Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1176. ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm.
1176. ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1075. BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.
1075. BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1169. SEMIANTIK ISFAHAN. 226 x 140 cm.
1169. SEMIANTIK ISFAHAN. 226 x 140 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1154. ANTIK ANATOLISK KELIM. 349 x 169 cm.
1154. ANTIK ANATOLISK KELIM. 349 x 169 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Anders Zorn, "Grunt".
170. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1633. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring 1800.
1633. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1193. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
1193. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1641. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1641. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Alfred Wahlberg, Vårlandskap.
73. Alfred Wahlberg, Vårlandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1546. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
1546. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1194. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134,5 cm.
1194. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1172. SEMIANTIK KARABAGH CHONDSORESK. 224,5 x 167 cm.
1172. SEMIANTIK KARABAGH CHONDSORESK. 224,5 x 167 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
925. SOFFA. Gustaviansk.
925. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1197. SEMIANTIK KESHAN. 198 x 134,5 cm.
1197. SEMIANTIK KESHAN. 198 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
902. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
902. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1219. ANTIK TEKKE. 310,5 x 203,5 cm.
1219. ANTIK TEKKE. 310,5 x 203,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, "Konung Karl XIV Johan" (1763-1844).
255. Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, "Konung Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
523. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
523. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1827. Empire.
476. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1827. Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
92. Herman Lindqvist, Sommardag, Västkusten.
92. Herman Lindqvist, Sommardag, Västkusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1642. VAS, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1642. VAS, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1562. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1562. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1041. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1041. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1763. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1763. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1589. SAMOVARER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson.
1589. SAMOVARER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1516. LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1516. LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. Kvinnoporträtt, knästycken.
419. Kvinnoporträtt, knästycken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1031. KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.
1031. KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1687. HAVSSKULPTUR, porslin och korall. Ming dynastin (1368-1644).
1687. HAVSSKULPTUR, porslin och korall. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1206. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 211 x 129,5 cm.
1206. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 211 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1178. SEMIANTIK KAUKAS. 224 x 110,5 cm.
1178. SEMIANTIK KAUKAS. 224 x 110,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1177. SEMIANTIK KAUKAS. 182 x 128,5 cm.
1177. SEMIANTIK KAUKAS. 182 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1196. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL 200 x 136 cm.
1196. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL 200 x 136 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1195. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 131,5 cm.
1195. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1442. ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1442. ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1246. Hästspann jagat av vargar.
1246. Hästspann jagat av vargar.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1668. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1668. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1165. SEMIANTIK/OLD GHOM. 207 x 138,5 cm.
1165. SEMIANTIK/OLD GHOM. 207 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1175. SEMIANTIK KASHGAI. 231 x 165,5 cm.
1175. SEMIANTIK KASHGAI. 231 x 165,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1210. SEMIANTIK/ANTIK LESGHISTAN. 341 x 149 cm.
1210. SEMIANTIK/ANTIK LESGHISTAN. 341 x 149 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
392. Jonas Åkerström, Komposition med sfinx.
392. Jonas Åkerström, Komposition med sfinx.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Carl Larsson, "Från Majorna".
151. Carl Larsson, "Från Majorna".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. "Friherrinnan Anna Catharina Funck", född Frisendorff (1738-1828).
411. "Friherrinnan Anna Catharina Funck", född Frisendorff (1738-1828).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1203. SEMIANTIK KINA GALLERI. Sannolikt Beijing. 304 x 91 cm.
1203. SEMIANTIK KINA GALLERI. Sannolikt Beijing. 304 x 91 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Motiv från Rom med Peteskyrkan och Castel St Angelo.
414. Motiv från Rom med Peteskyrkan och Castel St Angelo.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1743. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1743. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1180. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 165,5 x 114 cm.
1180. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 165,5 x 114 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1264. IKON. RYSSLAND. OMKRING 1900.
GUDSMODERN FRÅN CHESTOKOVA.
1264. IKON. RYSSLAND. OMKRING 1900. GUDSMODERN FRÅN CHESTOKOVA.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1690. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1690. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK