamp, Sweden 1920-30´.Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921.
732An Axel-Einar Hjorth grey lacquered desk, "Sibylla", for Nordiska Kompaniet 1933.117x 66,5 cm, höjd 74 cm.
737An Axel Einar Hjorth pine chair and table "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930's.The table with burn damage at the top, some wear.
743A Carl Malmsten cabinet, "Stigberget", with carved and painted decoration of flowers in colours.Brännmärkt "CM" på baksidan.
749An Oscar Nilsson mahogany cabinet, executed by Wickman & Nyberg, Stockholm 1937.Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.
756An Arne Jcacobsen table, model 3603 and 5 chairs "Myran", Fritz Hansen, Denmark 1960´s.Some wear and scratches to the painted surfaces, the table with a minor insignificant dent underneath the top. Later plastic feet. Please enlarge the web site pictures.
767A Jörgen Pedersen writing desk, "Europa 2002-serie", E Pedersen & Søn, Denmark 1970´s.Nyckel saknas.
773A Piet Hein black lacquered metal and brass candelabrum, 1950-60's.Good condition with some wear, a spot with paint loss to the edge of the base and some scratches to the base. Please enlarge the web site pics in order to see in detail.
782A Marcel Breuer Lounge Chair for Isokon, England. Laminated beech, upholstered in a green fabric.Klädsel i grönt.
783A Charles & Ray Eames Lounge Chair with Ottoman for Herman Miller, USA.Very slight normal wear, the bases has some stains
799A Bob van den Berghe "Cirkante" table, Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 2000.Ett gångjärn skadat.
843MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite
844MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite
890AMATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Little wear, dirty.
1052An art nouveau Daum cameo glass vase, Nancy, France.Two broken bubbles to the body, otherwise in a good condition.
1058An art nouveau Daum glass vase, Nancy, France.Kat: Något slipad kring mynningskanten.
1063An art nouveau Daum glass vase, Nancy, France.Rätt höjd 5.5 cm.
1179A set of seven Stig Lindberg stoneware vases and one bowl ,Gustavsberg studio.Kat. Större vita vasen med nagg och liten mynningsspricka. Skålen med fotnötning.

Pois vedetyt kohteet

NroEsine
48Åke Göransson Sittande modell
105"Gula träd".
180Endre Nemes, Utan titel.
181Endre Nemes, "Huvudet vilande på fötterna".
185Rune Jansson, "Blå explosion".
189Birgit Broms, Skridskoåkare.
273Mina Loy, Ansikten.
317Marc Chagall, "The orchard" (Le verger), from: "Dahpnis et Chloé".
347Fernand Léger, "Tête de femme".
357Henri Matisse, "Nu assis dans un fauteuil au décor fleuri".
368Joan Miró, "Exposition Miró-Artigas, céramiques monumentales".
389Pablo Picasso, "Vallauris 1956 Toros".
394Pablo Picasso, "Scène mythologique".
396Andy Warhol, Oyster Stew.
402Edward Ruscha, "Insects".
467Lars Englund "Pars Pro Toto"
491Nathalia Edenmont Flickporträtt med ormkrage
527Roj Friberg, Lövträd.
629Fernandez Arman, Ansikte.
630Fernandez Arman, Chess.
726OKÄND FORMGVIARE, takarmatur, 1920-30-tal.
1199An Inge Schiöler ceramic bowl.

Kohteet, joita koskee vientikielto

Vientikiellon piiriin kuuluvia kohteita ei ole.

Kohteet, joihin liittyy tuontiarvonlisävero

NroEsine
249Ragnhild Keyser, "Signal".